Semmis az a főispáni döntés, amivel törölték Iványiék két iskoláját a nyilvántartásból
Iványi Gábor lelkész, az Oltalom Karitatív Egyesület elnöke (Fotó: Magyar Hang/Gulyás Balázs)

A Fővárosi Törvényszék visszamenőleges hatállyal megsemmisítette a fővárosi kormányhivatal tavaly őszi (hat nappal az iskolakezdés előtt született), két egyházi fenntartású iskolát érintő határozatát – számolt be a 444.hu. A fideszes Sára Botond vezette kormányhivatal a fenntartó Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség köztartozásaira hivatkozva ezzel törölte az Iványi Gábor vezette egyház két budapesti iskoláját a nyilvántartásból. Ezzel 300 hátrányos helyzetű, főként sajátos nevelési igényű gyereket taszítottak a bizonytalanságba, és mivel nem tudták az érintett két intézményben elkezdeni az oktatást, máshová kellett jelentkezniük. (Hasonló lépés volt egyébként Iványiék szegedi iskolájánál is. Tavaly ősszel több érintett gyereknek még a tanévkezdés után sem tudtak megfelelő intézményt találni).

Még mindig van olyan diák, akit nem sikerült elhelyezni Iványiék iskoláinak bezárása után
R. Kiss Kornélia

Még mindig van olyan diák, akit nem sikerült elhelyezni Iványiék iskoláinak bezárása után

Iványi Júlia amiatt aggódik, hogy az esti tagozatra járó diákjaik abbahagyják a középiskolát. Bár a gyereknek többségének találtak intézményt, sok speciális igényű, például SNI-s vagy autista gyereknek vannak problémái az új helyen.

A bíróság szerint a kormányhivatal jogszabálysértő módon járt el, hiszen nem folytatta le az intézményekkel kapcsolatban a jogszabályban előírt törvényességi ellenőrzést, és jogszerűtlenül alkalmazta a hivatalból indult, egyszerű megítélésű ügyekre vonatkozó 8 napon belüli döntéshozatal eljárásjogi lehetőségét is. Bár az ügyek a felperes működési engedély módosítására irányuló kérelmével indultak, azt egy feljegyzéssel – úgy, hogy annak tényét nem közölte az érintettekkel – hivatalból induló eljárássá alakította. A bírósági döntés következtében az oktatási intézmények működése jogi értelemben folyamatosnak tekintendő. Az ítélettel szemben fellebbezésnek nincs helye.

 Azt ugyanakkor nem tudni, hogy ez a gyakorlatban mit jelent, vagyis újraindulhatnak-e a bezárt intézmények, és ha igen, mikor térhetnek oda vissza a többségében sajátos nevelési igényű gyermekek. A helyzet pikantériája még, hogy bár a kormányhivatal köztartozásokra hivatkozva hozta meg a döntését, akkoriban a Sára Botond vezette hivatalnak majdnem háromszor több tartozása volt, 424 millió forint, mint az Iványi vezette közösségnek. Utóbbi 150 milliós adóssággal rendelkezett a döntés meghozatalakor.