Nehéz szülés volt, de sikeres – mondta el Orbán Viktor a Facebookra feltöltött friss videójában, a NATO-csúcstalálkozó után. Szerinte a magyar álláspontot és a magyar érdekeket sikerült érvényesíteni. – Magyarország nem küld katonákat Ukrajnába, elfogadták, hogy fegyvereket sem küldünk, sőt, Magyarország területén keresztül sem lehet haladhatnak fegyverek Ukrajna területére – mondta a kormányfő.
Orbán szerint ezt azért tudta érvényesíteni a találkozón, mert a NATO-nak az lett a közös álláspontja, hogy semmiképpen se lépje át a háború Ukrajna határait. – Ezért elvetettük a légtérzár gondolatát is – tette hozzá. Mint magyarázta, egy Ukrajna feletti légtérzár azonos lett volna a légi háborúval.
– Döntöttünk az Ukrajnával szomszédos közép-európai országok megerősítéséről – folytatta. Magyarországról, Lengyelországról, Szlovákiáról és Romániáról van szó, ahová védelmi célzattal érkeznek majd NATO-erők, lesznek közöttük törökök, olaszok, horvátok és amerikaiak is. Ők a Magyar Honvédséggel együtt garantálják majd a magyar emberek békéjét és biztonságát – zárta rövid videóját a miniszterelnök.
Szijjártó Péter külügyminiszter is közleményt adott ki a csúcsról, tájékoztatása szerint öt ország – az Egyesült Államok, Törökország, Horvátország, Montenegró és Olaszország – jelezte csatlakozás és katonák küldésének, delegálásának szándékát. Előreláthatólag ezen országok néhány száz főnyi katonát delegálnak majd a magyar zászlóaljcsoportba – jegyezte meg. A tárcavezető kitért arra is, hogy ezek a katonák a Dunántúlon fognak tartózkodni, ahol a honvédség bázisaiban közös kiképzéseken, gyakorlatokon vesznek majd részt a NATO-együttműködés keretében.
Mint megírtuk, a csütörtöki NATO-csúcson arról döntöttek a szövetségesek, hogy megerősítik a védelmi erőket keleten. „A NATO vezetői ma megállapodtak abban, hogy hosszabb távra állítják vissza az elrettentésre és védelemre épülő politikájukat, mert egy biztonság új valóságával szembesültünk” - mondta Jens Stoltenberg NATO-főtitkár, aki hozzátette, hogy „szárazföldön lényegesen több erőnk lesz a Szövetség keleti részén, magasabb készültségben”. Ez többek között azt jelenti, hogy megszületett a döntés arról, hogy Magyarországra is egy harccsoportot telepít a NATO, csakúgy, mint Szlovákiába, Bulgáriába és Romániába. Ezekkel együtt már nyolc ilyen alakulat lesz szolgálatban a szövetség keleti részén.
A háborúról szóló percről percre közvetítésünket itt olvashatja!