Ez nem Csádinfó, de időben egybeesik a kritika és Suha György letartóztatása
Suha György, a tiszteletbeli konzuli kapcsolattartásért felelős miniszteri biztos a Magyarországon akkreditált konzuli képviseletek munkatársainak részvételével tartott gazdaságdiplomáciai fórumon Budapesten, a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2016. május 17-én (Fotó: MTI/Máthé Zoltán)

Egy hasonló ügy nyomozati részét 4-5 hónap alatt le lehetett volna zárni, a csádi katonai misszióval szemben kritikát megfogalmazó Suha György Afrika-szakértő, egykori diplomata mégis kilenc hónapja van letartóztatásban. Ügyvédje azt mondja, mióta az érintett családja bevonta a nyilvánosságot, kicsit felgyorsultak az események, de továbbra sem támasztatja alá semmi a vádat, amit a hatóságok egyetlen forrásra alapoznak. A védő állítja: amint meghirdették a sajtótájékoztatót, védencét egy nagyon rossz állapotú magánzárkába tették át felsőbb utasításra.  

Befolyással üzérkedéssel vádolja a Központi Nyomozó Főügyészség (KNyF) Suha György korábbi tiszteletbeli konzult, miniszteri biztost, szerintük kilenc esetben fogadott el nagyobb összegeket, hogy ügyfelei ezért tiszteletbeli konzuli címet kapjanak. 50 és 300 ezer euró közötti összegekről van szó a vád szerint. Suha György tagadja mindezt, részletes vallomást tett, mindenre válaszolt – mondta a volt diplomata ügyvédje, Keviczki István péntek délelőtti sajtótájékoztatóján Budapesten. 

Mint a sajtóban is már megjelent, az ügyvéd tájékoztatása szerint B. János 2022 októberében hosszú vallomásban vázolta fel a hatóságnak a vád alapját képező állításokat, ezzel vádalkut kötött. Az általa bemutatott hangfelvételek 2018-ban készültek, akkor Suha György miniszteri biztos volt, azt a feladatot kapta, tárja fel a tiszteletbeli konzuli cím körüli anomáliákat. Az érintettek körében arra méltatlan, akár büntetett előéletű személyek is szerepeltek. Suha György letartóztatásáról a Magyar Hang számolt be 2024 májusában, akkori cikkünk ITT olvasható

A szintén tiszteletbeli konzul B. János pozícióját is megszüntette időközben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, előbbi úgy véli, visszahívásának hátterében Suha György áll. Ekkor rögzítette a hangfelvételeket a szereplők tudta nélkül, majd szedte elő négy és fél év elteltével, amikor is letöltendő börtönbüntetéssel fenyegető intézkedés alá vonták. Suha valóban szerepel a felvételeken, mondta az ügyvéd, de csak közvetve, úgy, mint hogy köztudott: pénzért árulja a diplomáciai címeket. De konkrétum, ami ezt bizonyítaná is, nem szerepel a hanganyagban, csak mendemondák, melyek forrása minden esetben B. (Aki jelenleg is börtönbüntetését tölti.)

2024 januárjáig az ügyészség nem lépett, tanúkat sem hallgatott meg 15 hónapon keresztül. Mivel nem Csádinfót tartunk”, mélyen nem akart ezekbe a párhuzamokba belemenni a jogi képviselő, de tény, hogy Suha a tervezett magyar misszióval kapcsolatos kritikus megszólalásai és az ellene indult eljárás, majd letartóztatása időben egybeesik. Az ügyvéd szokatlannak tartja, hogy az egy forrásból eredő információ nyomán letartóztatást rendelnek el, miközben nyomozati tevékenység nem zajlott. A nyomozati tevékenységek azóta is csigalassúsággal haladnak. Egy további gyanúsítás és 11 kihallgatás történt azóta. Suha letartóztatásban van, ami viszont indokolná, hogy az eljárás gyorsabban menjen. Volt négy olyan teljes hónap is, amikor semmi sem történt az ügyben, számolt be róla az ügyvéd. Erről a sajtó is írt korábban, most a család kérésére állt a jogi képviselő a teljes nyilvánosság elé.

Mióta a közvélemény is intenzívebben értesül az eseményekről, és a család Facebook-oldalt is létrehozott, az események felgyorsultak, az ügyészség intenzívebb nyomozati tevékenységbe kezdett. Az illetékes állami szerv informatikai eszközöket is lefoglalt Suha környezetéből, házkutatást tartottak. Az eszközöket már visszaszolgáltatták, nincs arról információ, hogy bármi terhelőt találtak volna. Az ügyvéd biztos abban, hogy védencét ártatlanul tartják fogva 9 hónapja, letartóztatását pedig ennek ellenére hosszabbította meg egy évre a bíróság. Az ügyészség és a bíróság is úgy véli, fennáll a szökés-elrejtőzés, a tanúk befolyásolásának esélye, holott a védelem többször cáfolta már a vád alapját is.

Keviczki István jelezte, Suha mindenben együtt kíván működni a nyomozó hatóságokkal, kész szembesítésre is, ám az ügyészség nem él ezzel a lehetőséggel. Más hasonló ügyekben pedig a KNyF élni szokott a soron kívüliség elvével, nem igaz, hogy nincs kapacitás, a nyomozati szakaszt 4-5 hónap alatt bőven le lehetett volna zárni, állította. Lenne olyan fontos tanú is, akit meg kellene hallgatni az eljárásban, mégsem teszi ezt meg az ügyészség hónapok óta. A börtönviszonyokról a védő elmondta, egy órával azután, hogy a sajtótájékoztató meghívóját kiküldték, Suhát egy koszos, az eddiginél rosszabb magánzárkába tették át. Parancsnoki kihallgatást kértek az okokról, egyelőre annyi választ kaptak, hogy felsőbb utasításra történt. A magas vérnyomásos problémákkal küzdő Suha letartóztatása óta húsz kilót fogyott. Erre vonatkozóan kérdéseket intéztünk a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának, akik úgy reagáltak, hogy a büntetés-végrehajtás szervezeténél keletkezett, bármely fogvatartottal kapcsolatba hozható valamennyi adat, információ bűnügyi személyes adat, így a hatályos jogi szabályozás nem ad lehetőséget válaszadásra, konkrét személyre, eseményre vonatkozó kérdések tekintetében.

A sajtótájékoztatón európai nagykövetségek diplomatái és már nem aktív magyar politikusok is jelen voltak a hallgatóság soraiban. A KNyF-nél többször érdeklődtünk az ügy állásáról, de folyamatban lévő nyomozásra hivatkozva nem adtak érdemi felvilágosítást.