Nem tárgyalja sürgősséggel a státusztörvényt a Parlament
Képünk csak illusztráció! Orbán Viktor miniszterelnök és a Fidesz-frakció egy része az Országgyűlés rendkívüli plenáris ülésén 2022. július 19-én (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)

Normál menetrendben szeretnék tárgyalni a parlamentben a Pintér Sándorék által múlt kedden benyújtott státusztörvényt – tájékoztatta az Atv.hu-t a Fidesz-frakció. A parlamenti jogalkotási menetrendben is júniusi-júliusi tárgyalás/elfogadás szerepel. A pedagógusok új életpályájáról szóló törvényjavaslatot Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyújtotta be a parlamentnek múlt kedden, a törvénytervezet fő vitatott pontjairól ITT írtunk részletesebben.

A pedagógus szakszervezetek, a diákok és támogatóik folyamatosan tiltakoznak, demonstrálnak a státusztörvény ellen, a PDSZ jelezte, hogy Brüsszelhez, az Európai Bizottsághoz fordulnak, mert a tervezetben számos olyan elem szerepel, amiről nem tájékoztatták őket az egyeztetéseken a kormány részéről. A múlt héten a Tanítanék Mozgalom és az Egységes Diákfront területfoglalási engedélyt kért egész hétre a Parlament elé, mert úgy tudták, hogy sürgősséggel, még a héten elfogadhatja a Parlament a „bosszútörvényként” is emlegetett tervezetet. Gosztonyi Gábor, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke múlt héten azt mondta, hogy becslése szerint akár tízezrével is felmondhatnak a pedagógusok a státusztörvény bevezetése után.

Sokat kér, de keveset ad az új státusztörvény a pedagógusoknak
R. Kiss Kornélia

Sokat kér, de keveset ad az új státusztörvény a pedagógusoknak

Az új státusztörvény tervezete többet követel a pedagógusoktól, mint korábban, ám egyelőre jóval kisebb béremelést garantál, mint amit a kormány korábban megígért.

Eközben a Momentum EP-képviselője, Donáth Anna elküldte a státusztörvény benyújtott szövegét az Európai Bizottságnak. A Momentum hétfői közleményében így fogalmaz: „a magyar kormány újra és újra megpróbálja átverni az Európai Bizottságot: míg belföldön antidemokratikus eszközökkel lép fel olyan társadalmi csoportok ellen is, mint a pedagógusok, az EB felé gyakran a jó tanulót próbálja játszani”.  

– Ezért tájékoztatásként elküldtem a Bizottságnak, és külön Vera Jourová EB-alelnöknek a státusztörvény összefoglalóját, hogy a kormány még véletlenül se tudja átverni őket a kettős beszéddel. Legyen világos az Európai Unió vezetésének számára is: a magyar kormány a kilátástalan helyzetük miatt tüntető pedagógusokon készül bosszút állni a törvénnyel, amelynek következménye az lesz, hogy több ezer tanár hagyja ott a pályát – szól az összefoglaló.