Pénteken tíz percre leállítják a fővárosi tömegközlekedést
Karácsony Gergely a Partizánban (Forrás: Youtube/Partizán)

Pénteken tíz percre leállítják a fővárosi tömegközlekedést, jelentette be a Partizánon hétfőn este Karácsony Gergely. Ezzel egy pillanatra szeretnék megmutatni, hogy mi van akkor, amikor ez a város nem működik. A leállás 11:50-től délig lesz. A főpolgármester szerint ez nem egy sztrájk, hanem tulajdonosi döntés lesz. A politikus arra kérte egyben a fővárosi intézményeknél és cégeknél dolgozókat, hogy fejezzék ki szolidaritásukat erre a tíz percre. A céljuk, hogy nagyon világos és egyértelmű döntést küldjenek a 27 ezer munkavállalónak, akik nap mint nap dolgoznak a fővárosért, de az összes budapestinek, akik az elmúlt időszakban nyugodtak lehettek afelől, hogy a közszolgáltatások működnek Budapesten. Karácsony ma nem annyira nyugodt ezt illetően. A következő lépés egy kétórás figyelmeztető sztrájk lehet, ez a szakszervezeteken fog múlni. Ez az ő döntésük, mondta a főpolgármester, de ezzel a döntéssel a maga részéről teljesen egyetértene.

A műsorban szóba került, hogy 10,2 milliárd forintot inkasszált az államkincstár a főváros számlájáról, ez a szolidaritási adó körüli vita eredménye. A főváros eközben a 89 milliárd helyett 39 milliárd forintnyi adót tervezett befizetni idén, Karácsony szerint pedig az inkasszó törvénytelen, mert nem várta meg az államkincstár a bíróság döntését.

A főpolgármester azt mondta, ha nem kapják meg a bíróságtól a jogvédelmet, bármi megtörténhet, akár már szeptemberben lehetnek problémák a főváros megszokott működésében. De ők ezzel nem számolnak, mert amikor kérték a jogvédelmet, mindig megkapták. Tavaly pedig, mikor megnyerték az első pert tavasszal, a bíróság kimondta, hogy a kirótt elvonások, a behajtások módja és mértéke is jogellenes. 

Karácsony szerint egy önkormányzat nem lehet nettó befizető, az Alkotmánybíróság döntése is erről szól, mert a pénzügyi autonómiáját is sérti a helyzet. A Fővárosi Önkormányzat viszont 2020 óta nettó befizetője a központi költségvetésnek. A települések 99 százalékával nem ez a helyzet. Az meglepte őket, hogy amikor kérték az azonnali jogvédelmet az államkincstáron keresztül a bíróságtól, az előbbi úgy tett, mintha nem kapta volna meg a kérelmet. Ha megkapja a főváros az azonnali jogvédelmet, akkor az iparűzési adó bevételének érkezésééig, szeptemberig kihúzza valahogy. Karácsony kiemelte, hogy a kormánynak az összes állami szerv, az Alkotmánybíróság, az Állami Számvevőszék és a bíróság szerint sincs igaza az ügyben. 

A főpolgármester járhatatlan útnak látja azt, hogy befizessenek a központi költségvetésbe még 51 milliárd forintot. Ehhez olyan mértékben kellene embereket elbocsátaniuk, levágniuk kezüket-lábukat, amire nem hajlandóak. Politikai, erkölcsi és jogi álláspontot érvényesítettek akkor, amikor döntöttek arról, mennyit fizetnek be az idei központi költségvetésbe. Szerinte 51 milliárdot úgy lehetne megspórolni, ha tönkretennék a budapesti közösségi közlekedést. 

Katácsony azt ígérte, olyan nyomásgyakorlást fognak a kormányra helyezni, ami jelentősebb annál, minthogy sétálóutca lenne egy minisztérium előtt. Fontosnak tartja, hogy Budapesten nem volt tizenöt éve sztrájk, most viszont, ha nem oldódik meg a helyzet, sztrájk lesz. Megjegyezte, ha nincsen Budapesten közösségi közlekedés egy hétig, a GDP-előrejelzéseket módosítani kell a minisztériumban, „ez egy brutális gazdasági erő”. De a jogi út eddig működött szerinte, és bízik abban, hogy most is fog.