György István államtitkár az operatív törzs hétfői tájékoztatóján az országos csoportos tesztelésről elárulta, három hét alatt csaknem 430 ezer tesztet végeztek az egészségügyi, szociális, bölcsődei, óvodai és iskolai, valamint a közigazgatásban dolgozók körében. Az első héten a vizsgálatok 2,44 százalékos pozitivitást mutattak, ez a második hétre 1,98 százalékra, a harmadik hétre pedig 1,97 százalékra csökkent. Hozzátette, az elmúlt héten a közigazgatásban dolgozókat vizsgáltak, de folytatódott a szociális és egészségügyi dolgozók tesztelése is, és néhány óvodában és iskolában is végeztek még vizsgálatot.
– Érdekes tapasztalatot adott a tesztelés, hiszen a kormányablakokban dolgozók között volt a legkisebb a fertőzések aránya, 1,29 százalék, vagyis a kormány óvintézkedései biztonságot adnak a kollégáknak – fogalmazott György István. Hozzátette, az operatív törzs a járványügyi folyamatok fényében hoz döntést az esetleges újabb célzott tesztelésről. De ha valahol góc alakul ki, akkor szükség esetén a dolgozók teljes tesztelését elvégzik – mondta.
Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi Központ járványügyi főosztályvezetője elmondta, 3470 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést, ezzel 283 870 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 165 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 7130 főre emelkedett. a gyógyultak száma is folyamatosan nő, jelenleg 82 546 fő, az aktív fertőzöttek száma 194 194 fő. Az aktív fertőzöttek 19 százaléka, az elhunytak 21 százaléka, a gyógyultak 23 százaléka budapesti. 7667 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 605-en vannak lélegeztetőgépen.
Kiss Róbert rendőr alezredes felsorolta a szabályszegési eljárások a kormányzati tájékoztató oldalon naponta részletesen közölt adatait. Külön kiemelte, hogy egy debreceni fűszerüzlet raktárában több személy maszk nélkül tartózkodott, ellenünk, illetve a bolt ellen eljárás indult. De mint mondta, a lakosság egyre fegyelmezettebben tartja be a járvány miatt meghozott szigorú szabályokat. Hozzátette, tavasz óta összesen 501 esetben indult büntetőeljárás a szabályok megszegése miatt.
Újságírói kérdésre Galgóczi Ágnes elmondta, mindegy, hogy a nyugdíjasok az interneten vagy levélben regisztrálnak a vakcinára. Ha esetleg mindkét formában jelentkeznek is, csak egyszer kerülnek a rendszerbe.
A járványügyi adatok kapcsán a főosztályvezető elárulta, bár a járvány platóra került, ez több hétig eltarthat, ezt követően számíthatunk a számok lassú csökkenésére, de csak akkor, ha mindenki betartja a szabályokat.
Németország bezárkózik, ez milyen hatással lehet hazánkra – szólt az újabb kérdés. Kiss Róbert válasz helyett elismételte, hogy a hazai korlátozó intézkedések hatályát a kormány január 11-ig meghosszabbította, a karácsonyi időszakról – december 24-ről – pedig december 21-én döntenek majd.
Melyik oltóanyag érkezhet elsőként? Galgóczi Ágnes elmondta, Magyarország összesen 17,5 millió adag oltóanyagot kötött le, és folyamatosan nyomon követik ezek engedélyezési eljárását. jelenleg úgy tűnik, hogy a Pfizer–BioNTech vakcinája lesz az első, amelyet engedélyeznek, így hazánk is ezt használhatja majd. Már decemberben érkezhet kis mennyiségű oltóanyag, de a tömeges oltás csak 2021-ben veszi kezdetét – fogalmazott.
A külföldi utazások kapcsán Kiss Róbert elmondta, a jelenleg érvényben lévő rendelet szerint február 1-ig ellenőrzik a schengeni belső határokat, és e szerint a hazatérő magyar állampolgárok járványügyi megfigyelés alá, vagy hatósági házi karanténba kerülnek. Ez alól akkor kapnak felmentést, ha két negatív tesztet produkálnak, de elfogadható több EU-s tagország, illetve az Egyesült Államokban végzett negatív teszt is – hangsúlyozta a rendőr alezredes. Hozzátette, aki utazik, tájékozódjon arról, hogy ahová megy, biztosított-e a beutazása.