Donáth Anna, a Momentum elnöke levélben fordult Novák Katalin köztársasági elnök tanácsadóihoz, így többek között Balog Zoltánhoz, Lackfi Jánoshoz, Gundel Takács Gáborhoz, Vizi E. Szilveszterhez és Szörényi Leventéhez is – közölte a párt.
„Bizonyára ismert Önök előtt, hogy Novák Katalin államfő elnöki kegyelemben részesített egy olyan embert, aki egy elítélt pedofil bűnöző rémtetteit igyekezett eltussolni. Nem is akármilyen módon: a gyermekkorú áldozatokat akarta hatalmával és pozíciójával visszaélve rávenni arra, hogy hamis nyilatkozatban tagadják le az ellenük elkövetett szörnyű bűntetteket” – írta Donáth Anna a tanácsadóknak. Hozzátette, hogy arra kéri őket, hogy ne maradjanak csendben: „álljanak ki Önök is a pedofil bűnöző és bűntársa áldozataiért! Közéleti személyiségekként mindannyian felelősök vagyunk megszólalni ebben az ügyben. Muszáj ebben a helyzetben felülemelkednünk a pártpolitikán, és közösen kiállni az áldozatok mellett, a pedofília mentegetése ellen. Számítok morális ítélőképességükre és bízom benne, hogy nem maradnak csendben” – fogalmazott.
Novák Katalin egyik tanácsadója, Skrabski Fruzsina már megszólalt, igaz ő azt a véleményét hangoztatta, hogy titkosszolgálati akció áldozata lehetett a köztársasági elnök. Ehhez hozzá szólt Magyar Péter, Varga Judit exférje, aki egyébként a Diákhitel Központ vezetője is volt. „Kedves Fruzsina, minden tisztelettel kérlek, hogy ne keverjük ide a 2006-os ügyet, márcsak az akkori áldozatok emléke miatt se. A mostani eset végtelenül egyszerű, született egy rossz döntés, valószínűleg többen is hibáztak. Ilyenkor nem titkolózni kell és terelni, hanem magyarázatot adni, elnézést kérni és ha lehet, valahogy jóvá tenni” – írta.
Mint beszámoltunk róla, Novák Katalin 2023 áprilisában, a pápalátogatás idején kegyelemben részesítette a bicskei gyermekotthon volt igazgatóhelyettesét, aki bűnsegédként évekig leplezte főnöke pedofil zaklatássorozatát, sőt, hallgatásra kényszerítette az egyik kiskorú áldozatot is. A férfi, K. Endre ezért 3 év 4 hónap letöltendő börtönbüntetést kapott, ám ebből végül másfél évet töltött a rácsok mögött. Később reintegrációs őrizetbe került – az elnöki kegyelem pedig bűne minden jogi következménye alól felmentette. Az ügyben pedig Varga Judit korábbi igazságügyi miniszter felelőssége is felmerül, hiszen ő nyújtotta be Sándor-palotának a szelektált kegyelmi kérvényeket és miniszterként később ő ellenjegyezte a jóváhagyott kegyelmi döntéseket – így a K. Endre sorsáról szólót is.