Száj- és körömfájás: Gulyás nem zárta ki, hogy mesterségesen előállított vírusról van szó
A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt lezárt állattartó telep Kisbajcson 2025. március 18-án (Fotó: Magyar Hang/Grimm Balázs)

Nem zárható ki, hogy nem természetes úton terjedt el Magyarországon a száj- és körömfájás vírusa, azaz nem zárható ki, hogy mesterségesen előállított vírusról van szó – a többi között erről beszélt a kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter. További részleteket nem árult el erről, csak annyit, hogy folyik az ügyben a vizsgálat. Később, kérdésre válaszolva annyit mondott még, hogy laboratóriumi információról van szó. „A kérdés az, hogy ez a vírus egy állatban vagy egy kémcsőben jött-e létre. Az eddig kapott szóbeli tájékoztatás arról szól, hogy kémcsőben”, de meg kell várni az írásos eredményeket. Mint fogalmazott, az egyetlen jó hír a száj- és körömfájással kapcsolatban, hogy a jelenlegi tudásunk szerint nincs új fertőzés, vagyis az eddig ismert 4 településen ütötte fel a fejét a betegség az állatállományban. Minden nap több száz vizsgálatot végeznek, és Gulyás arra kért mindenkit, tartsák be a hatóságok figyelmeztetéseit.

Azzal kapcsolatban, hogy korábban több helyen is tiltakoztak a leölt állatok elföldelése ellen, a miniszter arról beszélt, hogy a kormány látja az ellenállást és azokat a felvetéseket is hallják, hogy miért nem égetik el inkább a tetemeket. Szerinte ez nem járható út, hiszen az égetéssel a fertőzés tovább terjedne, az elföldelést pedig nem mindenhol tudják megoldani, csak ott, ahol az a vízbázisra semmilyen veszélyt nem jelent.

A napokban sikeresen tiltakoztak a jánossomorjaiak az ellen, hogy a közelükben temessék el a száj- és örömfájásjárvány miatt leölt szarvasmarhákat, és Bábolna is ezt szerette volna elérni. A kormány ugyanis arról döntött, hogy Bábolna közigazgatási területén fogják mintegy 3600 állat tetemét elásni, ám a település vezetésének erről nem szóltak előre. Emiatt szerdán délután a bábolnaiak félpályás útlezárással tiltakoztak. Volt olyan demonstráló, aki a térség parlamenti fideszes képviselőjét, Czunyiné Bertalan Juditot hiányolta, aki szerinte csak akkor jön oda hozzájuk, ha szalagot kell átvágni. Végül a településen megkezdték az érintett tetemek elföldelését – számoltak be szerdán Bábolna városának Facebook-oldalán. Korábban hasonló helyzet állt elő Hegyeshalom közelében, ahol a korábban leölt állatok tetemeit helyezték el.

A szlovák kormány a napokban rendkívüli ülésen arról döntött, hogy lezárnak 17 kishatárátkelőt a magyar és az osztrák határon a száj- és körömfájásjárvány miatt. Richard Takác mezőgazdasági miniszter szerint az így „megspórolt” rendőrök és állategészségügyi dolgozók a gócpontok 10 kilométeres környezetében ellenőrzik majd a tenyészeteket. Tomás Taraba környezetvédelmi miniszter pedig arról beszélt_ a határátlépés korlátozására azért van szükség, mert a magyarországi intézkedéseket a szlovák kormány nem tartja elég biztonságosnak. „A szigorítás annak eredménye, hogy látjuk, Magyarország egyes intézkedései nem elégségesek” – fogalmazott az Új Szó szerint a kormány ülését követően Taraba. Az erdőháti tenyészetbe valószínűleg a magyarországi Levélről került a járvány, az egyik alkalmazott járt a magyar farmon, és ő lehetett a közvetítő. Gulyás Gergely a kormányinfón azt mondta, a magyar kormány minden olyan intézkedéssel szemben megértő, ami a járvány továbbterjedését megakadályozza. A szlovák miniszter állítását ugyanakkor megalapozatlannak nevezte.

Súlyos fertőzéstől tartanak a csemeztanyaiak
Magyar Hang

Súlyos fertőzéstől tartanak a csemeztanyaiak

„Mindenki pontosan tudja, hogy itt ebből nagy baj lesz". De legalább az agrárminiszter elégedett.