
Elindította a Tisza Párt nem hivatalos népszavazási kezdeményezését, a Nemzet Hangja kitöltését hétfő reggel. Magyar Péter, a párt elnöke a budapesti Széll Kálmán téren csatlakozott a kitöltőkhöz, majd sajtótájékoztatót tartott. Szerinte a Fidesz a Pride betiltásával a valódi kérdésekről akarja elterelni a figyelmet, a célja a „balhé”, és „ha kell”, akkor akár az is, hogy egy betiltott rendezvényen a tüntetők összecsapjanak a rendőrökkel. Magyar gumicsontnak tartja a kormány Ukrajna uniós csatlakozása elleni tiltakozását, amit a Fidesz tett saját, legújabb konzultációja témájává. Ukrajna csatlakozásának támogatása a Nemzet Hangja szavazáson is kérdés. Saját kérdőívüket Magyar úgy jellemezte, mint amely valódi kérdésekkel foglalkozik. Az Ukrajna csatlakozásával kapcsolatos kérdés Magyar Péter elmondása szerint azért került a kérdőívre, mert a Tisza azt akarja demonstrálni, hogy a kormánynak nem lenne szükséges 6-7 milliárd forintot költenie e kérdés miatt egy újabb nemzeti konzultációra. Magyar szerint Ukrajna csatlakozásának kérdése nem befolyásolja a magyar költségvetést, mivel Ukrajna várhatóan még sok év múlva is csak a csatlakozás előszobájáig érhet el. A 12 plusz 1 kérdésből álló kérdőív külsőre nagyon hasonlít egy szavazólapra.
Szakadó esőben indult el a a Tisza Párt népszavazási akciója, a Nemzet Hangja a budapesti Széll Kálmán téren, ahol már hétfőn kora reggel meglehetősen sokan gyűltek össze, hogy kitöltsék a szavazólapokat. Valójában, ahogy arról már beszámoltunk, nem hivatalos népszavazásról van szó, hanem egy online és személyesen is kitölthető kérdéssort állított össze a Tisza Párt. Magyar Péter elmondása szerint már reggel nagyjából tízezren szavaztak és több százezren töltötték ki az előzetes regisztrációt.
A Széll Kálmán téri esemény után Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke egy közeli vendéglátóhelyen tartott sajtótájékoztatót, elsősorban a népszavazási kezdeményezés kérdéseiről. A pártelnök kapott kérdést az adatbázis-építés kapcsán is:
– Nálunk nincsenek illegális listák – válaszolta Magyar Péter az eseményt követő sajtótájékoztatón a Népszavának arra a kérdésére, hogy „saját Kubatov-listát épít-e” a Tisza Párt a nem hivatalos népszavazási kezdeményezéssel. A pártelnök azt mondta: minden jogszabályt betartanak az adatok kezelése során, ahogy az eddigi aláírásgyűjtéseik során is. Hozzátette: „minden politikai közösségnek jó, ha kapcsolatba kerül a szimpatizánsokkal”, a Kubatov-listának nevezett adatbázissal pedig az a probléma szerinte, hogy „nagyrészt illegálisan keletkezett, így tárolják és adják tovább jogosultsággal nem rendelkező janicsároknak, akik zaklatják az embereket. Mi ilyet nem csinálunk és nem is fogunk”
A pártelnök néhány részletet is ismertetett: az RTL kérdésére tisztázta, hogy a Nemzet Hangjára érkező válaszoknak megfelelően fogják összeállítani a Tisza Párt programját. Magyar felhívta rá a figyelmet, hogy bizonyos kérdések módosultak a korábban közzétetthez képest: a nyugdíjas SZÉP-kártya ötletét kibővítették, nemcsak élelmiszerre, gyógyszervásárlásra és egészségmegőrzésre lehetne fordítani az azon lévő összeget, hanem pihenésre is. A kérdésben az szerepel, hogy évente 200 ezer forintos SZÉP-kártya juttatást kapnának a nyugdíjasok, amit a sajtótájékoztatón azzal egészített ki: ez a létminimum alatt járna, a létminimum és 500 ezer forintos nyugdíj között százezer forintot írnának jóvá a kártyán, afölött pedig nem járna az összeg.
A kérdőívben arra is rákérdeznek, egyetértenek-e a válaszoladók a személyi jövedelemadó 9 százalékra csökkentésével. Ezzel kapcsolatban Magyar Péter azt mondta: terveik szerint, ha többséget kap ez a pont, akkor a munkajövedelemre vonatkozna, kamatjövedelemre vagy ingatlan bérbeadásából származó jövedelemre például nem. A Magyar Hang arról érdeklődött, mi az oka annak, hogy nem az egy- vagy többkulcsos személyi jövedelemadó kérdését bocsátották szavazásra, ami sokat vitatott kérdés. Magyar Péter válasza szerint a szavazásban kérdezett SZJA -csökkentés nem jelenti, hogy teljesen kizárnák, hogy a későbbi programjukban többféle adókulcs is létezzen, ez leginkább a jövő kérdése lehet.
Az egészséges élelmiszerek és a gyógyszerek áfájának csökkentése, illetve lenullázása kapcsán a Tisza párt elnöke arról beszélt: ez több európai országban megvalósult már. Magyar Péter a kormányt tette felelőssé az élelmiszerinfláció gerjesztéséért, ami január-februárban Magyarországon volt a legmagasabb az Európai Unió országai közül. A 3,2 százalékos nyugdíjemelést a Tisza elnöke kevésnek tartja, mert „az infláció vágtat”. Emlékeztetett: novemberben kellene a nyugdíjasokat kárpótolni, de a Tisza azt követeli, hogy ez már most történjen meg.
