Továbbra is komoly nemzetközi nyomás alatt kell dolgozniuk a magyar diplomatáknak – erről beszélt Szijjártó Péter az éves nagyköveti értekezlet megnyitóján hétfőn.
A külügyminiszter kifejtette, hogy az európai kontinens most szembesül a valaha volt legsúlyosabb gazdasági és biztonsági kihívásokkal, ráadásul egyszerre. A magyar diplomáciának eközben az a feladata, hogy garantálja az ország biztonságát és azt, hogy a gazdaság növekedési pályán tudjon maradni. Ehhez olyan lépésekre lesz szükség, amelyek – mint fogalmazott – egészen biztosan ellentétesek lesznek a liberális média elvárásaival. Vagyis, az érintetteknek arra kell készülniük, hogy a munkájukat nemzetközi nyomás közepette végzik, bár szerinte furcsa is lenne, ha hirtelen más közeg venne minket körül. – A következő években is a magyar külpolitika két alappillérét kell megőrizni: a magyar külpolitika továbbra is magyar és szuverén lesz – mondta, kiemelve, hogy kizárólag a nemzeti érdek jelenti az igazodási pontot, „nem hajtunk mások dicséretére, külső szereplők megelégedettségére, nem leszünk hajlandók mások nézőpontján keresztül szemlélni saját magunkat”. Úgy vélekedett, hogy mindenhol, ahol nem „a liberális mainstream gusztusával azonos politikai irányvonal” a meghatározó, ott külső beavatkozási kísérletekkel, nyomásgyakorlással és fakenews-kampányokkal szembesültek, a tavalyi magyar választás volt az egyetlen, amikor ezek kudarcot vallottak.
Szijjártó Péter külön kitért Ukrajnára, ahol nagy nyomás vár a magyar diplomáciára. Azt mondta, hogy „világos ki az agresszor és ki az áldozat”, de ez nem a mi háborúnk, senki sem követelheti, hogy mi fizessük meg az árát. Az egyetlen morálisan elfogadható álláspontnak azt tartja, hogy az emberéleteket meg kell védeni, azt pedig csak a békével lehet. Kitért arra is ugyanakkor, hogy amíg Ukrajna nem adja vissza a nemzeti kisebbségek jogait, addig nem tudják támogatni a csatlakozási tárgyalások megkezdését az Európai Unióval.
A másik, amit a miniszter említett, az a gazdaság és a külföldi beruházások. Az elmúlt 8-10 munkájának köszönhetően ugyanis – fogalmazott – keleti és nyugati beruházások találkozási pontjává váltunk, ezeket a beruházásokat pedig meg kell tartani. Itt is nagy nyomást vár, hiszen nem mi vagyunk az egyetlenek, akik ezeket a projekteket akarják. – Mindenféle dolgokat fognak mondani rólunk, el fogják mondani, hogy a Kínával való gazdasági együttműködést be kell fejezni, persze azért, hogy ők a helyünkre lépjenek – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy „mi sem vagyunk hülyék, nem most jöttünk le a falvédőről, a beruházásokért versenyben kell lennünk”.