Kisebb zavarral kezdődött Orbán Viktor parlamenti beszéde
Orbán Viktor miniszterelnök az Országgyűlés plenáris ülésén 2024. december 16-án (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

A szombati évértékelőjén bejelentett intézkedéseket ismételte meg a parlamenti szezonnyitó beszédében Orbán Viktor, megismételve, hogy az idei az áttörés éve lesz. Az ellenzéki képviselők ugyanakkor hiányolták, hogy nem beszélt érdemben például az egészségügyről vagy a végrehajtásokról.

A munkáshitellel, a vidéki otthonfelújítási programmal, a kis- és középvállalkozásoknak szánt tőkeprogrammal, illetve az áfa alanyi adómentességének felemelésével kezdte felszólalását a miniszterelnök a parlamenti tavaszi ülésszakának első ülésnapján. A beszéde kis késéssel kezdődött, mert valaki a karzatról bekiabált, ezt ugyanakkor a hivatalos közvetítésben nem mutatták, Orbán Viktor pedig folytatta. Később kiderült, hogy Hadházy Ákos volt, aki a miniszterelnök 18 évvel ezelőtt elmondott szavait játszotta le. A kormányfő ezután tovább sorolta a kabinet intézkedéseit: a családi adókedvezmény növeléséről és az évértékelőjén bejelentett, a két- és háromgyerekes anyákat érintő, élete végéig tartó jövedelemadó-mentességről. Orbán Viktor szerint ez Európa legnagyobb adócsökkentési programja, ami példa nélküli a kontinensen. – Az adócsökkentési program óriási kiadást jelent a költségvetés számára – mondta, hozzátéve, hogy az intézkedések lehetségesek és Magyarország meg tudja csinálni. A béremelésekkel folytatta, célnak nevezve, hogy a minimálbér ezer euró, az átlagkereset pedig egymillió forint legyen, idén az átlagbér elérheti a 750 ezer forintot és „menetelhet” a 800 ezer felé.

A kormányfő kitért arra is, hogy az egészségügyben dolgozók idén is emelt bér kapnak: az orvosok átlagbére meghaladja a 2,1 millió forintot, a szakdolgozóké pedig a 800 ezer forintot. Az egészségügyre az állam idén 330 milliárddal ad többet a tavalyi évnél. Emellett sorolta még a különféle szektorokat, ahol béremelés történt: a vízügyesek, bírósági dolgozók, pedagógusok, kutatók. A rendőrök, katonák és fegyveres testületek dolgozói pedig megkapnak 6 havi fegyverpénzt. Azt is mondta a miniszterelnök, hogy az állam 1100 milliárd forintot fizet ki az állampapírok kamataként, ez is rengeteg családot érint.

A bér- és nyugdíjemelések legnagyobb ellensége Orbán Viktor szerint az infláció, ezért utasította Nagy Mártont, hogy kezdjen tárgyalásokat a kereskedelmi láncokkal. Erről szintén beszélt már az évértékelőjén és most megismételte, hogy nem elfogadható a boltok élelmiszerár-emelése és ha nem változtatnak, akkor bevezetik a hatósági árat, sőt még a profitot is maximalizálhatják. – Nem engedjük meg, hogy kifosszák az embereket – szögezte le. Bejelentette azt is, hogy megkezdték az áfavisszatérítési rendszer kidolgozását a nyugdíjasok részére a gyümölcsöket, zöldségeket és tejtermékeket érintően egy bizonyos összeg erejéig.

– Ezek a döntések lehetővé teszik, hogy a háborús évek után 2025-ben áttörést érjünk el a gazdaságban – mondta.

A kormányfő a gyermekvédelemmel folytatta, ennek érdekében az alkotmányban rögzítenék, hogy Magyarországon két nem van: férfiak és nők. Egyúttal érvényt szeretne szerezni annak az alkotmányos elvnek, hogy senki se veszélyeztethesse a gyermekek egészséges fejlődését és a szülők által meghatározott nevelési rendjét. A migráció volt a következő téma, Orbán Viktor szavai szerint a brüsszeli migrációs paktumot nem fogadjuk el. – Ez Magyarország részéről nyílt lázadás és már mások is követnek bennünket – fogalmazott.