Magyar Péter hosszasan részletezte az egészségügyi rendszer problémáit, így a megelőzhető halálesetek magas számát és a kórházi osztályok bezárását, „miközben tízmilliárdokat költ a kormány magánegészségügyi beruházásokra”, és bár a magánegészségüggyel szerinte nincs gond, nem lehet a magánegészségügyet támogatni, amikor „a kórházakban még WC-papír sincs”, és kiemelte: az Európai Unióban a magyar társadalom költ arányaiban a legtöbbet magánegészségügyre, már évi 1000 milliárd forintot, minden harmadik forintot a magánegészségügyben költenek el. Szerinte létezik egy terv a kormány fiókjában az egészségügy egészének magánosítására is.
A kérdőíven szerepel, hogy a válaszadók támogatják-e Ukrajna uniós csatlakozását: ezzel kapcsolatban Magyar Péter azt hangsúlyozta, hogy korábban a magyar kormány is támogatta Ukrajna uniós csatlakozását, ennek megfelelően nyilatkozott Orbán Viktor és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is. Orbán Viktor sem vétózta meg korábban Ukrajna csatlakozását, ahogy a magyar embereket sem kérdezte meg, mint gondolnak erről. Magyar Péter arra is emlékeztetett: más országok csatlakozási tárgyalásai éveket vettek igénybe, ezért szerinte „nincs hatása a költségvetésre és a magyar emberek életére az, hogy Ukrajna 2035-ben, '40-ben vagy '45-ben bekerül-e egyáltalán a csatlakozás előszobájába, lezárulnak-e tárgyalási fejezetek”.
– Nem releváns a kérdés. Azért tettük ide, mert a magyar kormány ki akar emiatt dobni hat-hétmilliárd forintot – válaszolta Magyar Péter a 444.hu-nak arra a kérdésére, hogy támogatja-e Ukrajna uniós csatlakozását. Ezzel arra az újabb nemzeti konzultációra utalt, amit „véleménynyilvánító szavazás" elnevezéssel szervez a kormány Ukrajna csatlakozása kérdésében.
Az RTL más témában is kérdezett, arról érdeklődtek, hogy mit gondol Magyar a Pride betiltásáról, egyetért-e a kormánynak azzal a kommunikációjával, hogy a Pride felvonulás káros a gyerekek fejlődésére. Magyar Péter ennek kapcsán arról beszélt: Orbán Viktor miniszterelnök számtalanszor kiállt a Pride mellett, olyat is mondott, hogy amíg miniszterelnök, meg fogják tartani a Pride-ot. Szerinte nem áll meg a kormánynak az az érvelése sem, hogy eddig az amerikai adminisztráció miatt nem léptek fel a Pride ellen, hiszen 2016 és 2020 között is Donald Trump volt az Egyesült Államok elnöke. „Akkor nem akarták megvédeni a gyerekeket?” – kérdezte Magyar, aki szerint ez azt támasztja alá, hogy a kormány „a valós dolgokról akarja elterelni a figyelmet” ezzel a lépéssel, és arra készül, hogy „előkészítsen egy Fidesz-Mi Hazánk koalíciót”, ám jelenleg szerinte “még a DK-val sem lenne többsége” egy ilyen koalíciónak.
– Az a cél, hogy balhé legyen, egy betiltott rendezvény, és „ha kell” akár összecsapás is a rendőrökkel. A Tisza nem megy be ebbe az utcába – mondta Magyar. Szerinte ez a szándék magyarázza a miniszterelnök március 15-i „poloskázását” is, ez azonban „nem jött be”. úgy vélte, hogy sok emberből visszatetszést váltott ki, hogy így fogalmazott az ország miniszterelnöke. – Minden józan embert arra kérek, ne üljön fel ennek - mondta, kiemelve, hogy miközben ezekről a kérdésekről beszélünk, a kormányközeli elit tovább gyarapítja a vagyonát. – Háromezer politikus és oligarcha áll szemben a magyar emberekkel – vélekedett.
Megismételte azt az ígéretet, hogy „ha Tisza-kormány jön, a gyülekezés szabadsága biztosított lesz”, és azt is, hogy szerintük választáson kell legyőzni a Fideszt, valamint kitért arra is, hogy ő maga soha nem volt Pride-felvonuláson.
Újra elmondta azt is, hogy az ellenzéki pártok módszerei – az általuk szervezett tüntetések, hídfoglalások – nem vezettek eredményre. Odaszúrt a Demokratikus Koalíciónak is, az újpesti – a DK-s Varju László győzelmével végződő – és az orosházi időközi választások apropóján: – Több szerénységet, elvtársak”– üzente Magyar. – A kék Fidesz jelöltjénél csak a narancssárga Fidesz kapott kevesebbet –- utalt az alacsony részvételre.
A Tisza elnöke jobbulást kívánt és szigorú vizsgálatot követelt a hét végén megsérült kormánytisztviselő ügyében, akinek a kezében fölrobbant egy kézigránát a Magyar Honvédség által kormánytisztviselők számára szervezett önkéntes katonai kiképzésen. Szerinte a vizsgálatnak azt kellene megállapítania, hogy tényleg önkéntes volt-e a részvétel a kiképzésen, és hogy „miként kerülhetnek éles gránátok civilek kezébe”.