
Az önkormányzatok évről évre nehezedő helyzete miatt Fülöp Zsolt szentendrei polgármester, egy sajátos lehetőséggel élve, felterjesztéssel fordul a kormányhoz. Ennek lényege, hogy maximalizálják az egyik legnagyobb, és gyorsan növekvő elvonás, a szolidaritási hozzájárulás mértékét. Az elképzelés ismertetése kapcsán arról beszélt, hogy az önkormányzatok feladatellátását súlyosan veszélyeztető, több települést is csőddel fenyegető kormányzati politika miatt a szentendrei önkormányzat javaslatot dolgozott ki a szolidaritási hozzájárulás átlátható és tervezhető módon történő szabályozásáról.
A kormány a covidjárványra hivatkozva vezette be a szolidaritási hozzájárulást, amelynek összege 2022 és 2025 között megötszöröződött, és az adó bevezetése óta összesen kétmilliárd forinttal rövidítette meg a szentendreieket. Jövőre a szolidaritási hozzájárulás címen elvont összeg az idei 659 millió forintról várhatóan 720 millió forint körüli összegre, azaz újabb kilenc százalékkal emelkedik.
Az önkormányzatoktól elvont, és összességében ezer milliárd forintra rúgó szolidaritási adó sorsáról semmit nem tudni, a kormány annak felhasználásáról a bevezetés óta eltelt öt év alatt egyetlen beszámolót sem hozott nyilvánosságra. Elszámolás híján az sem egyértelmű, vajon az elvonások az önkormányzati rendszerbe folynak vissza, vagy a költségvetés más alrendszerét gazdagítják. A helyzetet nehezíti, hogy eközben az állam által az önkormányzatokhoz telepített, kötelezően ellátandó feladatok finanszírozásához egyre kevésbé biztosítják a forrásokat. Így nevetségesen kis összegek jutnak nagyon fontos célokra, az önkormányzatoknak a szűkös költségvetésből kell kiegészíteni az állami normatívát, hogy elfogadható színvonalú legyen az adott szolgáltatás.
Az önkormányzatok túlnyomó többsége pártállástól függetlenül egyetért abban, hogy ez így nem mehet tovább, a finanszírozási rendszer már nagyon hosszú ideje reformra szorul. Mostanáig az önkormányzatok összes kezdeményezése süket fülekre talált a kormánynál, ám működőképességük fenntartása érdekében valamiféle intézkedésre feltétlenül szükség van. Fülöp Zsolt alapvető célnak tekinti – ahogy több országos önkormányzati szövetség is –, hogy a szolidaritási hozzájárulás mértéke 2026-tól már csökkenjen, és megszülessen a kiszámíthatóságot és átláthatóságot garantáló szabályrendszer. Mindezekre hivatkozva Szentendre polgármestereként felterjesztési jogánál fogva kezdeményezi, hogy a szolidaritási hozzájárulás mértékét maximalizálja a kormány, és felhasználásának részletes szabályai pedig kerüljenek bele a központi költségvetésről szóló törvénybe. Konkrétan ez annyit jelent, hogy a központi költségvetésbe tervezett szolidaritási hozzájárulás tervezett előirányzata ne lehessen nagyobb az iparűzési adó előirányzat tíz százalékánál. Ez jelentős könnyebbséget jelentene, hiszen például Szentendrén ma az iparűzési adó 32 százalékát vonja el az állam. Hozzátette, ez csak az első lépés, hiszen az egész finanszírozási rendszer gyökeres átalakítására van szükség, amelybe be kell vonni az önkormányzati szövetségeket.
A javaslatot a fideszes képviselők is támogatták: Kun Csaba azzal érvelt, hogy bár az önkormányzatok finanszírozása mindig is szűkös volt, a szolidaritási hozzájárulás bevezetésével jelentősen romlott a helyzet, ami jelentősen befolyásolja a működést. Valamit tehát mindenképpen tenni kell, ezért támogatja a kezdeményezést.
A szolidaritási hozzájárulás Budapestet is érinti, idén 89 milliárd forintot kéne befizetnie a fővárosnak. A városvezetés azonban vitatja ennek jogszerűségét, ezért több pert is indítottak Karácsony Gergelyék. A főpolgármester csütörtökön jelentette be, hogy az Államkincstár 10,2 milliárd forintot inkasszózott a főváros számlájáról, szerinte törvénytelenül.