A Cseppkő Gyermekotthonnal kapcsolatban a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (SZGYF) feljelentése alapján hamis magánokirat felhasználása és más bűncselekmény gyanúja miatt ismeretlen tettessel szemben folytatnak nyomozást – ezt válaszolta a Budapesti Rendőr Főkapitányság (BRFK) a Magyar Hang megkeresésére csütörtökön délután. Hozzátették: válaszadásukig gyanúsítotti kihallgatás nem történt, illetve a folyamatban lévő eljárás érdekében bővebb tájékoztatást adni nem áll módukban. Így bár lapunk arra is kíváncsi volt, hogy a gyanú szerint mikor követhettek el visszaéléseket, a rendőrség erre már nem válaszolt.
Ugyan nem tudni, hogy a mostani nyomozáshoz van-e bármi köze vagy attól teljesen független, de tény, hogy a Cseppkő Gyermekotthoni Központot (CSGYK) nemrég – más intézmények mellett – ellenőrizte az Állami Számvevőszék (ÁSZ), akik ennek során legfőképpen arra voltak kíváncsiak, hogy az SZGYF megfelelően végezte-e a fenntartói feladatellátását a gyermekvédelmi szakellátást nyújtó intézmények vonatkozásában. Az ellenőrzésről szóló jelentést novemberben tették közzé. Az ÁSZ ebben azt állapította meg, hogy az SZGYF a fenntartói és középirányítói feladatait nem a jogszabályi előírásoknak megfelelően látta el, például nem értékelte a gyermekvédelmi szakellátást nyújtó intézmények gazdálkodásának hatékonyságát. Az ÁSZ emellett a Csepplővel kapcsolatban is tett több kritikai megállapítást (ugyan a többi ellenőrzött intézménnyel kapcsolatban is, de most az azzal kapcsolatos megállapításokat ismertetjük). Például az ÁSZ szerint a CSGYK a zsebpénzek megállapítását és kifizetését, a személyi térítési díjak megállapítását, valamint az ellátottak tájékoztatását nem megfelelően végezte, de a csoportszintű gazdálkodásnál is voltak hiányosságok. Azt is írták, a CSGYK pénzügyi- és vagyongazdálkodása a mintatételek ellenőrzésének eredménye alapján a jogszabályi előírásoknak és a belső szabályzatoknak megfelelő volt, de a gazdálkodási jogkörök gyakorlása, a beszerzési eljárások lefolytatása és a tárgyi eszközök nyilvántartása tekintetében tárt fel az ellenőrzés hiányosságokat. Ugyanakkor a CSGYK alapvető működési és gazdálkodási kereteinek kialakítása a feltárt hiányosságok mellett megfelelő volt.
A Cseppkő Gyermekotthon nyáron is a figyelem középpontjába került, miután a 24.hu arról írt, felmondási hullám indult az intézményben, miután többen nem voltak hajlandók kitölteni a szenzitív adatok közlését követelő feddhetetlenségi nyilatkozatot. Az SZGFY akkor azt írta a portál érdeklődésére, hogy a Cseppkő Gyermekotthoni Központ igazgatójának 2024. augusztus 21-én a jogszabály erejénél fogva azonnali hatállyal szűnt meg a munkaviszonya, mert a kifogástalan életvitel ellenőrzést ellehetetlenítette azzal, hogy az ellenőrzés alapjául szolgáló adatlapot nem írta alá. Válaszadásukig 18 főnek, a munkavállalók 16,3 százalékának szűnt meg a munkaviszonya közös megegyezéssel, amit a munkavállalók kezdeményeztek a kifogástalan életvitel ellenőrzés miatt. – A pályaelhagyók a Cseppkő Gyermekotthoni Központ munkáját, az ott élő gyermekek érdekeit nem veszélyeztetik, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság a gyermekek ellátásáról, az intézmény zavartalan működéséről minden körülmények között gondoskodik – tették hozzá. A 24.hu-nak a Cseppkő Gyermekotthon említett korábbi vezetője, Herczeg Krisztián azt írta, hogy „a 14 évnyi gyermekotthoni igazgatói poszttól fájó szívvel és saját döntésem alapján búcsúztam el. Ennek oka az volt, hogy a gyermekek szeretete ellenére olyan feltételeket kellett volna elfogadnom, amelyek sem szakmailag, sem emberileg nem voltak már vállalhatók számomra”.