Váratlan fejlemény következett be az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) szolgálati lakásaiban élő volt dolgozók és családjaik kilakoltatásának ügyében. Amíg korábban egy elitiskola létrehozása miatt a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) akarta utcára rakni az egykori egészségügyi dolgozókat az egykori szolgálati lakásokból, addig egy időközben meghozott törvény alapján – mint az némi fáziskéséssel a Budapesti II. és III. Kerületi Bíróságon folyó kiürítési perekben is világossá vált – lassan fél éve már Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az illetékes az ügyben – értesült az Alfahír. Ezért a Magyar Államot képviselő ügyvédi iroda szünetelést ajánlott.
Amint arról korábban a Magyar Hang is beszámolt, miközben a kormánypropaganda a hős egészségügyi dolgozók önfeláldozó munkáját dicsérte, aközben lakás-kiürítési perekben igyekezett megszabadulni azoktól az egykori és jelenlegi egészségügyi dolgozóktól, akik az OPNI bezárása óta is jogszerűen laktak a Hűvösvölgyi úton található egykori szolgálati lakásokban. Az intézmény 2007-es megszűnését követően ugyanis nem mondták fel bérleti jogviszonyukat és a bérleti díjat is rendszeresen fizették.
Tavaly december 19. óta tehát már nem az MNV Zrt., hanem a külgazdasági miniszter képviseli a Magyar Államot az ügyben. A felperes állam szerint ez azt jelenti, hogy az MNV Zrt. már csak „álképviselő”, ezért jogszerűen nem járhat el az ügyben. Ezért is kezdeményezték a per szüneteltetését, amit a bérlő alperesek el is fogadtak.
A részsiker nem függetleníthető attól, hogy sokan megmozdultak az ügyben, a média, helyi közéleti személyek, a polgármester, de még olyan országos hírű civilek is, mint Orosvári Zsolt is kitettek magukért. Tiltakozásul rekordszámban jelentkeztek hallgatóságként a tárgyalásokra kerületi polgárok is.
Szepesházi Péter ügyvéd, aki négy kilakoltatással fenyegetett érintettet is képvisel, a Magyar Hangnak elmondta, a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak hivatalosan nyilatkoznia kell arról, hogy akarja-e folytatni az eljárást, vagy sem. Az előbbire jó az esély, mert az elitiskola ügye is a külügyi tárcánál van, így talán azért került hozzájuk az ügy, hogy egy kézből tudják vezényelni a kilakoltatást és az iskola létesítését. Szepesházi Péter arról is beszélt, hogy a folytatási kérelemre négy hónapja van a külügynek. Az egykori bíró arra számít, hogy legkésőbb a négy hónap lejárta előtt közli a minisztérium, hogy folytatni kívánja az eljárást. Amennyiben ez mégsem történik meg, úgy (ítélet nélkül) megszűnik a per. Kérdésünkre elmondta, ez nem jelenti automatikusan, hogy vége az ott lakók fenyegetettségének, mert bármikor új perbe kezdhet a minisztérium. Illetve arról is beszélt, hogy amennyiben végül a bíróság jogosnak tartja az alperesek igényét, akkor ítéletben dönthet úgy, hogy továbbra is használhatják a lakásokat, de az állam ehelyett választhatja azt is, hogy hasonló kategóriájú lakást biztosít számukra. Esetleg peren kívüli egyezségre is sor kerülhet, amelyben az állam egy összegben kifizeti ügyfeleit, amelyből ők gondoskodni tudnak lakhatásukról.