A magyar történelem gyásznapja a mai – tüntettek a Stop Pride ellen a Kossuth téren
„A gyülekezés alapjog – álljunk ki a szabadságunkért” címmel hirdetett tüntetést kedden délután 5 órára, a Pride-ot ellehetetlenítő törvényjavaslat elfogadása utánra a Momentum. (Fotó: Magyar hang/R. Kiss Kornélia)

„A gyülekezés alapjog – álljunk ki a szabadságunkért” címmel hirdetett tüntetést kedden délután 5 órára, a Pride-ot ellehetetlenítő törvényjavaslat elfogadása utánra a Momentum.  Helyszínen lévő munkatársunk becslése szerint ezren-kétezren lehettek kint. 

Varsányi Áron, a Momentum szóvivője köszöntötte a résztvevőket „a putyini Oroszországban”, ahol szavai szerint az alapjogokat megsértő intézkedései ellen tiltakoznak. Lőcsei Lajos, a Momentum alelnöke, parlamenti képviselő szerint „szeretett házunkban”, ahol a magyar szabadságot kellene védeni, a „hazaáruló, senkiházi trógerek” semmibe vették, „amit a szüleink alkottak”. „Fontos, hogy összefogjunk, mindegy ki mit vall, milyen politikai közösségbe tartozik” – mondta. Szerinte megpróbálták a Parlamentben „megakadályozni a jogfosztást”, de nem sikerült. A magyar történelem gyásznapja a mai, ám egyes magukat ellenzéki politikusnak valló „senkiházi trógerek” szemrebbenés nélkül végignézték ezt – fogalmazott. – Meg kell védenünk egymást, mert ma én, holnap te – zárta a beszédét.

Lezárták a Margit hidat a tüntetők miatt – Lökdösődés is volt, igazoltatással végződött
Magyar Hang

Lezárták a Margit hidat a tüntetők miatt – Lökdösődés is volt, igazoltatással végződött

A Momentum demonstrációjáról mentek át oda, a Pride betiltása és a gyülekezési jog korlátozása miatt vonultak utcára. Hosszú ideig csak beszélgetés, éneklés és kiabálás volt, este nyolc óra után viszont már lökdösődés is.

Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője azokhoz szólt, akik nem jöttek el a tüntetésre. – Nincs hova hátrálnunk – mondta, hozzátéve: tizenöt éve „napról napra veszik el a szabadságunkat”. Szerinte a miniszterelnök évértékelőjéből is az látszik, hogy „a hibrid rezsim durvulni fog” és „addig hajtanak majd végre jogfosztásokat, ameddig hagyjuk”. A ma megszavazott törvényről azt mondta: „az egyik legalapvetőbb jogunktól foszt meg minket” ahonnan szerinte egy lépés a szólásszabadság korlátozása is. Elmondása szerint akkor is kiáll a Momentum ez ellen, ha a társadalom többsége úgy gondolja, hogy ez nem fontos ügy, mert szerintük fontos. Bedő fasizmusnak nevezte az Orbán-rendszert a gyülekezési jog korlátozása és a kettős állampolgárokkal szemben tervezett intézkedések miatt.  – Olyan országban akarunk élni, ahol szabadon lehet szeretni – mondta, és ígérte, hogy ott lesznek a Pride-on, mire a résztvevők is elkezdték skandálni, hogy „ott leszünk”. Bedő segítséget ígért azoknak is, akiket megbírságolnak a Pride-on. Az erre szánt pénzalapba reményeik szerint sokan mások is tesznek majd pénzt. Varsányi Áron úgy fogalmazott: a kormanytöbbségnek ez az intézkedése nem gumicsont, hanem gumibot, „amivel minket is vernek”.

Botrányos jelenetek közepette megszavazták a Pride betiltását célzó törvényjavaslatot
Magyar Hang

Botrányos jelenetek közepette megszavazták a Pride betiltását célzó törvényjavaslatot

A szavazásnál füstgyertyával, szovjet himnusszal és szórólappal tiltakozott a Momentum, amiért szankciókkal fenyegették meg őket.

