Összeül újra, idén először az Európai Unió külügyminisztereinek tanácsa, Magyarországot értelemszerűen Szijjártó Péter képviseli. A napirenden a kontinensünket veszélyeztető két súlyos biztonsági kihívás: az ukrajnai háború és a közel-keleti konfliktus.
Szijjártó Péter Facebook oldalán azt írta, hogy kemény vita lesz, mert Brüsszelben „sajnos újra leporolták azt a háborúpárti javaslatot”, mely szerint hosszú évekre el kellene köteleződni az Ukrajnának szánt fegyverszállítások mellett: évente – egyelőre – 5 milliárd euróért. – Hiába új az év, a háborús pszichózis a régi… – írta a miniszter, aki szerint pedig az elmúlt napok-hetek „ismételten bizonyították, hogy ennek a háborúnak nincsen megoldása a csatatéren, csak egyre nő a halottak száma és a rombolás mértéke”. A háború pedig minél tovább tart, annál súlyosabbak lesznek a veszteségek. – Hogy ezt hogyan nem lehet belátni??? – tette fel a kérdést, de írásában arra nem utalt, hogy a magyar kormány által régóta sürgetett tűzszünetet és békét szerintük hogyan kellene megvalósítani. Nagy kérdés itt az, hogy az elfoglalt területekkel mi legyen, erre azonban sem a külügyminiszter, sem korábban Orbán Viktor nem adott egyértelmű választ.
A külügyi tanácson emellett „ha minden jól megy”, akkor a térségből érkező miniszterkollégákkal együtt vitathatják meg a közel-keleti helyzetet is. – Remélem, előbb-utóbb, de inkább előbb eljutunk oda, hogy mindenki megérti: a terrorellenes műveletek sikere nemcsak izraeli, hanem globális érdek is. El kell érni, hogy sehol a világon, soha többet ne fordulhasson elő olyan terrortámadás, mint ami Izraelt érte október elején – fűzte hozzá Szijjártó Péter.
Az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő Brüsszelben ennek kapcsán arról beszélt, hogy meg kell kezdeni a megbeszélést a kétállami megoldás, Izrael mellett egy palesztin állam létrehozásának konkrét terveiről. Josep Borrell az MTI beszámolója szerint azt nyilatkozta, hogy az az út, mely mentén Izrael el akarja pusztítani a Hamász iszlamista terrorszervezetet, „kétség kívül helytelen”, Izrael nem építhet békét „csak katonai eszközökkel”.