A miniszterelnök azt is mondta, hogy Brüsszelben a magyar ellenzéki pártok perben állnak Magyarországgal, de itt kivételként említette a Mi Hazánk-ot. A tiszások, MSZP-sek, DK-sok és momentumosok a hazánknak járó források elvételében érdekeltek.

Orbán Viktor: Áttörés a politikában

Ukrajna kapcsán a kormányfő leszögezte: Ukrajna nem lesz a NATO-tagja. Hogy mi lesz a sorsa, illetve annak a területnek a sorsa, ami megmarad belőle, az Magyarország biztonsága szempontjából fontos – mondta, hozzátéve, hogy álláspontja szerint a békének hazánk és a NATO-tagállamok biztonságát kell garantálnia és ennek megfelelően kell szabályozni az újra ütközőzónává váló Ukrajna státuszát is. Ezt azonban nem az európaiak fogják eldönteni, szemben az esetleges uniós tagsággal. Megismételte, hogy ma Ukrajna uniós tagságnak semmilyen feltétele nem adott.

A kormány idén nem csak gazdasági, hanem politikai áttörést is akar – mondta Orbán Viktor, felidézve, hogy eddig Magyarország kisebbségben volt sok fontos kérdésben, de most ez megváltozik. Az amerikai választások áttörést hoztak, a nyugati világban többségre jutottak a migrációt ellenző, családbarát és patrióta erők. A magyar kormány itt büszke az úttörő szerepére. A többség ugyanakkor kevés, erőt és hatalmat kell mögé tenni, a kormány pedig készen áll erre. – Így az Egyesült Államok példáját követve nálunk is fel kell számolni azt a korrupciós hálózatot, ami az egész nyugati politikai és médiavilágot uralja – szögezte le. Felidézte, hogy számos helyre érkeztek a világban amerikai pénzek, több százmillió forintot juttattak magyar médiumoknak és szervezeteknek, ennek feltárására kormánybiztost neveznek ki. A kormány el fogja zárni a Soros-hálózat pénzcsapjait, készen áll, hogy elmenjen a falig, sőt azon túl is – közölte.

Párbeszéd: A végrehajtásokról kell beszélni

A végrehajtási eljárásokat hozta fel reakciójában Jámbor András, ez egy olyan téma, amiről Orbán Viktor nem beszélt. Azt mondta, hogy ma Magyarországon 630 ezer ember ellen van aktív végrehajtási eljárás. Magyar Péterre is hivatkozott, mint az ellenzék vezetőjére, aki azt ígérte, hogy államosítani fogja az egész rendszert. Reményét fejezte ki, hogy a kormány megelőzi őket.

Mi Hazánk: Az inflációról a kormány is tehet

– Miniszterelnök úr, ön vagy egy párhuzamos valóságban él vagy megkezdődött a választások előtti osztogatás – ezzel kezdte Toroczkai László, egyértelművé téve, hogy a családok megsegítését ők mindig támogatják. Azt ugyanakkor problémának nevezte, hogy a pénzosztással kapott összeg elinflálódik, mert olyan magas az élelmiszer-infláció. Ez pedig nem csak a kereskedők miatt van, hozzájárul ehhez az élelmiszert érintő kitettségünk és a forint árfolyama is. Emellett behozta a pártelnök is a „végrehajtó maffia” áldozatainak kárpótlását is. Felhozta a Pride „betiltását” is, örömét fejezte ki, hogy a kormány is belátta, meg kell védeni a gyerekeket. Ígéretet várt, hogy amíg Orbán Viktor lesz a miniszterelnök, nem lesz ilyen felvonulás az országban.

Jobbik: „Drogjárvány van”

A közbiztonság, elsősorban a „drogjárvány” kezelésének hiányát hozta fel a Jobbik frakcióvezetője a kormányfő beszédére reagálva. A rendőrhiányt említette, ami a kormány felelőssége, az embercsempészek szabadon engedését és a letelepedési kötvényekkel érkezőket. Bírálta egyúttal az akkugyárakat is, illetve az általa csodafegyvernek nevezett munkáshitelt, ami viszont nem segít.

