Szájer József: Nem volt eresz, sok mindenben hazudtak rólam
Szájer József (Fotó: Arató László / Magyar Hang)

Nem egy esemény határozza meg az életét, még ha az jelentős is volt, és nem egy tapasztalatlan, semmirekellő politikusnak ért véget a politikai tevékenysége 2020-ban – többek között erről beszélt a Telexnek adott interjújában Szájer József. A korábbi európai parlamenti képviselő 2020 novemberének végén mondott le mandátumáról, elsőként még arra hivatkozva, hogy egyre nagyobb lelki megterhelést okoz számára a politizálás, ezért visszavonulna. Hamarosan azonban a belga híradásokból kiderült, hogy Szájer egy meleg szexpartin vett részt a kijárási tilalom idején, a rendőrök kiérkezésekor pedig menekülőre fogta a dolgot. A politikus szökésének emblematikus elemévé vált az eresz, melyen állítólag lecsúszott, a hátizsákjában akkori híradások szerint ráadásul kábítószerekkel. Ezekről azt állította, nem az ő tulajdonát képezték. 

Szájer most azt mondta, több minden nem úgy történt, mint akkoriban megírták. Elmondása szerint nem volt eresz azon a házon, és a helyszín sem az, amit „teleposztoltak már megbukott politikai erők emblémáival.” (Többek között a Momentum matricázott Brüsszelben, de mások is megjelöltek egy ereszt, amelyről azt állították, ott csúszott le menekülés közben Szájer.) Az egykori politikus elmondása szerint viszont ennél fajsúlyosabb hazugságok is voltak, az előbbiek pedig inkább technikai butaságok és tájékozatlanságok.

Szájer most a XXI. Század Intézet rendezvényén tért vissza, illetve egy könyvet is kiadott harmincéves pályájáról Frontvonalban címmel. Szájer az említett intézmény kötelékében tért vissza, Schmidt Mária felkérését fogadva el. Így a Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Alapítvány keretein belül hozták létre a Szabad Európa Intézetet. 

Szájer visszatérése a rendszer abszurditásának szimbólumává válhat
Albert Enikő

Szájer visszatérése a rendszer abszurditásának szimbólumává válhat

Szájer József négy év után visszatér a közéletbe, de vajon hitelesen tudja képviseli a keresztény, konzervatív értékrendet?

A politikus leszögezte, nem egy karikatúra, akinek az élete egyetlen eseményről szól, a könyvvel pedig részben ezt a karikatúrát szeretné ellensúlyozni. A Telex szóba hozta Orbán nyilatkozatát, mely szerint Szájer tette nem fért bele a politikai közösségük értékrendjébe. Feltéve egyben a kérdést, nem lett volna-e jobb egy olyan rendszert építeni, amibe a magánélete mégis csak belefér. Szájer erre azt mondta, a magánszférájához senkinek semmi köze sem a rendszertől függően, sem attól függetlenül, így annak nyilvános tárgyalása nemcsak indokolatlan szerinte, de jogsértő és méltánytalan is. Olyan reakciót, úgy gondolja, nem érdemelt, amit 2020-ban kapott, azt szerinte a tevékenységével sem érdemelte ki.

A Telex erre szóba hozta, hogy a Fidesz 2020-ban egy „alapvetően homofób kampányt vitt”, beleírták az alkotmányba, hogy az anya nő, az apa férfi, és törvény született a melegtartalommal rendelkező ifjúsági könyvek fóliázásáról is. Nem érzi ennek fényében a felelősségét, és hogy jobb lett volna egy másféle rendszert építeni? Szájer ezt a kérdést igyekezett megkerülni, csak a saját tevékenységéről beszélve, mely szerinte már 1990-ben is arról szólt, hogy mindenki szabadon élhesse a magán- és a politikai életét is. Nem tudnak egyben szerinte bizonyítékot mutatni arra, hogy a magatartása gyűlöletkeltő lett volna.

– Azt vállalom, hogy része voltam ennek a politikai közösségnek, de én nem minősítek, nem gondolom, hogy ilyen kampány zajlott volna. Van róla véleményem, mindenről van véleményem, de ezeket most sem mondom el – fejtette ki a politikus. Arra, hogy felelős mégis csak a rendszerért, azt válaszolta, hogy a rendszerért felelősséget vállal, de a minősítést nem fogadja el. Úgy látja, Magyarországon mindenkinek a magánéletét tiszteletben tartják, kivéve talán az övét. (Mindez annak fényében érdekes, amilyen – ráadásul alaptalan – kampányt a visszavonulása előtt néhány évvel vittek, például, Vona Gábor ellen.)

Jean Monnet és Szájer József
Reichert János

Jean Monnet és Szájer József

Az Európai Szén- és Acélközösség mostanra majdnem azzá fejlődött, aminek Monnet végcélként megálmodta: Európai Egyesült Államokká. Hatról 27-re nőtt a tagállamok száma, és ez bonyolítja az egyeztetéseket, de az eredeti célt 26 tagállam reflexből tudja.

A kérdésre, hogy harminc éve ilyen Fideszre vágyott-e, azt mondta, biztosan nem egészen ilyenre, de akkor még nem láthatták, milyen irányok vannak. Szerinte viszont utólag már nem igazán kéne elmondania azt, mi nem tetszett neki. Azt viszont hozzátette, az alkotmánykészítés azon részében már nem vett részt, amikor beleírták, hogy „az anya nő, az apa férfi”. Azt pedig nem kívánja elmondani, hogy ezzel a mondattal egyetért-e. A szóban forgó politikai iránnyal kapcsolatban nem is jelzett aggályokat a pártvezetés felé, mert azt gondolta, nem az ő dolga. Vannak ugyanis olyan szférái a Fidesz politikai tevékenységének, amelyekkel ő nem foglalkozott. Olyat viszont 2020-ig és azóta sem érzékelt, hogy Magyarországon akadályoznának bárkit a szabad életvitelben.

Az iskolai szexuális felvilágosítás kvázi-tiltása kapcsán úgy fogalmazott, szerinte világos a jogi helyzet, és a kiskorúakkal kapcsolatos kérdésekbe az állam csak a szülő beleegyezésével avatkozhat bele. – Én sem szeretném, ha az állam vagy a közvélemény megmondaná, hogyan éljek. Ha ebben valakit akadályoz a jogrendszer, akkor valóban van egy megengedhetetlen állami beavatkozás, de ilyen Magyarországon nincs. A jogrendszer, amit 30 év alatt felépítettünk, megfelel ezeknek a szigorú kritériumoknak – mondta Szájer József. A fóliázást pedig azzal védte meg: „Nézett ön már tévét? Szokott ott az alsó részében karikákat látni érdekes arab számokkal? Vagy hallgatott már reklámot a Kossuth rádión?” Ha egy celofán a szólásszabadság akadálya, akkor szerinte Magyarországon nagyon jól állunk.

A kommunista múltú szereplők visszatérése is szóba került, Szájer viszont nem talált különösebb problémát abban, hogy Pozsgay Imrével írt végül alkotmányt, ahogy az ügynökmúltú Szita Károlyt is jó polgármesternek tartja. A Fidesz-kormányzással való kritikáját pedig nem kívánja megosztani, mert nem politikus, így arról beszél, amiről jól esik. De ha politikus lenne, akkor sem tenné, mert inkább amellett gyűjtene érveket, miért jobb az országnak a Fidesz. Hozzátette azt is, hogy a Fidesz szerinte majdnem tökéletes, de később ezt visszavonta azzal, hogy csak viccelt.

Szájer nemrég a Mandinernek is adott interjút visszatérése kapcsán, azt itt szemléztük