
Élesen bírálta a fővárosi frakciókat a cégvezetői pályázatok kapcsán Karácsony Gergely egy a bírálóbizottsági tagoknak szóló levélben vasárnap este – értesült a Magyar Hang. Mint beszámoltunk róla, hónapok óta tart a legnagyobb öt fővárosi cégek vezetői posztjának pályáztatása. A folyamat eleve feszültségekkel volt terhes, amit csak tetézett, hogy a BKV vezérigazgatója, Bolla Tibor belebukott abba, hogy közeli kapcsolatot ápolhatott a céget megkárosító számlagyár kulcsfigurájával, F. Zsolttal.
De mi is történt? A Tisza és a Podmaniczky Mozgalom ragaszkodott ahhoz, hogy öt nagyobb cégnél legyen pályázat, ezek a következők voltak: Budapest Gyógyfürdői És Hévizei Zrt. (BFGYH), Budapesti Közlekedési Központ (BKK), Budapesti Közlekedési Zrt. (BKV), Budapesti Közművek (BKM) és Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK). A posztokra ugyanakkor több cég esetén is kevés értékelhető pályázat érkezett, ezért ezt látva, a Tisza azt javasolta a folyamat közben, hogy ha nem érkezik cégenként legalább három olyan pályázat, amelynek benyújtóját a fővárosi bírálóbizottság személyesen is meghallgatná, akkor azok határidejét hosszabbítsák meg. Ez két céget érintett, a BKK-t és a BKV-t, amelyek esetén a regnáló vezérigazgatók jelentkezése mellett csupán egy-egy további értékelhető pályázat érkezett. A BKV kérdését továbbnehezítette Bolla bukása, ott ugyanis így már csak egyetlen pályázó maradt talpon, erről itt írtunk. A bírálóbizottság hosszabbításra vonatkozó kérésére a főpolgármester sokáig nem reagált, így ők addig csak a BFGYH, a BKM és a BFVK jelöltjeit hallgatták meg (igaz, utóbbi cég esetén is csupán három jelölt volt, aki közül egy visszalépett, így akár ott is kinyithatták volna a hosszabbítás kérdését - a szerk.). Az említett meghallgatások ugyan már két hete lezajlottak, de döntést azóta sem hozott a bizottság arról, hogy kiket javasolna a jelöltek közül vezérigazgatóknak. Ugyan felmerült, hogy erről múlt hét csütörtökön döntsenek, de ezt végül elhalasztották. Ilyen előzmények után írt információink szerint levelet a múlt hét második felében a bírálóbizottság tiszás elnöke, Orbán Árpád. Ő úgy tudjuk, arról írt, hogy nem tartja indokoltnak a bírálóbizottság összehívását addig, amíg a főpolgármester hivatalosan nem válaszol a pályázatok meghosszabbításával kapcsolatos kérésükre.
Karácsony Gergely információink szerint végül vasárnap este írt terjedelmes és éles hangvételű levelet a bírálóbizottság tagjainak. Ebben arról írt a két vonatkozó pályázat meghosszabbításáról szóló kérés kapcsán: „ilyen újranyitási lehetőséget az Önök által kidolgozott pályázati feltételek nem tartalmaztak, egy folyamatban levő pályázat eljárási feltételeit menet közben megváltoztatni pedig távol áll a jogszerűségtől; különös figyelemmel arra, hogy az eddigi pályázók pályázati anyagai a Fővárosi Közgyűlés döntése alapján nyilvánosak lettek, így az esélyegyenlőség sem lenne biztosítható a korábbi és az esetleges új pályázók számára” (igaz, arról eddig a főváros nem kommunikált, hogy hol tekinthetőek meg a nyilvánosságra hozott pályázatok – a szerk.). A főpolgármester azzal folytatta, hogy amint a BFVK esetében is két pályázót meghallgatott a bizottság, ugyanezt a mércét érvényesítse a BKK esetében is, „ellenkező esetben a pályázat »újranyitási« kérését a BKK esetében kénytelen vagyok úgy értékelni, hogy csak indokot keresett a bizottság többsége arra, hogy politikai szempontokat érvényesítsen egy elvileg szakmai kiválasztási eljárás során″. Azt is megjegyezte, várja az eddigi vagy jövőbeli meghallgatásokkal érintett cégek esetében a bírálóbizottság személyi javaslatát, „amit olyan többség támogat, ami előrevetíti a vezérigazgató megválasztásához szükséges 17 közgyűlési szavazatot. Kérem, hogy a bizottság a későbbi munkaügyi jogviták elkerülése érdekében arról is adjon számot, hogy a meg nem hallgatott pályázók meghallgatását milyen, a pályázati kiírásban szereplő feltételnek való meg nem felelés miatt mellőzte″.