A tüntetésen felszólalt Hadhàzy Ákos független országgyűlési képviselő is. – Megmozdult valami ebben az országban – mondta. Szerinte abból, ami ma történt, az látszik, hogy a kormány érzi az elégedetlenséget, nem bízik már a propagandagépezetben. Szerinte az is kiderül a törvénymódosításból (feltehetően az arcfelismerő szoftver alkalmazására vonatkozó részre gondolt), hogy a kormány attól tart: nem lesz elég rendőr a tüntetésekhez. Úgy látta, kiszámítható, amit a kormány tesz, csak Oroszországra és Fehéroroszországra kell nézni. – Nem melegellenes, hanem szabadságellenes törvényről van szó – húzta alá. Szerinte a gyülekezés korlátozása a „kínai technofasizmus” mintájára készül. – Nem valódi választás lesz a 2026-os, ha minden így marad – figyelmeztetett. Hadházy szerint a feladat „nem hagyni” ezt, de a mai törvénymódosítás nagy ugrás volt a diktatúrába. 

A képviselő azt is részletezte, hogy eddig is voltak „tiltott tüntetések”, de a Pride ürügyén egy technikai módosítás született, amely lehetővé teszi, hogy akkor is azonosítsák a tüntetőket arcfelismerő szoftverrel, ha egyébként ehhez kevés lenne rendőr, és pénzbüntetéssel sújtsa őket ez alapján. Hadházy szerint a hatalom látja, hogy miközben elégedetlenség van, van egy ellenzéki párt, amely utcára tudja vinni az embereket, és ez a tömeg rájöhet, hogy nyomást tud gyakorolni a hatalomra. Hozzátette ugyanakkor: most van az utolsó lehetőség, hogy kellő tömeg segítségével „megállítsák a hatalmat ezen az úton”. Mindezek miatt szerinte „el kell menni majd a Pride-ra”, és ha elegen gondolják így, az „fontos pillanata lehet az ellenállásnak”. 

unnamed (4)
Hadházy Ákos a Pride betiltása miatt a Parlament előtt rendezett tüntetésen. (Fotó: Magyar Hang/R. Kiss Kornélia)

A másik fontos feladat szerinte, hogy „nem kell félni”. A harmadik pedig, hogy komoly tömegekkel „ki kell kényszerítenünk ezeknek az intézkedéseknek a visszavonását” és a „tisztességes választást”.  Szerinte „legelőször a propagandára kell nyomást gyakorolni”, a tömegeket pedig „úgy kell használni, hogy az békés legyen, de fájjon”. Ezután felszólította a résztvevőket hogy menjenek együtt ki a Margit hídra, és egy órára álljanak meg ott. A Momentum rendezvényének ezzel hivatalosan vége lett, és elindult a résztvevők nagy része „mocskos Fidesz” és „nem félünk” skandálással. Helyszíni tudósítónk szerint valaki zöld füstbombát eregetett. A Margit hídi eseményekről ITT írtunk.

Mintz ismert, kedd estére tüntetést hirdetett a Momentum, hogy tiltakozzon a gyülekezési jog szigorítása ellen. Ahogy arról beszámoltunk, a mai napon az Országgyűlés nagy többséggel megszavazta azt a törvénymódosítást, amely gyakorlatilag betiltaná a Budapest Pride megrendezését. A törvény szövegében az szerepel, hogy „tilos az olyan gyűlés megtartása, amely a gyermekek védelméről szóló törvényben meghatározott tilalmat sért.” Emellett a rendőrség arcfelismerő szoftvert is használhat a résztvevők beazonosítására, és a szabálysértésért pénzbírságot szabhat ki. A Momentum szerint ez újabb lépés a putyini diktatúra felé.

„Arcfelismerő szoftvert vetnek be azok ellen, akik fel merik emelni a hangjukat a rendszer, az elnyomás ellen. Mert ezt jelenti a gyülekezési jog korlátozása, amit egyetlen nap alatt tolnak át az Országgyűlésen” – fogalmaztak felhívásukban, majd hozzátették: „Éppen ezért ennek a szégyenteljes törvénynek az állampárti megszavazása után tüntessünk a Kossuth téren, álljunk ki közösen a szabadságunk mellett és mutassuk meg, hogy van, amit nem vehetnek el tőlünk! Találkozzunk március 18-án, kedden délután 5 órakor a Kossuth téren!”