Orbán Viktor Tucker Carlsonnak: Trump megváltoztatta a Nyugat politikai gondolkodásmódját
Tucker Carlson és Orbán Viktor Dubajban. (Képernyőfelvétel: Orbán Viktor Facebook-oldala)

Orbán Viktor az Egyesült Államokban kirobbant USAID-botrányról, Donald Trump elnökségének első napjairól, az illegális bevándorlásról, a NATO jelenéről és jövőjéről, valamint az orosz-ukrán háborúról beszélgetett Tucker Carlsonnal, a Fox News korábbi műsorvezetőjével. A miniszterelnök élesen bírálta a nyugati liberális elitet, amely szerinte az amerikai adófizetők pénzét használja fel arra, hogy beavatkozzon más országok politikájába, így Magyarország belügyeibe is.

– Donald Trump elveszi most tőlünk a dicsőséget, pedig mi már 15 éve csinálunk olyasmit, amit a liberális média veszélyesnek tart – jelentette ki a miniszterelnök. – Ezért mi egyfajta hősök vagyunk – tette hozzá. – Amikor hatalmas nyomás van az Egyesült Államokból a mellkasodon, és egy  további nyomás Brüsszelből, az Európai Unióból, amely megpróbál megölni téged, és bizonyítékot szolgáltatni arra, hogy a kormányzásnak ez a módja nem működhet, akkor nehéz túlélni. De most boldogan emlékszünk vissza ezekre az időkre, mert az amerikai nyomás lekerült a mellkasunkról, reméljük, hogy hamarosan a brüsszeliták nyomása is enyhül – fogalmazott.

Carlson felidézte, hogy korábban azt hallotta Orbán környezetéből, hogy az amerikai kormány és az olyan ügynökségek, mint az USAID, a szuverén kormányok, a magyar kabinet ellen dolgoznak és közvetve finanszírozzák az ellenzéket. Hozzátette, hogy ez később igaznak bizonyult. – Új összeesküvés-elméleteket kell kitalálni, mert a régiek igaznak bizonyultak – viccelődött erre Orbán Viktor. Majd komolyabbra fordítva a szót arról beszélt, hogy a nyugati liberális elit az amerikai polgárok adófizetői pénzéből terjeszti az ideológiáját szerte a világban, így Magyarországon is. Ezt a pénzt Magyarországon több mint 60 NGO, politikusok, és médiacégek finanszírozására fordították. De állítása szerint ugyanilyen beavatkozási kísérletek történtek európai uniós forrásból is.

Felvetődik a kérdés, hogy miért akarna bárki olyan eszméket terjeszteni, mint a nyitott határok vagy olyan radikális eszmék, mint a transzneműség. Szerinte az egyik motiváció mindig a pénz. Ezzel rá is tért a Soros-tervre, amiben állítása szerint az szerepel, hogy az Európai Uniónak évente egymillió migránst kellene beengednie Európába. A baloldali politikai elit valóban azt hiszi, hogy a muszlim bevándorlók és a keresztény társadalmak összekeveredése egy jobb és boldogabb társadalmat eredményez. A magyarok azonban ezzel kapcsolatban mindig azt mondták, hogy minden nemzet maga döntse el, hogy beengedik-e őket vagy sem, senkire se próbálják ezt ráerőltetni. Ugyanakkor új idők jönnek, Donald Trump megváltoztatta a Nyugat politikai gondolkodásmódját, és valószínűleg a geopolitikát is meg fogja változtatni. Korábban azt mondták, hogy a migráció jó, és nem szabad annak ellenállni, most épp az ellenkezőjét kezdik mondani. Ezután a német gazdasági bajok taglalása közben közösen elkezdték szapulni a zöld politikát és a baloldali liberális elitet. Utóbbi Orbán szerint azt gondolja, hogy a nemzet rossz dolog. Megfogalmazása szerint szellemileg egy liberális diktatúra alatt élünk, de politikailag még mindig demokráciákban. 