„Politikai bizonytalanság és sárdobálás″
Később a főpolgármester kitért a BKV-ra is, és arról írt a bizottsági tagoknak is, amit már a Magyar Hangnak is elmondott: a vezérigazgatói tisztségre új pályázatot kell kiírni. – Azt javaslom ugyanakkor a tisztelt bírálóbizottságnak, hogy értékelje a jelen pályázati eljárás és az azzal kapcsolatos politikai kommunikáció tanulságait. Világosan kiderült, hogy olyan komoly pályázó, aki sem nem inkumbens, sem nem keres állást egyébként is, nem vesz részt ebben a nagyvállalati CEO-k kiválasztásának gyakorlatától radikálisan eltérő eljárásban. Bizonyosan ott van ebben a politikai bizonytalanság: nincsen egyértelmű többség a Fővárosi Közgyűlésben, ráadásul háromnegyed évre vagyunk egy olyan parlamenti választástól, aminek az előszele már mindenkit megérint. Ez önmagában is riasztóan hat menedzserekre, akik az életüket nem a politikai küzdőtéren élik. Hatványozza mindezt az, ahogyan egyes frakciók hozzáállnak a cégvezetők ügyéhez: pár néhány száz lájkot begyűjtő Facebook-poszt kedvéért pocskondiáznak politikai alapon nemzetközileg elismert, vagy éppen évtizedeket a köz szolgálatában töltő, tiszteletreméltó embereket, csak azért, mert azt gondolják, hogy politikailag ez előnyükre válik. Ezt a politikai bizonytalanságot és sárdobálást tetézi, hogy egy önkormányzati támogatástól vagy megrendeléstől függő, ezért eleve speciális tapasztalatot igénylő társaság esetében annak mindennapos működtetése a jelen költségvetési helyzetben a szokásos tankönyvi cégvezetői rutint mesze meghaladó, a nagy közlekedési cégeink esetében szinte emberfeletti menedzsmentképességeket és felelősségvállalást igényel – fejtette ki hosszan.
Karácsony Gergely így megfogalmazása szerint nem azt csodálja, hogy „az elmúlt lassan egy év politikai kommunikációs manőverei mellett nem tolongtak jó menedzserek kívülről ezen cégek vezetéséért, inkább azt figyelem csendes nagyrabecsüléssel, ahogy számos jelenlegi cégvezető még bírja cérnával a rá irányuló politikai támadásokat. Ha Önök komolyan gondolják azt, hogy felelősen kívánnak hozzáállni a cégvezetők kiválasztásához, akkor gondolják végig egyfelől az eddigi politikai kommunikációt, másfelől pedig igazítsák a pályázati eljárást a nagyvállalati CEO-k esetében bevett gyakorlatokhoz. Nagy érdeklődéssel várom erre irányuló javaslatukat″.
Ügydöntő felügyelőbizottságot szeretne a főpolgármester
Levele zárásaként a főpolgármester arra is kitért, hogy a BKV vezetésének átmeneti jellege meglátása szerint mindenképpen szükségessé teszi a tulajdonosi kontroll megerősítését. – Azt kezdeményezem ezért, hogy a május végén lejáró megbízatással bíró „hivatalnok fb”-k helyett minimálisan a BKV, de célszerűen mindhárom nagy cég (BKK, BKV, BKM) esetében ügydöntő felügyelőbizottság felállítására kerüljön sor azzal, hogy a BKK és a BKV esetében erősen megfontolandó, hogy a Közgyűlés – a munkavállalói delegáltak kivételével – azonos összetételben válassza meg a két közlekedési cég felügyelőbizottságát. Természetesen a többi cég esetében is szükséges a frakciók és a főpolgármester között egyeztetni a felügyelőbizottságok további személyi összetételéről – tette hozzá.
Hétfőn a DK-s Déri Tibor is kritizálta a pályáztatási folyamatot. Arról írt, szerinte teljes a zűrzavar.
– Nincs világos keret, minden szereplő mást mond, a szabályok napról napra változnak, és ma már egyetlen biztos pont van: ez így nem mehet tovább. A főpolgármester azt mondja, a pályázat egy döglött ló, és le kéne szállni róla. Mások újra kéne nyitni, de nem új pályázatot kiírni. A Fidesz szerint meg mindent elölről kell kezdeni. A bírálóbizottság ül – majd szétül. A szakszervezetek egy része kiszállt, volt pályázó, aki visszalépett, másik részét meg sem hallgattuk. És még ott van a BKV vezetőcseréje, a felügyelőbizottságok átalakítása, meg hogy ki mit mikor tudott – és mit nem. Ez nem pályázat. Ez már bohózat”. Szerinte mindenkinek van igazsága, és „ettől csak még nagyobb a káosz”, a megoldást pedig az jelentené, ha egy asztalhoz ülnének a frakciók.
A pályázati folyamatot Walter Katalin BKK-vezérigazgató is bírálta. A Magyar Hangnak múlt héten arról beszélt: még egyetlen e-mailt sem kapott a bírálóbizottságtól, semmiről sem tájékoztatják, mindenről a sajtóból értesül. Tudomása szerint pedig más európai nagyvárosokban nem ilyen eljárással pályáztatnak az önkormányzatok, hanem a folyamatot erre specializált fejvadász cégeknek szervezik ki, ami garantálja a profizmust, transzparenciát és a bizalmasságot.
A Tisza Párt egyébként arról írt a Magyar Hang megkeresésére a BKV kapcsán: „a főpolgármester hol az óellenzékkel, hol a Fidesszel karöltve több ponton is akadályozta a pályázat lebonyolítását, a pályázat kiírásának nehezítésétől az anyagok visszatartásáig. Ezek után új pályázat kiírását felvetni meglehetősen visszás″.