
A szervezetek között eredményes és produktív kapcsolat alakult ki, amely lehetővé teszi a célok hatékony elérését – írta közleményében a Mathias Corvinus Collegium (MCC) 2023 júniusában. A büszkén beharangozott együttműködés az MCC és a Matolcsy György-féle Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány (PADME) között jött létre: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványa éveken át látványos támogatásban részesítette a kormány kedvenc „tehetséggondozó intézményét”. A PADME legalább 750 millió forintot utalt át a nem mellesleg ugyancsak hatalmas vagyonnal kitömött MCC-nek, és ez utóbbit akkor még vélhetően nem zavarta a jegybank alapítványának megkérdőjelezhető gazdálkodása.
Ma már persze aligha dicsekszik a korábbi kooperációval az Orbán Balázs, a miniszterelnök politika igazgatója által vezetett MCC. Mint ismert, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) súlyos hiányosságokat tárt fel a jegybank 2019-ben PADME néven összevont alapítványainak gazdálkodásával kapcsolatban. Megállapításaik nyomán – hűtlen kezelés gyanújával – feljelentés született, az ügyben a Nemzeti Nyomozó Iroda vizsgálódik. Kiderült az is, Matolcsy György a távozása előtt megkísérelte egy magáncégbe kiszervezni a közel 500 milliárd forintnyi vagyont – amelynek jelentős része közpénz –, az MNB új vezetője, Varga Mihály azonban megakadályozta a manővert.
Mióta fény derült a visszaélésre, a kormány és a Fidesz minden fórumon tagadja, hogy tisztában lett volna a jegybanki közpénzszivattyú működésével. – A jegybank a kormánytól független – reagált az MNB-ügyre Orbán Viktor miniszterelnök március 24-én, a Parlamentben. Hozzátette: a törvényes működést elfogadhatónak tartja, „ami azon túl van, azt nem tartom elfogadhatónak”.
A „semmit sem láttunk” narratívája vált uralkodóvá a kormánypárt köreiben. – Ha Orbán Viktor tudott volna erről, akkor nem várt volna Matolcsy György mandátumának végéig – mondta a Telex kérdésére Bányai Gábor kormánypárti képviselő. – Az ÁSZ teszi a dolgát, ha megtörtént a feljelentés, a hatóságok és a bíróságok dolga, hogy megállapítsák, történt-e bűncselekmény, pénzügyi visszaélés, vagy pénzügyi típusú elszámolási probléma. Azt gondolom, hogy ebben a helyzetben a kormánynak nincs dolga – ezt pedig Orbán Balázs nyilatkozta a 444-nek.
Utóbbi vélemény különösen annak fényében pikáns, hogy Orbán Balázs az MCC-n keresztül maga is haszonélvezője volt a PADME vagyonosodásának. Megkerestük az intézetet, hogy megtudjuk, miként értékelik a jegybanki alapítvánnyal való együttműködést, illetve hogy mekkora összegben érkezett támogatás az utóbbi hűtlen kezeléssel gyanúsított PADME-től, ám egyelőre nem kaptunk választ. Az alapítvány nyilvános támogatási listáján azonban megtalálható az összeg. E szerint a PADME 2022 márciusában 500 millió forinttal gyarapította az MCC vagyonát, a következő év májusában pedig újabb 250 millióval segítették a kormányközeli intézetet. A támogatás tárgya mindkét esetben ugyanaz volt: „A pénzügyi, közgazdasági és gazdálkodástudományi gondolkodás, a pénzügyi tudatosság, valamint a versenyképesség fejlesztése”. Ezt akár iróniaként is értelmezhetjük.
Ahogy azt a nem különösebben meglepő gesztust is, hogy a fent említett ÁSZ végleges jelentéséből kikerült Mészáros Lőrinc bankja. A jelentésnek ugyanis két verziója van: az érdemi rész azt követően került nyilvánosságra, hogy a Direkt36 megszerezte a dokumentum nem végleges tervezetét; a hivatalos változat pedig két nappal később. És ez utóbbiban már nem szerepel, hogy a részben a magyar állam, részben Mészáros Lőrinc érdekeltségében lévő MBH Bank a mai árfolyamon nagyjából 68 milliárd forintnak megfelelő kölcsönt folyósított a PADME vagyonkezelőjének, az Optima Befektetési Zrt.-nek.
Persze a 68 milliárdhoz képest elenyésző a 750 millió, az MCC nyomait nem is igazán éri meg eltüntetni. De így is érdekes, hogy a szintén több százmilliárdos vagyon felett rendelkező intézet milyen lelkesen és hálásan dolgozott együtt a hűtlen kezeléssel gyanúsított alapítvánnyal. Mindezt úgy, hogy közben fogalmuk sem volt, mihez asszisztálnak éppen.