Összesen 32 ezren várakoznak már több mint 60 napja műtéti beavatkozásra Magyarországon. A szaruhártya (15 hónap), a csípőprotézis (négy hónap) és a térdprotézis (nyolc hónap) műtétekre kell a legtöbbet várni jelenleg a közegészségügyben – derül ki a Pénzcentrum cikkéből. Ez ráadásul csak a statisztikai átlag, az egyes egészségügyi intézményekben a várakozási idő ennél lényegesen hosszabb is lehet.
A közegészségügyben található várólisták hosszának változásait nehéz követni, mivel a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) többször is módosított az adatok közlésének metodikáján. A tavalyi módszertanhoz képest azonban most nem történt változás, így a portál az idei adatokat össze tudta vetni a 2024-esekkel. Ebből vegyes eredmények jöttek ki. Egyfelől bizonyos esetekben jelentősen nőtt a műtétre várakozók száma (például térdprotézis műtétre 14 ezren várakoznak idén januárban, míg tavaly a 60 napot meghaladóan várakozók száma nem érte el a tízezret sem), máshol viszont jelentősen csökkent a várakozási idő. Ráadásul ahol nőtt a várakozási idő, a várakozók száma nem feltétlenül emelkedett és ez fordítva is igaz – írta a portál. Arányaiban a legtöbbet az epekő laparoszkópiára várakozók száma nőtt, az átlagos várakozási idő azonban maradt 65 nap.
A várakozási idő leginkább az implantátum nélküli sérvműtétek esetében nőtt, pedig a várakozók száma kevesebb, mint a felére csökkent 2025-re. Jelentősen csökkent a várakozási idő viszont a gerincműtéteknél, és itt a várakozók száma is a felére esett.