
Hiába kérdezte írásban is a Belügyminisztériumot Vadai Ágnes, a kormány nem árulja el, hogy tervezték-e Milorad Dodik kimenekítését, miután a politikust elítélték hazájában.
A kérdés azért is érdekes, hiszen a TEK több tucat munkatársa éppen akkor tartózkodott a Boszniai Szerb Köztársaság területén, amikor Orbán Viktor szövetségese, Milorad Dodik ellen ítéletet hirdettek. A bosznia-hercegovinai szövetségi ügyészség még 2023 augusztusában emelt vádat, mert a politikus nem tartotta be, nem hajtotta végre vagy akadályozta a nemzetközi közösség főképviselőjének döntéseit. Egy éves börtönbüntetésre ítélték, további hat évre pedig eltiltották a hivatali tevékenységtől, később pedig elfogatóparancsot is kiadtak ellene.
Maga, Dodik is beszélt arról, hogy magyar terrorelhárítók tartózkodnak Boszniában. Ezt később a TEK is megerősítette, azt közölték, hogy 70 fős állományuk „nemzetközi rendőri együttműködési program részeként” egy – kétoldalú megállapodás keretén belül – kiképzési céllal tartózkodott ott. A VSquare ugyanakkor azt írta, hogy a közös gyakorlatozás és kiképzés csak fedősztori volt, a hetven kommandósa feladata Milorad Dodik letartóztatásának megakadályozása és kimenekítése lett volna. Az oknyomozó portál információ szerint TEK vezetőinek azután lett kiadva a feladat, miután Dodik februárban Orbán Viktornál járt a Karmelitában. Az akcióra végül nem került sor: egyrészt azért, mert Dodik fellebbezett, így a jogerős ítélet megszületéséig nem fenyegeti börtön, másrészt a tervről tudomást szerzett Horvátország és az Egyesült Államok is. Washington pedig megüzente a TEK-nek: ha végrehajtják a szöktetést, kizárják a szervezetet az összes nemzetközi együttműködésből.
A DK-s Vadai Ágnes ennek apropóján fel is tette a kérdést Pintér Sándor belügyminiszternek, igaz-e a tervezett kimenekítésről szóló információ és az, hogy figyelmeztették volna Magyarországot arra, hogy ezt ne tegye. Rétvári Bence „válaszolt”, de a feltett kérdéseket figyelmen kívül hagyta és csak egy korábbi válaszára hivatkozott. Ebben is mindössze annyit közölt, hogy „a TEK kijelölt, 70 fős állománya a nemzetközi rendőri együttműködési program rendszerébe illeszkedően – kétoldalú megállapodás keretén belül – kiképzési céllal tartózkodott a Boszniai Szerb Köztársaság területén. A két ország speciális műveleti egységei közötti együttműködés kialakítása már 2023-ban megkezdődött, a jelenlegi képzési program részleteiben (tartalom, helyszín, időpont) 2024-ben állapodtak meg a TEK és a boszniai szerb különleges rendőri erők vezetői”.