Orbán Viktor: Ha nem tudja teljesíteni eredeti küldetését, akkor mi végre az Európai Unió?
Orbán Viktor Veszprémben (Forrás: Orbán Viktor/Facebook)

Ha nem tudja teljesíteni eredeti küldetését – béke és jólét –, akkor mi végre az Európai Unió; ezt a kérdést írta fel az égre figyelmeztető ujjával a történelem ura – így fogalmazott Orbán Viktor pénteken délelőtt Veszprémben, az Európa Kulturális Fővárosa keretében az ActiCity Tánc- és Mozgásművészeti Központ megnyitóján. A miniszterelnök beszédét egyúttal azzal zárta, hogy „éljen az Európai Unió”.

A miniszterelnök azzal kezdte beszédét, hogy Veszprém Európa Kulturális Fővárosa 2023-ban: Veszprémről beszélni könnyű és hálás, Európáról viszont nehéz és körültekintést kíván. Veszprémmel kezdte, amely „a 2010-ben megújított Magyarország egyik látványos sikertörténete” és ismét elfoglalja helyét Magyarország városainak képzeletbeli dobogóján. A kormányfő úgy ismeri a veszprémieket, mint akik mindig is büszkék voltak veszprémi mivoltukra, „szinte tapintható polgári kultúra, pannon műveltség és öntudat”. Nem csak akkor érezte ezt, amikor általános iskolásként egy faluból érkezett a városba osztálykirándulásra, de akkor is, amikor középiskolásként átugrottak a szomszédos Székesfehérvárról. – Székesfehérvár a királyok városa, Veszprém a királynőké – mondta, hozzátéve, hogy „a király a nagyobb, de a sakktáblán – meg otthon – világosan kiderül, hogy az igazi ütőerő a királynőnél van”. Orbán Viktor szavai szerint nem volt csoda, hogy a kormány „teljes szívvel támogatta, hogy Veszprém méltó módon legyen Európa Kulturális Fővárosa, a kormány szinte az utolsó szabad fillérjeit is odaadta, hiszen egy királynő nem mehet a bálba akármilyen hacukában”. Százmilliárd forintot említett, amit befektettek, és úgy látja, hogy jól döntöttek.

A miniszterelnök ezután rátért Európára, amelyről beszélni nehéz. Mégis van egy könnyű része, ezzel kezdte: megköszönte az Európai Uniónak és a döntést meghozó brüsszeli bürokratáknak, hogy Veszprém, így Magyarország mellett döntöttek. – Ha úrrá tudnak lenni a mára jól kifejlett hungarofóbiájukon, akkor együtt nagyszerű dolgokra vagyunk, lehetnénk képesek – fogalmazott, hozzáfűzve, kár, hogy Veszprém példája a kivétel és nem a szabály.

Azzal folytatta, hogy mi itt Pannóniában tudjuk, hogy az európai államok együttműködése mindig nehéz és bonyolult dolog volt. Ha szerencsénk van, megtaláljuk a kényes egyensúlyt a nemzeti szuverenitás és európai együttműködés között. Ha azonban nincs szerencsénk, akkor ez elbillen: nemzeti konfliktusok aknamezője vagy bürokratikus hatalmi gépezet lesz, ami visszaél a hatalmával. Az egyensúlyhoz szerinte hazájukat és Európát egyaránt szerető, toleráns és erős, „olyan pannonféle vezetők” kellenek, de ez ma ritka. Helyette – folytatta – intolerancia, gyengeség, szívtelenség van.

Kitért rá, hogy az európai együttműködés modern formáját, az Európai Uniót két cél hívta életre: béke és jólét. Ma azonban kötésig állunk egy háborúban és a kilátások egyre aggasztóbbak. – Ha nem tudja teljesíteni eredeti küldetését, akkor mi végre az Európai Unió – Orbán Viktor szavai szerint „ezt a kérdést írta fel az égre figyelmeztető ujjával a történelem ura”. Ha pedig nem találjuk meg rá a választ, az olyan szép szokások, mint az Európa Kulturális Fővárosa napjai is meg vannak számlálva. 

– Éjen Európa Kulturális Fővárosa, éljen Veszprém, éljen az Európai Unió – zárta beszédét.