
Nem akarom, hogy a barátaim gyerekei egy olyan országban nőjenek fel, ahol magyar pénzből szabad hazudni, külföldi pénzből viszont nem szabad igazat mondani – erről írt a közösségi oldalán Rácz András az éjjel benyújtott átláthatósági törvényjavaslat kapcsán. Az Oroszország-szakértő egy ismerőse – a szintén külpolitikai szakértő Hettyey András – bejegyzését osztotta meg, amelyben olyanok is szerepelnek, hogy 2010 előtt a Fidesz rendre hivatkozott civil szervezetek, független médiumok cikkeire, amikor az MSZP-SZDSZ kormány disznóságairól beszélt. De az a kérdés is felmerül, hogy az elmúlt 37 évben a Fidesz soha nem kapott volna külföldről támogatást?
Rácz András szerint ennek a törvénynek ellen kell állni. Egy példát ki is emelt, „ha egy határon túli magyar támogat anyagilag egy magyarországi civil szervezetet, újságot vagy színházat, elvileg már a szuverenitás elleni bűncselekmény lenne...?” – Ezeknek teljesen elment az eszük – fogalmazott, majd jelezte, hogy meg kell jegyezni a javaslat beterjesztőjének nevét: Halász János.
A fideszes Halász János által benyújtott javaslat gyakorlatilag egy kísérlet azon szervezetek ellehetetlenítésére, amelyek külföldről is kapnak támogatást. A lényege, hogy a kormány a Szuverenitásvédelmi Hivatal javaslatára rendeletben dönt azon szervezetek jegyzékéről, amelyeknek a közélet befolyásolására irányuló tevékenysége Magyarország szuverenitását veszélyezteti. Ezek külföldi támogatást csak a pénzmosás elleni szerv engedélyével fogadhatnak el, és nem ajánlható fel számukra az adó egy százaléka. Sőt, a magánadományoknál is nyilatkozni kell arról, hogy az nem külföldi pénz. Ha felmerül, hogy a szervezet mégis külföldi támogatást fogadott el, akkor a támogatás 25-szörösét szabhatják ki rá bírságként. Azt is egyértelművé teszik, hogy mi számít szerintük a szuverenitás veszélyeztetésének: ami „sérti, negatív színben tünteti fel” az olyan értékeket, mint a független, demokratikus jogállam, vagy éppen a házasság intézménye mint egy férfi és egy nő között, önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösség. Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője azt mondta, hogy „visszamenőleg is vizsgálni kell”, hogy egy-egy szervezett kapott-e támogatást külföldről, de „a következményei nem vonatkozhatnak rá”, hisz az a magyar jogban kizárt.