
A Fővárosi Önkormányzat egyetlen támogatási– vagy hitelfelvételi kérelmét sem teljesítette idén a kormány – közölte az RTL Híradóval Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes. Ráadásul indoklás nélkül jött az elutasítás, egyetlen tételnél lehet csak szó technikai okokról. Budapest emiatt 1,5 milliárd forint plusz kamatteherrel számol.
– Rezsitámogatás, 6 milliárd forint a Lánchíd felújítására, megelőlegezett 11 milliárd forint az új trolibuszokra és kormányzati engedély egy 16,6 milliárd forint fejlesztési hitelre – a többi között ezeket a bevételeket várta volna a Fővárosi Önkormányzat idén a kormánytól. Az összegeket azonban nem sikerült „bevasalni”. Nem kaptak rezsitámogatást, hitelkérelmüket indoklás nélkül elutasították, a Lánchíd restaurációjára fordított összeg sem érkezett meg, noha a beruházás már befejeződött.
„Ez az év végére kudarc” – jelentette ki Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes. Mint mondta, így lényegében hitelből finanszírozták a tömegközlekedést. Az utolsó negyedévben közel 50 milliárd forint szükséges ennek működtetéséhez, amit banki finanszírozással, 2024 első negyedévében fognak kifizetni a kamatkiadások mellett. A főváros nagyságrendileg 1,5 milliárd forint kamatteherrel számol. A főpolgármester-helyettes úgy értékelt: a kormány nem akarja kifizetni a Budapestnek járó pénzeket, de ettől még az önkormányzat nem mondott le arról, hogy az államtól bevasalja ezeket. Hozzátette: a főváros perben áll a kormánnyal, mert vitatják a szolidaritási adó 25 milliárd forintnyi részét.










