Orbán Viktor szövetségese kapott kormányalakítási megbízást Ausztriában
Herbert Kickl, a jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke (k) ünnepel a párt eredményváró eseményén Bécsben 2024. szeptember 29-én, miután megnyerték az osztrák parlamenti választásokat (Fotó: MTI/EPA/Filip Singer)

Nekifuthat Herbert Kickl, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke a kormányalakításnak, miután hétfőn megkapta az erről szóló megbízást Alexander Van der Bellen államfőtől. Ezt a köztársasági elnök jelentette be kora délutáni beszédében. Ez azt jelenti, hogy először lehet szabadságpárti kancellárja Ausztriának Herbert Kickl személyében. A pártot számosan szélsőjobboldalinak tartják, Kickltől pedig még a politikai riválisai is ódzkodnak. A Szabadságpárt és Kickl a Fidesz európai szövetségesének számít.

Kickl megbízása azért rendkívüli, mert az osztrák államfő annak ellenére sem adott kormányalakítási megbízást az FPÖ listavezetőjének, hogy a párt a szeptemberi választáson győzött, s ezzel egy több évtizedes szokást szakított meg. Az eddigi gyakorlat szerint ez a lehetőség ugyanis először mindig a győztest illette meg. Az államfő a lépését korábban azzal indokolta, hogy mind az Osztrák Néppárt, mind a szociáldemokrata párt (SPÖ) kizárta a koalíciót a Kickl által vezetett FPÖ-vel.

Lemond Karl Nehammer osztrák kancellár
szzsl

Lemond Karl Nehammer osztrák kancellár

Az Osztrák Néppárt is befejezte a koalíciós tárgyalásokat a szocdemekkel, Karl Nehammer bejelentette távozását a pártelnökségről és a kancellári tisztségből is.

Miután azonban a hétvégére összeomlottak a koalíciós tárgyalások, új helyzet állt elő. Karl Nehammer hivatalban lévő kancellár lemondott az ÖVP vezetéséről, egyúttal bejelentette távozását a kancellári tisztségből, így ezzel megnyílt az út egy lehetséges FPÖ-ÖVP-koalíció előtt. Mint arról vasárnap beszámoltunk, az államfő akkor úgy fogalmazott: jelentősen halkultak a Herbert Kickllel való közös munkát elutasító hangok a Néppárton belül. Később pedig Christian Stocker, az ÖVP új, megbízott vezetője is azt mondta: felkérés esetén nyitott az FPÖ-vel való koalíciós tárgyalásokra, noha korábban Kickl egyik legnagyobb kritikusaként szólalt meg.

Alexander Van der Bellen mai beszédében úgy fogalmazott: az ország nehéz gazdasági helyzetben, recesszióban van, a munkanélküliség emelkedik, a költségvetési hiányt faragni kell. Ezek népszerűtlen intézkedéseket igényelnek. Kickl az erre irányuló kérdésére pedig azt felelte, hogy felelősséget szeretne vállalni.

– Megbízást adtam neki, hogy kezdje meg a kormányalakításról szóló tárgyalásokat az Osztrák Népppárttal – fogalmazott az államfő, aki azt is mondta, hogy nehéz döntés volt ez számára, és továbbra is figyelemmel lesz az alkotmány elveire és arra, hogy annak szabályait maradéktalanul betartsák. Herbert Kickl pályájáról és arról, hogy miért idegenkednek tőle a politikai riválisai, ebben a cikkünkben részletesen írtunk.

Ausztria választ: elsodorja-e az Orbán-modellt nagyra értékelő Herbert Kickl győzelmét az árvíz?
Szabó Zsolt László

Ausztria választ: elsodorja-e az Orbán-modellt nagyra értékelő Herbert Kickl győzelmét az árvíz?

Új korszak köszönthet Ausztriára, ha megnyeri a választást az Osztrák Szabadságpárt, amellyel azonban a rivális pártok elutasítják az együttműködést.