December 5-én, csütörtökön és december 9-én, hétfőn két köz nélküli közmeghallgatást tartanak Debrecenben a kínai Eve Power akkumulátorgyár engedélyeztetéséről. A meghallgatáson az érintettek személyesen nem vehetnek részt, az észrevételeiket emailben vagy levélben juttathatják el a felelős hivatalokhoz – számolt be a Telex. A köz nélküli közmeghallgatás a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) civil szervezet szerint sérti az érintett nyilvánosság részvételi jogát, ezért a szervezet a Mikepércsi Anyák a Környezetért Egyesületével és az Alternatív Közösségek Egyesületével együtt a panasztörvényre hivatkozva közérdekű bejelentést tett a közmeghallgatások szervezőinél. Azt szeretnék elérni, hogy a mostaniak helyett személyes részvételi lehetőséggel hirdessenek meg közmeghallgatásokat.
A lap emlékeztet rá, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter még 2023 májusában jelentette be, hogy Debrecenben építi meg első európai üzemét a világ kilencedik legnagyobb akkumulátorgyártója, a kínai Eve Power. A cég kifejezetten a szintén Debrecenben építkező BMW kérésére települt a városba – fizikailag is a BMW autógyára mellé –, és nekik gyártanak majd akkumulátorokat. A beruházás értékét annak bejelentésekor 400 milliárd forintra tették. Az ekkora beruházások engedélyeztetése során kötelező olyan közmeghallgatásokat tartani, amelyeken az érintettek – például a helyi lakosság – kérdéseket tehetnek fel a gyártónak és a hatóságoknak, illetve elmondhatják a véleményüket a projektről. Az Eve Power építése most jutott abba a fázisba, hogy ezekre sor kerüljön.
Korábban a közmeghallgatásokat az érintett településeken fizikailag is megtartották, azokon személyesen találkoztak a lakók és az építkező cég, valamint az önkormányzat és a kormányhivatal munkatársai. Tavaly februárban azonban a CATL debreceni közmeghallgatása ordibálásba és botrányba fulladt. Később más, akkumulátorgyárak ügyében összehívott közmeghallgatásokon is durva kritikával találkoztak a szervezők. Emiatt tavaly áprilisban a kormány egy rendeletben megteremtette a köz nélküli közmeghallgatások intézményét. Ennek részeként az érintettek az észrevételeiket személyesen nem, csak az interneten vagy postán keresztül küldhetik meg, amelyre az önkormányzatok és a kormányhivatalok a honlapjukon válaszolhatnak, ha fontosnak érzik. Tavaly tavasz óta a legtöbb közmeghallgatást így tartják.