
Korábban Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője többek közt a köztársasági elnöktől érkezett „javaslatok” megfontolásával magyarázta, hogy miért volt szükséges az átláthatóságinak nevezett törvényjavaslat szavazását elhalasztani az Országgyűlés őszi ülésszakára.
„A Sándor-palota csupán észrevételeket jelzett a szóban forgó törvényjavaslathoz, ami nem egyedi eset, mivel a Sándor-palota folyamatosan figyelemmel követi az Országgyűléshez benyújtott törvényjavaslatokat. A különböző állami szervek és szakmai szervezetek észrevételei, illetve javaslatai, továbbá a velük való egyeztetések biztosíthatják egy megfelelő törvény létrejöttét” – írták aTelexnek küldött válaszukban. Azt nem részletezték, hogy pontosan miről szólt a Sándor-palota észrevétele, az átláthatóságinak nevezett törvény melyik részére vonatkozott.
Mint ismert, Halász János fideszes országgyűlési képviselő május 14-én nyújtotta be az átláthatóságinak nevezett törvényt, amely rendkívüli módon megnehezítené a külföldi támogatásokkal rendelkező szervezetek munkáját és létezését. A törvény elfogadása után a Szuverenitásvédelmi Hivatal javasolhatja a kormánynak, hogy vegye jegyzékre azokat a külföldről finanszírozott szervezeteket, amelyek a megítélésük szerint veszélyeztetik Magyarország szuverenitását. Az szerdán derült ki, hogy a törvényalkotási bizottság csütörtöki napirendjéről leveszik az átláthatóságinak nevezett ellehetetlenítési törvényt, és nem hoznak döntést a nyári szünet előtt a kérdésben.