Bajban van az európai gazdaság

A mostani gazdasági problémák fő oka szerinte az, hogy a német és európai gazdaság korábban az olcsó orosz energiára és a fejlett európai technológiára épült, ami versenyképes modell volt. A háború után azonban Európa elszigetelte magát az olcsó energiától, és nincs új stratégia a versenyképesség fenntartására. – Brüsszelnek nincs stratégiája, de Magyarország különféle gazdasági programokon dolgozik az Egyesült Államokkal, akár van Európai Unió, akár nincs – jelentette ki. A Draghi-jelentésre hivatkozott, az ő értelmezése szerint ez arról szól, hogy ha három éven belül nem oldják meg az energiaárak problémáját és nem lesz versenyképes az uniós gazdaság, akkor tulajdonképpen vége az uniónak. Mintegy 30 éve a világ legnagyobb gazdasága az Európai Unió volt, de ma már egyetlen európai ország sincs a világ öt legnagyobb gazdasága között. Fő kritikája az EU-val szemben, hogy folyamatosan „háborút indít” gazdaságilag fontos partnerekkel szemben: ideológiai háborút folytat Donald Trumppal, kereskedelmi háborút Kínával, és energetikai háborút Oroszországgal. Eközben az ő nézetük szerint „én egy fasiszta vagyok, egy középkori, feudális, keresztény-radikális” ember, ami abszurd dolog – tette hozzá.

Ami a Putyinnal való kapcsolatot illeti, azon az állásponton van, hogy bármi is volt a magyar és az orosz nép között a történelem folyamán, azt hagyjuk a történészekre, és koncentráljunk arra, hogy közös üzleteket kössünk. Orbán immár sokadszor kijelentette, hogy az oroszok eddig mindig betartották a szavukat. Ezért nem osztja azt a Nyugaton elterjedt, rendkívül negatív hozzáállást Oroszországgal szemben. Az ukrajnai háború kapcsán kifejtette, hogy az ukrán-orosz háború mögött valójában a NATO bővítésének kérdése húzódik meg, amit az oroszok nem engedhetnek meg.  Orbán szerint a Nyugat stratégiája jelenleg az, hogy „addig folytatják a harcot, amíg csak lehet”, de ez sok emberéletbe kerül. Még arra is figyelmeztetett, hogy ha nem születik megoldás, az orosz-ukrán háború az unió „Afganisztánjává” válhat.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel kapcsolatban Orbán óvatosan fogalmazott, és kiemelte, hogy az ukránok hősiesen védekeznek, de szerinte Ukrajna félreérti a Nyugat valódi szándékait, amikor azt hiszi, hogy korlátlan támogatást kap majd. Úgy látja, ez téves elképzelés, mert a Nyugat hosszú távon nem szokott egy konfliktus mellett kitartani. Előbb-utóbb azt fogják mondani: a háborúnak vége, ideje megállapodást kötni – jelentette ki.

Tucker Carlson az interjú végén megjegyezte Orbánról, hogy Európa leghosszabb ideje hivatalban lévő vezetője, mire Orbán arra emlékeztette, hogy nemcsak a kormányzásban, hanem az ellenzék vezetésében is rekorder: „Ne felejtsük el, hogy 19 éve vagyok kormányon, de 16 évet ellenzékben is eltöltöttem”.  Így mindkét oldalát ismeri a demokráciának – a „naposat” és az „esőset” is. Amikor Tucker rákérdezett, melyik szerepet élvezte jobban, Orbán viccesen azt válaszolta, hogy ellenzékben több ideje jutott a futballra.

A magyar miniszterelnök már csütörtökön Dubajban volt, hogy részt vegyen az első Tucker Carlson-csúcstalálkozón. A World Governments Summit nemzetközi konferencián a világrend átalakulásáról, valamint a Donald Trump amerikai elnök visszatérésével kezdődő konzervatív fordulat volt a fő téma. Orbán Viktor a Fox News korábbi műsorvezetőjével folytatott beszélgetéséről több fotót is megosztott a Facebook-oldalán, és azt írta: „A változás már Brüsszel ajtaján is kopogtat. Lassan kifutnak az időből! Magyarország közben hátszelet kapott.”

Tucker Carlson többek között arról ismert, hogy 2022-ben kirúgták a Fox Newstól, miután a csatornának 787,5 millió dollárt kellett fizetnie a Dominion nevű szavazógépgyártó cégnek, amiért a csatorna azt terjesztette, hogy Joe Biden elcsalta a választást a Dominion gépeivel. A tévés azóta az X-en készíti a műsorait, orosz propagandával és ufókkal tért vissza a képernyőre, többek között Vlagyimir Putyin orosz elnökkel is készített interjút. A Telex szerint Carslon többek között azt is állította, hogy megtámadta egy démon az ágyában.