NATO: Nem kérdéses, hogy maradunk Pápán

Pápa, 2015. február 4.
A NATO Nehéz Légiszállító Ezredének (HAW) egyik Boeing C-17 Globemaster típusú teherszállító repülőgépe a pápai légibázison 2015. február 4-én. (MTI/EPA/Darek Delmanowicz)

Oroszország és elnöke, Vlagyimir Putyin tavaly december 17-én egy új egy új jaltai egyezményre tett javaslatot, lényegében ultimátumot adva az Amerikai Egyesült Államoknak és a NATO-nak. A Válasz Online összefoglalója szerint az oroszok két megegyezés-tervezetet terjesztettek elő; az egyik az amerikai-orosz, a másik a NATO–Oroszország-kapcsolatokat szabályozná.

A két dokumentum követeli többek között a katonai szövetség bővítésének azonnali leállítását, az Európában állomásozó amerikai atombombák kivonását, a dandárszintű (három-ötezer fő feletti) NATO-gyakorlatok leállítását az Oroszország nyugati határa mentén kijelölendő pufferzónában. Putyin legfontosabb Magyarországot érintő követelése, hogy az 1997. után taggá vált államok – köztük hazánk – területén NATO-csapatok állomásoztatását, illetve szövetségi infrastruktúra kiépítését is megvétózná.

A Heti Válasz úgy foglalja össze Moszkva ultimátumát, hogy „a követelések teljesítése egyenlő lenne a NATO feloszlatásával”.

Magyarországon a pápai bázisrepülőtéren állomásoznak NATO-csapatok, ám fontos aláhúzni, hogy a közvélekedéssel szemben a Veszprém megyei város repülőtere nem NATO-reptér, hanem hivatalosan tizenöt NATO-tagállam (köztünk Magyarország) és két partnerségi tag üzemelteti azt. A magyar szuverenitásra roppant kényes magyar kormány nem reagált a december 17-i ultimátumra, és Orbán Viktor sem tette azt szóvá a Vlagyimir Putyinnal történt február elejei találkozójának nyilvánossági előtti részén.

Lapunk igyekezett a NATO-tól illetékes megszólalót kérni a témában, ám a katonai szövetség először a magyar Honvédelmi Minisztériumhoz irányított minket. Később hosszas utánjárás és a magyar médiaviszonyok felvázolása után sikerült egy névtelenséget kérő NATO-tisztségviselőt megszólaltatnunk a témában.

A tisztségviselő megerősítette, hogy a pápai, tizenöt tagállam által üzemeltett bázis ilyen formában való megszüntetése is szerepel a Kreml követeléslistáján. Ugyanakkor a NATO képviselője azt is határozottan leszögezte lapunknak adott telefonos nyilatkozatában, hogy az nem kérdéses, hogy maradni fognak Pápán, azaz Oroszország ultimátumának ezen pontját sem hajlandóak teljesíteni.