
Orbán Viktor csütörtök este tartott sajtótájékoztatóján, majd hajnali Facebook-bejegyzésében közölte: „Ukrajna európai uniós tagságáról nem lehet az emberek feje fölött dönteni. Véleménynyilvánító szavazást indítunk Magyarországon Ukrajna EU-csatlakozásáról!”. Péntek reggeli szokásos rádióbeszédében megismételte kijelentését. Arról nem ejtett szót a miniszterelnök egyik alkalommal sem, hogy 2023 decemberében az unió többi vezetőjével együtt megszavazta, hogy Ukrajna megkezdheti a csatlakozási tárgyalásokat az unióval.
Az internetes fórumokon a politika iránt érdeklődők a homályos megfogalmazás miatt azon meditálnak, vajon véleménynyilvánító népszavazást tervez a miniszterelnök, vagy valami mást, esetleg újabb nemzeti konzultációt. – Véleménynyilvánító népszavazás ugyan volt korábban, 2012-ben azonban megszűnt ennek lehetősége, így népszavazásra biztosan nem gondolhatott a miniszterelnök. Vagyis nemzeti konzultációra utalhatott, aminek viszont semmi közjogi következménye nincs. Valószínűleg szándékosan fogalmazott így, hogy zavart keltsen – mondta kérdésünkre László Róbert, a Political Capital választási szakértője. A Hvg.hu kérdésére a Kormányzati Tájékoztatási Központ egyébként azt írta: azért nem népszavazást kezdeményez a kormány Ukrajna uniós csatlakozásának ügyéről, mert nemzetközi szerződésről az Alaptörvény értelmében ilyet nem tarthatnak.
2012 óta nincs véleménynyilvánító népszavazás
– Orbán Viktor kényelmes helyzetben van, mert az ország miniszterelnökeként a nemzetközi térben mozog már hosszú ideje, Magyarországot képviseli a nemzetközi kérdésekben. Ezen a területen egyetlen ellenzéki pártnak sincs hasonló lehetősége, így a kormányfő gond nélkül mesélheti saját történetét, a mostani esetben nyilatkozhat Ukrajna uniós tagságáról. Ezen a platformon az ellenzéki pártoknak nincs saját történetük. A legnagyobb ellenzéki párt nem is erre koncentrál, hanem az ország lesújtó állapotáról mondja el saját történetét – elemezte Ember Zoltán lapunknak a miniszterelnök szavait.
Az Iránytű Intézet vezetője hozzátette, 2024. november 5-e óta a Fidesz visszavette a kezdeményezést, a közbeszéd a párt számára pozitív témák mentén zajlik – a választási osztogatáson kívül –, jellemzően a nemzetközi kérdések kerültek a figyelem középpontjába. Ez az a terület, ahol Orbán Viktor elemében érezheti magát, ahol komoly politikai tényezőként mutatkozhat. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy bár minden bizonnyal jól érzi magát a nemzetközi szerepben – hogy megszervezhette a Patrióták Szövetségét, hogy Donald Trumpra adta már jó korán a voksát –, az ő szeme előtt a 2026-os választás lebeg, mert annak eredményén áll vagy bukik számára nagyon sok minden. Nagy kérdés, a választó mennyit érzékel abból, hogy a kormányfő nem biztos, hogy Magyarország rövid-, közép- és hosszú távú érdekeit képviseli akkor, amikor szembe halad az unió összes többi országával. – Ha ugyanis 26 autó jön velem szemben az autópályán, akkor jó az esély arra, hogy nem én megyek a jó irányba. Különösen azért kérdéses ez, mert a másik oldalon nincs egy figyelemkeltő ellentörténet Orbán Viktoréval szemben. Ezért a kormányfő képes elmondani narratíváját a saját táborának, Ukrajna esetében pedig még ellenzéki szavazókat is elérhet – hívta fel a figyelmet.
Kiüresedő Európai Unióban találhatja magát hazánk
Kérdésünkre elmondta, a Tettrekészek Szövetségének (Coalition of Willing) megalakulása csírája lehet a többsebességes Európának. Ennek előzményeként lehet említeni a pénzügyi uniót. A Szövetség létrejöttének az a jelentősége, hogy abba az az ország lép be, amely egyetért annak gazdasági, katonai, biztonságpolitikai céljaival. – Az is előfordulhat, hogy Magyarország marad az utolsó tagja a kiüresedő Európai Uniónak, amelynek jogszabályai, intézményrendszere továbbra is élnek, de elképzelhető, hogy a többiek mennek tovább, amiből mi kimaradunk, és ebből az országnak lehetnek problémái – utalt az elemző az elmúlt napok eseményeire.
Ember Zoltán arra is felhívta a figyelmet, Orbán Viktor annál is inkább a nemzetközi politikára, a geopolitikára összpontosít, mert nem nagyon van mire büszkének lenni. Az emberek számára fontos kérdésekben – a gazdaság állapota, vagy a legalább ennyire fontos egészségügy helyzete – nem nagyon tud sikerekre hivatkozni. Voltak persze olyan bejelentések, amelyeket hatalmas sikerként próbálnak eladni. Ilyen volt januárban a minimálbér és garantált bérminimum emelése, aztán nyáron jön majd a családi adókedvezmények növelése, ősszel és jövő januárban pedig a többi beígért adókedvezmény. Ezekkel ideig, óráig ugyan lehet tematizálni a közbeszédet, de ezek hatása korlátos. Ezért Orbán Viktor továbbra is a nemzetközi térben igyekszik pozicionálni magát, hiszen ott tudja úgy exponálni magát, hogy hazai versenytársainak nem nagyon van mondanivalója. Így ezen a területen sikereket érhet el.
Ránk is visszaüthetnek Trump egymásnak is ellentmondó intézkedései
– Akkor kerülhet komoly gondba, ha az általa nagyra tartott és régóta támogatott Donald Trump intézkedései visszafelé sülnek el. A frissen hivatalba lépett amerikai elnök sokszor egymásnak ellentmondó intézkedései ugyanis elbizonytalanítják az üzleti köröket, így mérsékelt a beruházási kedv. Ha valóban vámokkal sújtja az európai árukat, az semmiképpen nem jó számunkra, hiszen az gondot jelent a magyar gazdasággal ezer szálon kapcsolatban lévő Németországnak. De a bizonytalanság talán még pusztítóbb: gondoljunk csak bele, hogy ma reggel arra ébredtünk, hogy az amerikai elnök visszavonta a Kanadára és Mexikóra néhány nappal korábban kivetett vámokat. Ilyen feltételek mellett egy vállalat nem nagyon akar beruházni, ebben a környezetben pedig nagyon nehéz növekedést elérni. A piacok bizonytalanságát jól mutatja, hogy a megválasztását követően bivaly erős dollár sokat veszített értékéből, annak ellenére, hogy menekülő valutaként tartják számon. Az sem véletlen, hogy a befektetési tanácsadók arról beszélnek, amiről korábban nem nagyon: nevezetesen hogy vagyonunkat tartsuk készpénzben, vagy legalábbis olyan eszközben, amely azonnal készpénzzé váltható – foglalta össze az Orbán Viktorra leselkedő gazdasági veszélyeket az elemző.