Nőnek lenni a magyar munkaerőpiacon havi 130 ezer forintos mínusz
Orbán Viktor nőnapon (Forrás: Orbán Viktor/Facebook)

Orbán Viktor az anyáknak nemrég adókedvezményt, Magyar Péter a nőknek szövetséget és biztos jövőt ígért. Az Amnesty Inernational pedig közben arra hívta fel a figyelmet, a családoknak valójában arra van szükségük, hogy a befizetett adójukból a kormány ezeket biztosítsa, emellett pedig a nők tisztességes, a férfiakéval egyenlő fizetést kapjanak.

Magyar Péter múlt szombaton kezdődött országjárása minden állomásán megszólítja a nőket, köszönetet mond erejükért, és egy szál tulipánnal köszöni meg nekik, hogy eljöttek. Kedden este Szentesen beszédében „szövetséget” ajánlott a nekik. Hangsúlyozta, hogy az Orbán-kormány nem érti a demográfiai válság valódi okait, és a nők számára fontosabb a biztonság, a kiszámíthatóság, az egészségügy és az oktatás minősége, mint az adókedvezmények vagy a hitelek. Felszólalt a nemek közötti bérszakadék megszüntetése és a szabad orvos- és bábaválasztás visszaállítása mellett, bírálva a vidéki szülészetek és óvodák bezárását. Arra ösztönözte a nőket, hogy aktívan vegyenek részt a közéletben és politikában, ígéretet tett arra, hogy a Tisza-kormány támogatni fogja a nők előrejutását. Ennek előzménye, hogy Orbán Viktor februári évértékelő beszédében komoly adócsökkentéseket jelentett be: így a CSED, GYED esetén nem kellene szja-t fizetni, a kettő és háromgyermekes anyák életük végéig mentesülnének a személyi jövedelemadó megfizetése alól.

Sokakban merülhet fel a kérdés, hogy megindult-e a harc a női szavazatokért? Hogy van-e összefüggés a két politikus által bejelentettek és a közvélemény-kutatások között, nehéz megmondani. Igaz, hogy még tavaly októberi a 21 Kutatóközpont felmérése, de az akkor jelentős különbséget mért a nők és férfiak pártpreferenciái közt. Az akkor már a közvélemény-kutatásokon általában népszerűbbnek számító Tisza a nők körében még közel sem volt nyerő pozícióban. Akkor 30 százalék szavazott a kormánypártokra, 22 százalék a legnagyobb ellenzéki pártra. A férfiak viszont nagyobb arányban szimpatizáltak a Tiszával (31 százalék), mint a Fidesszel (27 százalék).

– Nőnek lenni a magyar munkaerőpiacon havi hozzávetőleg 130 ezer forintos mínusz – átlagosan ennyivel keres kevesebbet egy nő itthon. A kormány évek óta virágokkal és posztokkal készül március 8-ra, a nők jogainak érdemi előmozdításáért azonban szakértők szerint nem tesznek valódi lépéseket. A nemrég bejelentett szja-mentesség is azt bizonyítja: egy nő méltatlan alulfizetettségét csak akkor hajlandó részben kompenzálni az Orbán-kormány, ha legalább két gyermeket szül – hívta fel a figyelmet Csernus Fanni, az Amnesty International Magyarország nemek közötti egyenlőséggel foglalkozó szakértője. Mint mondta, mindannyian jó iskolákat, kórházakat és biztonságos utcákat szeretnénk, ezért fizetünk adót. A kormány tervezett lépése ahhoz járul hozzá, hogy mindezekre a közszolgáltatásokra kevesebb marad. Valójában a családoknak arra van szükségük, hogy a befizetett adójukból a kormány ezeket biztosítsa, és mellette a nők tisztességes, a férfiakéval egyenlő fizetést kapjanak.

Hátrányos megkülönböztetés

A szakértő kiemelte, az Európai Unió Statisztikai Hivatala friss adatokat közölt, amelyek a nők és férfiak fizetésében mért átlagos különbségeket mutatják. A magyar érték rendkívül elkeserítő képet mutat, 17,8 százalék, ez a tagállami lista egyik legmagasabb értéke. A különbség 2020 óta folyamatosan nő, jelenleg hozzávetőleg akkora, mint 15 éve volt. Az EU-tagállamok átlaga az elmúlt közel 10 évben lassan ugyan, de csökkent: most 12 százalék. Ezzel szemben Magyarországon nem történtek érdemi lépések a nők gazdasági hátrányos megkülönböztetésének felszámolásában, sőt.

Csernus Fanni szerint a nők munkaerőpiaci hátrányos megkülönböztetésének tényét konkrét adatok bizonyítják. Az Amnesty Magyarország évek óta figyelemmel követi a kutatások eredményeit, melyek alapján a bérszakadék felszámolását és a bértranszparencia bevezetését sürgeti. A szervezet külön kiemeli, hogy a nők alulfizetettsége egy olyan összetett probléma, amelyen csak ront az a káros narratíva, amellyel a kormány a saját családpolitikáját akarja erősíteni.

Közölte azt is, hogy a kormány a saját politikai érdekeit szem előtt tartva évek óta mélyíti a nők számára hátrányos nemi sztereotípiákat, a háztartási és gondozási feladatokat elsősorban rájuk hárítja. További okok között szerepel, hogy az alulfizetett szektorokban magas arányban dolgoznak nők, vezetői pozícióban itthon azonban alig-alig jelennek meg, és az sem ritka, hogy azonos munkakörben is kevesebbet keresnek a férfiaknál.

Az Amnesty szakértője felhívta a figyelmet, hogy Orbán Viktor már tavalyi nőnapi köszöntő videójában is elsősorban az anyákról beszélt nőnapon. De a társadalmi megbecsültség és a méltányos fizetés nem lehet annak függvénye, hogy valaki hány gyermeket szül. Látszatintézkedések helyett a kormánynak valódi lépéseket kellene tennie a nemek közötti munkaerőpiaci egyenlőség előmozdításáért.