Szájer József az '50-es évekre emlékeztetett
Szájer József beszédet mond a Bauer Sándor szobránál, a kommunizmus áldozatainak emlékére rendezett budapesti ünnepségen 2025. február 21-én (Fotó: MTI/Balogh Zoltán)

A kommunizmus volt az az ideológia, aminek a nevében a világon a legtöbb ember adta életét. A leggyilkosabb eszmére emlékezünk, aminek az elfelejtése nem lehetséges – mondta a Szabad Európa Intézet igazgatója pénteken Bauer Sándor szobránál, a kommunizmus áldozatainak emlékére rendezett budapesti ünnepségen. Szájer József úgy fogalmazott: az 1950-es évek Magyarországa nem olyan volt, ahol érvényesültek a szabadság és az emberi méltóság elvei. Éppen ezt tagadta meg mindenkitől. Erre a hiányra mindig emlékeznünk kell.

Mint mondta, Bauer Sándor felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon idegen megszállás van, éppen ezért az ő emlékét folyamatosan őrizni kell. – Amikor rá emlékezünk, akkor a kommunizmus sok százmillió áldozatára együtt emlékezünk. Nem lehet rájuk egyenként tekinteni – fogalmazott. Az intézet igazgatója felidézte, hogy Bauer Sándor önként vállalta az áldozatot egy hazafias és a szabadság érdekében tett cselekedettel, amelyet a mai életünk normalitásának mércéjével őrültségnek mondanánk: meggyújtotta magát a Nemzeti Múzeum lépcsőjén. Ma Magyarország alaptörvénye garantálja az emberek méltóságát, „olyan világban élünk, ahol ilyen tetteket már nem kell elkövetni”.

Szájer József rámutatott: ma is gyakran diktatúrát kiáltanak, vannak külföldiek, akik azt mondják, hogy Magyarországon diktatúra van. – A ma diktatúrát kiáltók hamis vádakat fogalmaznak meg – szögezte le, hozzátéve, azért kell emlékeznünk a kommunizmus áldozataira, hogy „ilyen őrültségeket, hazugságokat ne lehessen mondani, ne lehessen kicsinyíteni a kommunizmus bűneit”.

Csigás Zoltán, az 1956-os Magyar Szabadságharcosok Világszövetségének elnöke arról beszélt: negyven-ötven évvel ezelőtt bátorság kellett ahhoz, hogy a kommunizmus eszméire nemet mondjanak.

(MTI)