Pottyondy Edina: „Nem hiszem el, hogy 2025-ben a kényszeremigráción kell agyalnom”.
Pottyondy Edina az influenszerek által a gyermekvédelem érdekében szervezett tüntetésen, a Hősök terén (Fotó: Magyar Hang/Végh László)

„Nem tudom, hogy mennyire eszik forrón a kását, mennyire gondolják komolyan ennek az abszurd jogszabálynak a végrehajtását, de amennyiben nagyon, akkor az én magyarországi létezésem ellehetetlenül” – írta közösségi oldalán Pottyondy Edina az átláthatóságinak nevezett, de valójában a kormánykritikus sajtót és a civileket üldöző, ellehetetlenítő törvényjavaslatról, aminek tárgyalását kedden kezdte meg a parlament. Pottyondy azt írta: „nagyjából két választásom marad: az egyik az, hogy a videózást végleg abbahagyom, külföldre nem megyek fellépni, a Donably felületet bezárom, könyvet nem adok ki, és reménykedem abban, hogy stand-uposként is meg tudok élni, mert legalább a fellépéseimet nem nyírják ki. A másik lehetőség, hogy egy közeli (vagy távoli) országba költözöm, a magyarországi cégemet bezárom, és pl. Szlovákiából youtuberkedek, onnan szervezem a magyarországi előadásaimat, és ott adom ki a könyvem (ha végre elkészül). Ez két okból lenne nehéz váltás: egyrészt azért, mert ragaszkodom az otthonomhoz, a barátaimhoz, másrészt azért, mert nevelek egy kislányt, akit nem akarok kirángatni az életéből, a rutinjaiból és elszakítani azoktól, akiknek fontos”.

Pottyondy Edina szerint az úgynevezett „átláthatósági” törvénytervezet nyilvánvalóan fenyegetés minden olyan kormánykritikus platformra, amit a NER ellenségként azonosít. „Miután a nevem szerepel a SzuverenitásGestapo egyik jelentésében, valószínűleg én is felkerülök a NER halállistájára. Ugyanis olyan kijelentéseket, amiben a kétségeimet hangoztatom Magyarország demokratikus jellege kapcsán, azt hiszem, hogy bőven találnak. A jogi szankciók alkalmazásának másik feltétele, hogy a kipécézett rendszerellenség kapjon külföldről érkező támogatást, amit már nehézkesebb rám verni, de a ravasz jogászkodás miatt nem lehetetlen. Soha uniós pályázaton nem indultam, soha, semmilyen állami vagy civil szervezettől támogatást nem kapott a cégem. Se külföldről, se belföldről. Viszont a törvénytervezet alapján gyakorlatilag bármilyen bevétel külföldi támogatásnak minősülhet, ha nem tetszik a pofád”. Jelezte, hogy az ő esetében ez a YouTube bevételeit, a külföldi jegyértékesítéseket (például az erdélyi turnén eladott jegyek), illetve a Donably-n érkező mikroadományokat jelentheti.

A törvénytervezet – fogalmazott a bejegyzésben – nyilvánvalóan alkotmányellenes, sérti az uniós jogot, és orwelli jogszabály, ami teljességgel kiszolgáltatottá teszi azokat a kormányzat felé, akik felkerülnek a Szuverenitásvédelmi Hivatal által javasolt és a kormány által elfogadott ügynöklistára. „Nem hiszem el, hogy 2025-ben a kényszeremigráción kell agyalnom. A nagyapámat elvitték a kommunisták, a sváb rokonok közül többet kitelepítettek, a keresztszüleim a rendszerváltás előtt disszidáltak, mert kilátástalannak látták a jövőt. Nem hittem, hogy az én életemben is eljön az a pont, hogy komolyan el kell gondolkodnom a hazám elhagyásán. Elmondhatatlanul megrendítő érzés” – fogalmazott a bejegyzésben.