
Nem kapott információkat Amerikában a magyar kormány USAID-biztosa, László András – értesült a Reuters. A hírügynökség szerint a tisztviselők attól tartottak, hogy Orbán Viktor kabinetje visszaélne az adatokkal és azokat a független média és a civil szervezetek ellen használnák fel. A korábban még Megafon-képzést is kapó László András fideszes EP-képviselőt azért nevezte ki a „gátlástalan védekezés” jegyében kormánybiztossá februárban a magyar kormány, hogy utazzon az Egyesült Államokba és információkat kérjen a USAID magyar vonatkozású szerződéseiről.
Az amerikai külügyminisztérium megerősítette a hírügynökségnek a magyar fél által kezdeményezett találkozó tényét. Lászlót el is érte a Reuters, nekik úgy nyilatkozott, hogy egyes magyarországi szervezetek, amik kaptak USAID-pénzt, „nagyon is politikai jellegűek, és nagy hatással vannak a magyar politikai életre”. Közölte azt is, hogy a tisztviselők „bizonytalanok és tétovák” voltak, de megjegyezte, hogy kutakodása „nem az ellenfeleik ellen irányul, csak meg akarják tisztítani a magyar politikát a külföldi befolyásolástól”. A 444 megjegyzi, hogy mindennek azért van jelentősége, mert a Lánczi Tamás vezette Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentése szerint az amerikai kormány közép-európai programja mögött a USAID által támogatott szervezetek a „globális-progresszív elit ideológiáját terjesztették, és megpróbálták lejáratni a kormánypártokat”. Mindezt annak László András kormánybiztosnak kellene bizonyítékokkal alátámasztania, akit a Reuters szerint kikosaraztak az Egyesült Államok bürokratái.
László egyébként pénteken többek azt írta a közösségi oldalán, hogy a „balliberális elit” „egyre többször és egyre pofátlanabb módon támaszkodott külföldi pénzekre és fordultak a magyar érdekek ellen.” A kormánybiztos a bejegyzését azzal zárta, hogy „nemzetközi együttműködések és külföldi támogatást elfogadni önmagában nem jelent veszélyt a magyar érdekekre és demokráciára. A külföldi támogatásból folytatott politikai aktivizmus igen. Ezt a 2026-os választások előtt a minimálisra kell szorítani.”. Bejegyzésében László méltatta a Halász János által benyújtott „átláthatósági” törvényjavaslatot, ami gyakorlatilag ellehetetlenítené a kormánytól független civil szférát és sajtót.
A kormánybiztos azt írja, hogy Halász tervezetével „fontos lépést” tehetnek „a külföldi befolyásolási kísérletek ellen”. Noha a korábbi külügyminiszer Jeszenszky Géza „bolond beszédnek” nevezte a jelenlegi magyar kormány narratíváját azzal kapcsolatban, hogy a USAID forrásaiból az Egyesült Államok civileken és újságírókon keresztül szerette volna megbuktatni az Orbán-kormányt, a Fidesz nagyon is komolyan gondolta mindezt. Olyannyira, hogy áprilisban bejelentette a kormánypárt frakciója, hogy az úgynevezett USAID-botrányról „tényfeltáró dokumentumfilmet” jelentetnek meg. Tették mindezt azután, hogy lemondott a Trump-adminisztráció azon kinevezettje, a magyar kabinettel szoros kapcsolatot ápoló Pete Marocco akit a USAID felszámolásával bízott meg az Egyesült Államok elnöke.