MSZP: Legyen szó a melósokról

A melósokról, közszolgálati dolgozókról, nyugdíjasokról nem esett szó – ezt bírálta az MSZP elnöke. Komjáthi Imre felhozta a munkanélküliek számát is, akik közül sokan semmilyen segítséget nem kapnak. Azt is követelte, hogy fizessenek jóvátételt az államnak azok a cégek, akik súlyos milliókat kaptak, most pedig kirúgják az embereket.

Momentum: Üres ígéretek

Üres ígérgetések, ellenségképek gyártása, magyar magyar ellen uszítása – így értékelte a kormányfő szavait a Momentum. Bedő Dávid hiányolta, hogy nem esett szó a kórházi osztályok bezárásáról, a háziorvos-hiányról vagy hogy mennyien halnak meg megelőzhető betegségekben. Azt is bírálta, hogy a miniszterelnök nem csak Magyarországot, de egész Európát elárulta azzal, ahogy az orosz-ukrán háborúhoz áll. Segítséget sürgetett az ukránoknak, erre a fideszes padsorokból bekiabálás volt a válasz.

DK: Agyvérzés közeli helyzet

Az orbáni fantazmagóriáktól agyvérzés közeli helyzetbe lehet kerülni – erről beszélt Vadai Ágnes. Egyúttal történelmi bűnnek nevezte, hogy az ország eltávolodott a NATO-tól és az orosz érdekeket vette figyelembe. Itt felhozta azt is, hogy a Magyar Nemzet egyik publicistája megkérdőjelezte, hogy a bucsai mészárlást az oroszok követték el.

Fidesz: Lebuktatott liberális hálózat

Kocsis Máté elsőként nem a miniszterelnök szavaira reagált, hanem az ellenzéki képviselők által elmondottakat kritizálta. Majd az amerikai kormány által lebuktatott liberális hálózatról beszélt, amelynek egyik célja kormányok buktatása volt és van magyar lába is. Szerinte az ebben résztvevők kiszolgáltatottá tennék az országot az Egyesült Államoknak, és „néhányan itt a parlamentben is ülnek közülük”.

Orbán Viktor válaszolt

Értem, hogy nem tetszik ez a világ, kérem próbáljon megbarátkozni ezzel az új helyzettel – így válaszolt a miniszterelnök Vadai Ágnesnek, aki a világban zajló folyamatokat kritizálta. Mellesleg szerinte a kormány elkötelezettebb a NATO iránt, hiszen többet költenek a honvédelemre mint a korábbi kormányok. Azt is megjegyezte neki, hogy pártja vezetője „minden nap egy többmilliárdos villából érkezik a munkahelyére, amit még zsidó családoktól koboztak el, ha már lúd, akkor legyen kövér”.

A többek által is felvetett államosított végrehajtást nem tartotta jó ötletnek, azt pedig kényszernek nevezte, ha újra hatósági árat kell bevezetni egyes termékekre. A szintén felhozott, drogproblémát érintően egyetértett azzal, hogy a leghatékonyabban kell fellépni ez ellen, de szerinte az ellenzék egy drogliberalizációt támogató listáról jutott be a parlamentbe. Az embercsempészek kapcsán az az álláspontja, hogy „továbbra se etessék” és nincs ma Magyarországon olyan embercsempész, akit korábban kitoloncoltak, de visszajött volna. Ukrajna kapcsán pedig azt ismételte meg, hogy Magyarország a béke oldalán áll, most már az Egyesült Államok is. Vagyis, szerinte ha oroszbarátnak tartják Magyarországot, akkor már Amerikát is. – Engem az érdekel, hogy olyan békemegállapodás szülessen, ami Magyarország biztonságát garantálja, ez a fontos. Én nem Ukrajna függetlenségéről meg Ukrajna érdekeiről beszélek mint önök, önök tévednek. Nekünk nem ez a dolgunk. Olyan békemegállapodás kell, ami Magyarország és ezen keresztül az európaiak biztonságát garantálja – fogalmazott, hozzátéve, hogy ha ez úgy áll elő, hogy Ukrajna ismét ütközőállam lesz, akkor a szabályozását úgy kell kialakítani, hogy nekünk, magyaroknak biztonságot jelentsen.