
A MÖSZ (Magyar Önkormányzatok Szövetsége) levélben fordult Nagy Márton nemzetgazdasági miniszterhez az idén csaknem 60 milliárd forinttal megemelt szolidaritási adó felhasználásával kapcsolatban. Mint Gémesi György, a MÖSZ elnöke írja, nemcsak a szövetség tagtelepüléseit, hanem a legtöbb magyar önkormányzatot is „nagyon érdekli a helyi iparűzési adóból szolidaritási hozzájárulás címén az elmúlt években elvont, immár 1000 milliárdos nagyságrendű önkormányzatokat megillető pénzek sorsa.”
A kormány csak idén 360 milliárdot von el 855 településtől szolidaritási hozzájárulás címén, de eközben közel másfél ezer önkormányzat arra panaszkodik, hogy nem bővülnek az állami újraelosztásból a működési és a fejlesztési forrásaik – olvasható a levélben. Sőt, egyre nagyobb gondot okoz számukra a magas infláció, a rezsi illetve a bérjellegű költségek. Ilyen körülmények között érdemi fejlesztésekre már nem marad pénzük. Eközben az idei költségvetésben már csak 35 milliárd forintot tervezett a Falu programra a kormány, holott a keretösszeg évekig 50 milliárd forint.
Ezek után egyre többen vetik fel a kérdést, hogy mi lesz idén a szolidaritási adó címén elvolt százmilliárdok sorsa. Gémesi jogosnak nevezte azt az elvárást, hogy az évről évre több száz önkormányzattól elvont pénzekkel tételesen számoljon el a kormány. Ezért arra szólította fel a tárcavezetőt, hogy soron kívül tegye közzé: hová, mely önkormányzatokhoz, milyen céllal juttatta el a kormány 2021 óta, vagyis az elmúlt négy évben a helyi iparűzési adóból elvont százmilliárdokat. Gulyás Gergely kancelláriaminiszter ugyanis néhány éve még azt mondta, hogy a szolidaritási adót nem az állam veszi el, a gazdagabb önkormányzatok befizetését a szegényebbek kapják meg. – Mivel nyilvánvalóan precízen könyvelt közpénzek sorsáról van szó, meggyőződésem szerint nem fog gondot okozni, hogy még ebben a hónapban megismerhessük az önkormányzatoktól szolidaritási hozzájárulás címén elvont pénzek sorsát – így zárja levelét Gémesi.
A szolidaritási hozzájárulás hátteréről részletesebben ITT írtunk.