Megszavazta a fideszes parlamenti többség a kormány határidő nélküli felhatalmazásáról szóló, úgynevezett „túlhatalomtörvényt”. A jogszabályt eredetileg múlt héten, házszabálytól való eltéréssel szerették volna elfogadtatni az Országgyűléssel, az ellenzéki képviselők azonban – a Mi hazánk kivételével – nemet mondtak a javaslatra, így nem volt meg a szükséges négyötödös többség. Ezúttal azonban igen: 137 képviselő szavazott igennel a kétharmados felhatalmazást igénylő törvénymódosításra, míg 53 nemmel.
A döntést követően a kormánypárti padsorokban többen is tapsolni kezdtek.
Az ellenzéki pártok még a mai parlamenti ülés kezdetén is kérték a kormányt: építsenek be egy időkorlátot a törvényjavaslatba, emelkedjenek felül az elmúlt tíz év politikai beidegződésein, hiszen miközben az ellenzék nyitott a kompromisszumokra, „úgy látszik, Orbán Viktornak még mindig fontosabb az ellenséggyártás”.
Közösen kéri az ellenzék: Legyen határideje a kormány „teljhatalmának" | Magyar Hang
Néhány órán belül megszavazhatja az Országgyűlés, legalábbis annak kormánypárti többsége a „túlhatalomtörvényt”.
A Varga Judit igazságügyi miniszter által benyújtott törvény alapvetően a március 11-én kihirdetett veszélyhelyzet meghosszabbítása. Ezzel együtt érvényben maradhatnak a kormány által eddig, rendeletek útján meghozott intézkedések, illetve továbbra is él a kormány felhatalmazása a lényegében rendeleti úton zajló kormányzásra.
Ugyanakkor nincs határideje, hogy meddig, a szöveg csak annyit mond ki hogy a veszélyhelyzet megszűnéséig. Az ellenzék azt szerette volna, ha beleépítik a szövegbe, hogy a különleges jogosítványok 90 napig szólnak. Ha addig nem múlik el a baj és a továbbiakban is sürgős intézkedésekre lesz szükség, akkor majd meghosszabbítják.
A miniszterelnök a múlt heti egyeztetésen azt mondta, ő nem szeretné, ha mindez előre kimondva 90 napig tartana. Már csak azért sem, hiszen éppen abban vagyunk érdekeltek, hogy a járványt és a megbetegedések számát időben elhúzzuk, ne terheljük túl az egészségügyet. A kormányfő – mint mondta – azt szeretné, ha egy előre meghatározott időkorlát helyett az Országgyűlés döntene arról, meddig tart a veszélyhelyzet. Szépséghibája a dolognak, hogy az Országgyűlésben az történik, amit a Fidesz és a KDNP akar, hiszen nekik van kétharmados többségük.
Egy őszinte pillanat | Magyar Hang
Ma megkapja a vágyott, időkorlát nélküli rendkívüli felhatalmazást Orbán Viktor. És vele együtt az oszthatatlan, senkire át nem hárítható felelősséget.
Maga a törvény egyébként nem sokban különbözik a jelenleg érvényben lévő kormányrendelettől, vagyis kimondja, hogy a veszélyhelyzet idején az állampolgárok biztonsága, a nemzetgazdaság stabilitásának vagy helyreállításának érdekében egyes törvényeket felfüggeszthet, saját hatáskörben hozhat különleges intézkedéseket, de csak a járvány megelőzése, kezelése, visszaszorítása céljából.
A kormánynak ugyanakkor a megtett intézkedésekről folyamatosan be kellene számolnia az Országgyűlésben, vagy ha ez nem működik, akkor annak elnökének és a frakcióvezetőknek.