– A Fidesznek naprakész adatbázisa van potenciális szavazóiról, aktivistáik tablettel a kezükben járják a választókerületeket és pontosan tudják, hogy kik azok, akiket lehet mozgósítani. A személyes kapcsolatnak nagy ereje van, ezt igyekszik kihasználni a Fidesz a választás előtti utolsó napokban – mutatott rá lapunk megkeresésére Nagy Attila Tibor politológus, akit a kampányhajrában bevetett mozgósítási eszközök hatásáról kérdeztünk.
Orbán Viktor miniszterelnök szerdai dabasi kampánybeszédében bejelentette, hogy most szombaton, a vasárnapi választás előtti 24 órában a Fidesz ötvenezer aktivistája egyetlen nap alatt egymillió embert fog személyesen a választásra buzdítani. A Békemeneten szintén arról volt szó, hogy mozgósítási világrekorodot állítanak fel, több millió embert keresnek meg személyesen június 9-ét megelőzően. Magyar Péter, a Tisza Párt első embere eközben az országot járta, a nagyobb településeken rendszerint több ezer ember előtt mondott beszédet, de olyan kisebb településeket is felkeresett, ahol emberemlékezet óta nem járt országos politikai szereplő.
Nagy Attila Tibor szerint a kormánypárt helyzeti előnye vitathatatlan, de jelentős mozgósítási potenciálról árulkodik az is, hogy Magyar Péter rendezvényein tömegek jelennek meg. Úgy véli, a Fidesz aktivistáinak a legtöbb helyen nehezebb a dolguk, mint a korábbi választásokat megelőzően, hiszen az elmúlt években a legtöbb ember számára romlottak a megélhetési feltételek, a legutóbbi pár hónapot leszámítva jelentősen csökkentek a reálbérek, az élelmiszer-infláció pedig nemrég még a 40 százalékot is meghaladta. Ezek a körülmények erősítik az apátiát. A Fidesz számára ugyanakkor kedvező lehet, hogy szintén június 9-én tartják a nagyobb érdeklődést kiváltó önkormányzati választást és feltételezhető, hogy aki ott a kormánypárti jelöltekre szavaz, az EP-voksoláson is a Fideszt választja. A politológus emlékeztetett, 2014-ben a Fideszre kevesebb, mint 1,2 millióan, öt éve 1,8 millióan szavaztak, most pedig 2 millió szavazat elérése a cél, ami kérdéses, hogy összejön-e. A Fidesz győzelme így sem kérdéses.
Nagy Attila Tibor szerint a Magyar Péter országjárásán látható tömegek – legutóbb a kampányzárón, Győrben – szintén jelentős mozgósítási képességről tanúskodnak, ugyanakkor a Tisza Párt helyzeti hátránya a Fidesszel szemben nem elhanyagolható, az ajtóról ajtóra való kampányoláshoz sem adatbázisuk, sem emberük nincs. A Tiszának nincsenek hirdetései és plakátjai sem, ami szintén hátrányt jelent, a közösségi média algoritmusait ugyanakkor különösebb erőforrások bevonása nélkül is eredményesen használják. Magyar Péter hívei igen aktívak a Facebook-on, kommentjeik révén pedig a párt üzenete jól terjed. De – mutatott rá az elemző – ez hosszú távon kevés lesz, különösen, ha Magyar Péter komolyan gondolja, hogy a Tisza Párt a Fidesz váltópártja legyen önállóan is.
Várakozásai szerint egyébként a Fidesz 47 százalékot és 12 mandátumot, a Tisza Párt 24 százalékot és 6 mandátumot, a DK-MSZP-Párbeszéd 11 százalékot és 2 mandátumot, a Mi Hazánk pedig 6 százalékot és 1 mandátumot fog elérni a vasárnapi EP-választáson, míg a Kutyapártnak 4, a Momentumnak pedig 3 százalékos eredményt prognosztizál, ami a bejutási küszöb alatt van. A többi induló eredménye szerinte 1 százalék körül alakulhat. – A Jobbik már valószínűleg belenyugodott az eljelentéktelenedésbe, az LMP pedig inkább a fővárosi önkormányzati eredményekre koncentrál. Nagy vesztesnek a Momentum ígérkezik, ha nem éri el az 5 százalékot, hiszen politikájuknak az Európa Parlament fontos terepe. Ha kiesnek, az előrevetíti a párt lejtőre kerülését – fogalmazott Nagy Attila Tibor.