Skandálás, fújolás és hatvanpusztázás a szolnoki elektrolitgyárról szervezett fórumon
Résztvevők a szolnoki fórumon (Fotó: Magyar Hang)

„Viszlát!” Kínai betűkkel írta Mária a papírjára, amelyet a szolnokra tervezett elektrolitgyár miatt összehívott lakossági fórumra hozott magával. Mint mondta, azért írta a KunLunChem kínai képviselőjének nyelvén, hogy biztosan megértse a véleményét. Hogy a cégképviselő, Gao Fan olvasta-e, nem derült ki, de amikor Gao Fan fél öt magasságában megérkezett a szolnoki Aba-Novák Agóra Kulturális Központba, a fórumon gyülekezők szúrós pillantásait a hátán érezhette. Nem jöttek el viszont az államot képviselő HIPA befektetési ügynökség képviselői, noha az elektrolitgyár Szolnok közigazgatási területén – a várostól 2 kilométerre –, de állami területen épülhet fel. Szintén távol maradt a fideszes Szalay Ferenc leváltott polgármester és Kállai Mária kormánypárti országgyűlési képviselő, akiket különösen hiányoltak a helyiek.

Szolnoki tüntetés: Népszavazást akarnak a helyiek az elektrolitgyárról
Szabó Zsolt László

Szolnoki tüntetés: Népszavazást akarnak a helyiek az elektrolitgyárról

Györfi Mihály polgármester kifakadt: „Valakik átb*ták ezt a népet!” Nézze meg a videót is!

Egyébként kicsinek bizonyult az Agóra előadótere, a több mint 200 hely nem volt elég, sokan állva hallgatták a fórumot. A felfokozott hangulatot jelzi, hogy amikor Szűcs Renáta, a kínai cég üzemét tervező magyar vállalat mérnöke a majdani technológiáról beszélt, többször megakasztották a bekiabálások, fújolások. Közben az egyik ellenző szervezet aktivistája igyekezett hűteni a kedélyeket. Szűcs Renáta leszögezte: akkumulátorgyártást a cég nem tervez, a KunLunChem az akkuba beinjekciózandó elektrolitoldatot állitja majd elő. Elmondta: nem kémiai, hanem fizikai folyamatot jelent a tevékenység. Nem kell víz a technológiához, sőt, ha víz éri, eladhatatlan a termék. A tartályok mosása oldószerekkel történik, az sem vízzel.

Mária és a kínai betűkkel írt felirat (Fotó: Magyar Hang)
Mária és a kínai betűkkel írt felirat (Fotó: Magyar Hang)

Nem vitatta, hogy a gyár tevékenységének van kockázata, ezért haváriarendszerek épülnek ki, hogy a gyár területén gyprsan lokalizálják az esetleges bajt. – Ha valaki egy cigire rágyújt, a kiépülő védelmi rendszer magától beindul – érzékeltette. A csapadékvizet is föld alatti tartályba vezetnék, mert hulladékként kezelik azt is.

Több kérdés megválaszolását viszont elhárította. Ilyen volt például, hogy miért a negyven aranykoronás földre épül a gyár. Ezek ugyanis az államra – állami tulajdonú ingatlanon építik fel – tartoznak. A kérdéseket nagy tapssal, a hárítást pedig felhaborodással fogadták a helyiek.

Egyébként ezen a szolnoki fórumon is az derült ki, mint a többi akkumulátorgyárakat érintő fórumon. Nevezetesen: amikor a szakember környezeti jogszabályokról beszélt, az emberek hitetlenkedve fogadják, hogy azt betartják es betartatják. „Nem kell gyár” – skandálták később az összegyűltek. Györfi Mihály ellenzéki színekben megválasztott polgármester arról beszélt: ha az elődje, Szalay Ferenc tájékoztatja a szolnokiakat, hogy ilyen gyárat hoznak a város határába, nem kell ezt a fórumot sem meghirdetni. Arra biztatta a résztvevőket, hogy 2026 áprilisáig, a következő választásig tartsanak ki, ő pedig minden eszközzel lassítani fogja a létesítés folyamatát.

Résztvevők a szolnoki fórumon (Fotó: Magyar Hang)
Résztvevők a szolnoki fórumon (Fotó: Magyar Hang)

Györfi Mihály beszédében ismertette a délelőtti, heves politikai vitát hozott közgyűlési döntést: népszavazást tartanak az elektrolitgyárról, amit egyébként a fideszes képviselők is megszavaztak. Később szóváltás alakult ki Györfi Mihály polgármester és Kovács Beáta, az Agóra Szolnoki Közéleti Egyesület elnöke között a népszavazásról. Az egyesület azt szeretné, ha az ő kezdeményezéséről szavaznának a helyiek, míg a polgármester a frakciója kérdéséről rendezne referendumot.

A Stop Elektrolitgyár – Szolnok élni akar Facebook-csoport nevében Peresné Péter Judit az engedélyeztetési folyamat felfüggeztetését és másfél-kétéves egyeztetési folyamatot követelt. Jelezte, ha az ország legbalesetveszélyesebb útjának tartott 4-es főúton akarják a debreceni akkumulátorgyárakba vinni a lítiumot, az óriási terhelést jelent az út mentén élőknek is, akiknek tényleg nincs hasznuk a kínai gyárból. Merthogy – emlékeztetett a pénteki közgyűlésen elhangzottakra – a gyár bővítését is tervezik.

A civilek szakértőkkel erősítve konzultációs folyamatot szeretnének a beruházóval. Szolnok közgyűlésének péntek reggeli ülésén különben az ellenzők mellett a támogatók is felvonultak. Nagyjából fele-fele arányban jelentek meg a Fidesz-szimpatizánsok, illetve az eletrolitgyárat ellenzők, utóbbiak voltak hangosabbak. Az ülésen Gao Fan azt mondta: Szolnok vegyipari hagyományai és a helyi vegyipari szakképzése miatt választották Szolnokot.