Abszurdnak és valótlannak tartja az Európai Bizottság Magyarországról szóló, ma megjelent jogállami jelentését Varga Judit igazságügyi miniszter. Emiatt szerinte nem szolgálhat alapul semmilyen jogállamisági vitához az Európai Unióban. – A jelentés koncepciója és módszertana elhibázott, forrásai kiegyensúlyozatlanok, tartalma megalapozatlan – írta a közösségi oldalán.
Varga Judit hosszan sorolta kifogásait a jelentésről. Eszerint a beszámoló hatálya önkényes, nincsenek benne olyan objektív referenciaértékek, amelyek minden tagállamra egyformán alkalmazhatók volnának. A jelentés forrásainak kiválasztását elfogultnak és átláthatatlannak tartja. – Elfogadhatatlan, hogy a jelentést olyan szervezetek írták, amelyek a Magyarország ellen összehangolt politikai kampányt folytató, központilag finanszírozott nemzetközi hálózat részei – jelentette ki, megemlítve, hogy a jelentés magyar fejezete 12 civil szervezetre hivatkozik, amiből 11 kapott támogatást a Soros Györgyhöz kötődő Nyílt Társadalom Alapítványoktól.
Azt is közölte, hogy szerinte Magyarországon valódi pluralizmus érvényesül a médiában, az ideológiai vitákban és a közvéleményben. – A baloldali és liberális médiacsatornák által nagymértékben uralt nyugat-európai médiával ellentétben Magyarországon a konzervatív és kereszténydemokrata nézetek is eljutnak a nyilvánossághoz – jegyezte meg.
Ugyanígy látja Hidvéghi Balázs, fideszes európai parlamenti képviselő is, aki az MTI szerint egyenesen „Soros-jelentésnek”, Magyarországgal szembeni nyílt politikai zsarolásnak minősítette az Európai Bizottság riportját. Szerinte is abszurd és hamis állításokkal van tele a jelentés, amelyben önkényes, elfogult, kizárólag a „Soros-szervezetek” véleményét vették figyelembe.
Ellenzéki politikusok más véleményen vannak. Újhelyi István szocialista európai parlamenti képviselő úgy értékelt, hogy Orbán Viktor és kormánya súlyosan megbukott az európaiság vizsgáján. A jelentés szerinte Magyarországon rendszerszintű jogállamisági hibákra mutatott rá, amelyek összeegyeztethetetlenek az európai közösség értékeivel és törvényeivel. Hozzátette, hogy az Európai Bizottság még így sem ad teljes és valós képet a „NER mindennapi aljasságáról, Magyarország egész pályás letámadásáról. Ennél keményebb vádirat is elfogadható lenne”.
Donáth Anna, a Momentum EP-képviselője arról írt a közösségi oldalán, hogy a jogállami beszámoló alapján egyértelmű, hogy az Orbán-kormány jogállamot roncsoló tevékenysége már az uniós intézmények számára is elfogadhatatlan szintet ért el. Úgy fogalmazott, hogy az Orbán-kormány lelepleződött és elbukott, már európai szövetségeseit sem tudja megvezetni.
Az Európai Bizottság ma délután hozta nyilvánosságra az unió tagországairól szóló jogállami jelentését. Jogállami kérdésekkel foglalkozó jelentés most először készült. A Magyarországról szóló jelentés a hazai korrupcióról, az igazságszolgáltatásról és a médiahelyzetről is elmarasztalóan ír. Eszerint e területeken sérül Magyarországon a jogállamiság.