Soha nem fordultak még annyi adatkéréssel a Facebookhoz a magyar hatóságok, mint tavaly: közel 2700 felhasználó tevékenységéről vártak tájékoztatást a Metától, de a közösségimédiás szolgáltató kevesebb mint 60 százalékban tett csak ezeknek eleget – írja a Portfolio. A közösségi oldal anyacégének tájékoztatása szerint 1083 darab kormányzati adatkérést kaptak Magyarországról csak 2023 második félévében. Ezek a kérések rekordszámú, 1267 ember vagy oldal információira vonatkoztak, ami azt jelenti, hogy több személynél vagy oldalnál kérvényeztek tájékoztatás. Tavaly összesen 2116 kérvénnyel fordultak a közösségi médiaszolgáltatóhoz, amely messze magasabb szám, mint a hasonló lakosságszámú Csehországból érkezett kéréséké, míg elmarad az Ausztria által indított 3311 kéréstől.
A magyar kormányzat tavaly összesen 2680 Facebook-fiókról kért információt, amire még szintén nem volt példa Magyarországon. A megkeresések legnagyobb részénél bírósági (többnyire csak bűncselekményekhez kapcsolódó) eljárásokra hivatkoztak.
A Portfolio azt írja, a Facebook anyacégénél sokszor indokolatlannak tartják a magyar hatóságoktól érkező felhasználói adatkéréseket: a második félévben kevesebb mint az ügyek kétharmadánál, 65,93 százalékában küldtek bármilyen információt, vagyis teljesítették legalább részlegesen az adatkérést. Összehasonlításképpen: Ausztria esetében 75,1 százalékban, Csehországéban 80 százalék fölött teljesíti a kéréseket a Facebook.
Magyarországról elenyészően kevés alkalommal kérik azt a Metától az állami szervek, hogy bizonyos fiókok és oldalak adatait mentsék el és ne hagyják az érintett felhasználónak, hogy azt teljesen törölje az adatbázisukból. Tavaly például összesen 75 darab ilyen irányú kérvényt küldtek 89 fiókra vonatkozóan, ami jóval alacsonyabb szám, mint Ausztria 2023-ban 3400 ilyen célú kérése, amely több mint 4200 felhasználóra vonatkozott.
Ugyanígy a helyi törvényekre hivatkozva viszonylag ritkán kérik egyes tartalmak eltávolítását: tavaly az első félévben 283, a másodikban már csak 186 darab alkalommal helyi jogszabályok miatt eltüntetnie posztokat, videókat vagy fotókat a Metának. Ausztriában ehhez képest 900 ilyen lépést kellett tennie a közösségi média cégnek.