Szegeden bekeményítenének a kocsmákkal szemben
(Fotó: Bence Boros/Unsplash)

Este 11 órakor be kell zárniuk a szegedi vendéglátóhelyeknek – erről döntött a közgyűlés pénteken. Ugyanakkor van kiskapu.

A szabályozás célja, az előterjesztő, Binszki József várospolitikai alpolgármester szerint lakosság nyugalmának biztosítása és a közterületi alkoholfogyasztás visszaszorítása. Mint a közgyűlésen – és az önkormányzati portál, a Szeged.hu beszámolója szerint az illetékes bizottság ülésén a politikus hangsúlyozta –, a szabályozás nem egyedülálló; hasonló rendeletek már évek óta érvényben vannak több magyar nagyvárosban és budapesti kerületben. A közgyűlés végül el is fogadta, 20 igen és 6 nem szavazat mellett.

A döntés értelmében az üzletek és vendéglátóhelyek alapesetben 23 óráig tarthatnak nyitva. Azok az egységek, amelyek éjszaka is nyitva kívánnak lenni, állandó vagy eseti jelleggel éjszakai nyitvatartási engedélyt kérelmezhetnek. Az engedély kiadásának feltételei közé tartozik, hogy az üzlet az elmúlt fél évben panaszmentesen üzemeljen, betartsa a vonatkozó jogszabályokat, rendben tartsa az előtte lévő közterületet, és gondoskodjon arról, hogy a vendégek ne zavarják a lakókat, valamint ne fogyasszanak alkoholt közterületen. Az engedély vissza is vonható, ha a feltételek nem teljesülnek. A rendelet hatálya ugyanakkor nem terjed ki minden üzletre és rendezvényre. Kivételt képeznek többek között a kiemelt turisztikai rendezvények, mint a Szegedi Szabadtéri Játékok, a Szegedi Ifjúsági Napok és a Szeged Napja Ünnepségsorozat. Továbbá azok az üzletek is mentesülnek a korlátozás alól, amelyek 200 méteres körzetében nincs lakóépület, szociális vagy egészségügyi intézmény.

Bezár Szeged ikonikus klubja, a Jazz Kocsma
Horváth Attila

Bezár Szeged ikonikus klubja, a Jazz Kocsma

Megváltozott fogyasztói szokások, szűkösebb pénztárca, Facebook. Okok, amelyek egy olyan legendás, 32 éves hely megszűnése mögött állnak, mint a szegedi Jazz.

A rendelet elfogadása előtt több szegedi vendéglátós is felháborodott a tervezett szabályozás miatt, a helyi kormánypárti sajtó „kocsmazárként” hivatkozott az ügyre. A Szegedi Vendéglátósok és Kisvállalkozók Közösség petíciót indított ellene, ezt huszonhét vendéglátóhely és taxitársaság írta alá. Ebben hangsúlyozták, hogy a vendéglátóipar már így is nehéz helyzetben van az emelkedő üzemeltetési költségek és az infláció miatt és attól tartanak, a korlátozás tovább nehezíti a működésüket, gyakorlatilag tönkre teszi a szegedi éjszakai életet.

Binszki József ugyanakkor hangsúlyozta, nem céljuk, hogy bármely üzletet bezárjanak. Szerinte a jelenleg éjszaka nyitva tartó vendéglátóhelyek és szeszes italt forgalmazó üzletek közül mindenki, aki kéri, megkapná a további, éjszakai működéshez szükséges engedélyt. Mint Facebook-oldalán fogalmazott, egy kezén meg tudja számolni azon vendéglátóhelyeket, szeszes italt forgalmazó üzleteket, amelyeknek a szegedi lakosok érdekében változtatniuk kell az üzleti modelljükön ahhoz, hogy a megkapott engedélyüket a jövőben hosszú távon megtarthassák.

A rendelet április közepétől lép hatályba, így az érintett üzleteknek és vendéglátóhelyeknek addig van idejük felkészülni az új szabályozásra és kérelmezni az éjszakai nyitvatartási engedélyt.