Pannonhalmi főapát: Bocsánatot kérek mindazoktól, akiket egyházam szolgálattevői bántalmaztak
Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát beszédet mond a Szent Márton-díj átadásán a Pannonhalmi Főapátság Szent-Márton bazilikájában 2024. november 15-én. (Fotó: MTI/Krizsán Csaba)

– Fontos, hogy értő és meghallgató figyelemmel forduljunk a sértettek felé – többek közt erről írt Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát az egyházon belüli bántalmazásokkal kapcsolatban a Telexen közölt véleménycikkében.

Szerinte a visszaélések esetében nem kerülhető meg a felelősség kérdése. – Felelős az elkövető, aki visszaél egyházi pozíciójával, tekintélyével, fölérendelt szerepével. Felelős az intézmény, a közösség és annak vezetői, akik süketek és vakok a figyelmeztető jelzésekre. És felelős a felettes egyházi szerv, amely szintén nem fordít elég figyelmet a visszaélések megszüntetésére, megelőzésére – fejtette ki. Hangsúlyozta, hogy a hármas felelősségből eredő következményeket mindig vállalni kell, „a megelőzés gyakorlatát szem előtt tartva pedig támogatást, segítséget, pszichológiai tanácsadást és terápiát kell felkínálni”. Kifejtette, hogy a bántalmazás hatalomból, öncélú tekintélytiszteletből fakadó visszaélés: „annak kihasználása, hogy a pap, a tanár, az edző, a mester feddhetetlen, kikezdhetetlenül védett pozícióban van. Ezért nem hisznek a gyerekeknek a szülők, a felnőttek, s a gyermekek jelzéseit átlagban 7-8-szor utasítják el, mire végre lépni mernek. Ezért bélyegzik meg azokat, akik »a papot, a szerzetest hozzák hírbe«.” 

A főapát úgy látta, hogy bizakodásra ad okot, hogy több helyen is megtört a jég, „sajnos azonban a hazai egyházban még mindig jelentős az elfordulás, az elhallgatás gyakorlata”. Ő ezt annak tulajdonítja, hogy sok paptársa személyesen nem élte még meg, „hogy a határozott kiállásnak pozitív következményei vannak: az áldozatok érzékelik, hogy megoldották az őket évek óta kínzó helyzeteket”. Így szerinte sok tennivalójuk van ezen a téren, hiszen „az egyház testén és működésén maradandó, tartós seb keletkezett”. – Meggyőződésem, hogy a bizalomvesztést, a hitelesség helyreállítását csak nyílt, tiszta kommunikációval és őszinte bocsánatkéréssel lehet orvosolni. Éppen ezért itt is, most is, bocsánatot kérek mindazoktól, akiket szerzetesközösségem tagjai és egyházam szolgálattevői megsebeztek, bántalmaztak, akikkel szemben visszaélést követtek el – zárta gondolatait. 

Hortobágyi mellett vasárnap Varga László kaposvári megyéspüspök is bocsánatot kért az áldozatoktól, erről itt írtunk.

„Együttérző szívvel kér bocsánatot” az egyházi személyek áldozataitól egy megyéspüspök
Magyar Hang

„Együttérző szívvel kér bocsánatot” az egyházi személyek áldozataitól egy megyéspüspök

Varga László imádságra és böjtre hív a bántalmazottakért.