Mond is valamit, de nem is a Tisza Párt Ukrajna uniós csatlakozásáról
Magyar Péter a Nemzet Hangja elindulásakor (Forrás: Magyar Péter Facebook-oldala)

– Támogatja ön, hogy Ukrajna az Európai Unió tagja legyen? – így hangzik.a Tisza Párt Nemzet Hangja című, nem hivatalos népszavazási kezdeményezésének utolsó kérdése. A szavazást hétfőn indították el, de sem a Tisza elnöke, Magyar Péter, sem a párt nem nyilvánított egyértelmű véleményt arról, hogy támogatja vagy ellenzi Ukrajna uniós csatlakozását. Ez azután sem változott, hogy elindult a nem hivatalos szavazás tizenkét plusz egy kérdésről, köztük az ukrán csatlakozásról. Azt ugyanakkor Magyar Péter is jelezte hétfői sajtótájékoztatóján, hogy a párt a politikájában irányadónak tekinti majd a kérdésekre adott válaszokat. 

Az ukrán csatlakozás kérdését a Fidesz a kommunikációjának egyik fő témájává tette az elmúlt időszakban, március 15-én pedig Orbán Viktor miniszterelnök bejelentette: véleménynyilvánító népszavazást rendeznek Ukrajna uniós csatlakozásáról. Az újabb, ezúttal más névvel illetett nemzeti konzultációnak ez lesz az egyetlen kérdése. A kormány a Tiszával ellentétben hangsúlyozza: ellenzi Ukrajna csatlakozását, és arra hivatkozik, hogy ennek költségvetési következményei lennének az Európai Unióban, ami Magyarországot is érintené.

A Tisza Párt – szintén nem konzultációnak, hanem népszavazásnak nevezett – Nemzet Hangja szavazásán annak ellenére szerepel az ukrán csatlakozás kérdése, hogy a párt hivatalos álláspontja, úgy tűnik, az, hogy Ukrajna csatlakozásának egész témája csupán a kormánypárt „gumicsontja". 

De akkor miért kellene a Tisza szerint is szavazni a kérdésről? A párt egyrészt arra hivatkozik, hogy meg akarják mutatni, hogy 6-7 milliárd forintot, a kormány konzultációjának költségeit nem szükséges elkölteni az államháztartásból annak tisztázására, hogy mit gondolnak a magyar választópolgárok Ukrajna uniós csatlakozásáról. Magyar Péter úgy fogalmazott hétfőn, a Nemzet Hangja indulásakor, hogy erre a célra szerinte akár egy reprezentatív közvélemény-kutatás is elegendő volna. 

A párt továbbra sem válaszol igennel vagy nemmel arra a kérdésre, hogy támogatják-e Ukrajna csatlakozását. Magyar Péter a hétfői sajtótájékoztatón is csak annyit erősített meg, hogy irányadónak tekintik a párt politikájában azokat a válaszokat, amelyeket a Nemzet Hangja kérdőívben feltett kérdésekre adnak a választók.

Magyar Péter azt hangsúlyozta, hogy korábban a magyar kormány is támogatta Ukrajna uniós csatlakozását, ennek megfelelően nyilatkozott Orbán Viktor és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is. Orbán Viktor sem vétózta meg korábban Ukrajna csatlakozását, ahogy a magyar embereket sem kérdezte meg korábban, mint gondolnak erről. 

– Nem releváns a kérdés. Azért tettük ide, mert a magyar kormány ki akar emiatt dobni hat-hétmilliárd forintot – válaszolta Magyar Péter a 444.hu-nak arra a kérdésére, hogy támogatja-e Ukrajna uniós csatlakozását.

Magyar Péter arra is emlékeztetett: más országok csatlakozási tárgyalásai éveket vettek igénybe, ezért szerinte „nincs hatása a költségvetésre és a magyar emberek életére az, hogy Ukrajna 2035-ben, '40-ben vagy '45-ben bekerül-e egyáltalán a csatlakozás előszobájába, lezárulnak-e tárgyalási fejezetek”. Ezzel párhuzamosan olyan üzenete is van a Tiszás kommunikációnak, hogy az ukrán csatlakozás kérdése – a pillanatnyi állapot szerint legalábbis – eldőlt, mégpedig részben a magyar kormány miatt, amely nem akasztotta meg a folyamatot. 

Tarr Zoltán, a Tisza Párt európai parlamenti képviselője a Magyar Hangnak azt mondta: a Tisza kormányra kerülve iránymutatásnak tekinti majd az eredményt, akkor is, ha a nemek lesznek többségben. Arra a kérdésre, hogy nem okozna-e ez feszültséget a Tisza európai pártcsaládjával, az Európai Néppárttal, azt válaszolta: a Néppártban megoszlanak a vélemények Ukrajna uniós csatlakozásáról, másrészt hosszú, évtizedekben mérhető folyamatról van szó.

Jelenleg viszont Tarr Zoltán szerint az a helyzet, hogy „lejátszott meccs” Ukrajna csatlakozásának kérdése, azt Magyarország kormánya támogatta, és nem kérdezte meg erről a választókat, amikor lehetősége lett volna rá.

– Jelenleg az a jogi helyzet, hogy az Európai Unió megkezdte a csatlakozási tárgyalásokat. Amikor ez a helyzet valóban előáll, akkor majd minden országnak lehetősége lesz Ukrajna csatlakozásával kapcsolatban döntést hozni – mondta.

Hozzátette: szerinte Ukrajnának sem az a legnagyobb problémája jelenleg, hogy tagja lesz-e az uniónak, és megfelel-e az ezzel kapcsolatos feltételeknek, hiszen az ország a túléléséért küzd, és az erőforrásait vélhetően nem az uniós csatlakozási feltételeknek való megfelelésre akarja fordítani.

A népszavazás eredményét  április 11-én hozzák nyilvánosságra, ekkor derülhet ki, hogy mi az az eredmény, amit a Tisza párt az ígéretek szerint a politikájában irányadónak tekint majd.