Szinte minden szakmai javaslatot, észrevételt elutasított a Belügyminisztérium az iskolai tankönyvhasználat szigorításáról is szóló törvénytervezet társadalmi egyeztetésén – vette észre a Népszava.
Az oktatási, egészségügyi, rendvédelmi törvénymódosításokat tartalmazó salátatervezethez 32 észrevétel érkezett civil és szakmai szervezetektől (legalábbis ennyit tüntettek fel az összegzésben), ezek közül 27-et utasított el a tárca.
Emlékeztetőül: a kormány tervei szerint a pedagógusok csak az új Nemzeti alaptantervhez (NAT) készült tankönyvekből taníthatnak a jövőben. A tankerületi központok ugyan eddig is korlátozhatták, hogy az iskolák milyen tankönyveket rendelhetnek, több iskolában mégis a korábbról megmaradt, vagy a szülők által vásárolt, a hivatalos tankönyvjegyzékről száműzött magánkiadós köteteket használták a sokszor pontatlan vagy hiányos állami „egyentankönyvek” helyett. A törvénymódosítással ezt a kiskaput zárnák be.
A Civil Közoktatási Platform (CKP), a Szülői Hang Közösség és a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) nem értenek egyet a szigorítással, ráadásul, mivel az iskolaigazgatók felelnének a tankönyvhasználatért, afféle cenzorokká is válnának. A szervezetek azt kérték, mindezt töröljék a tervezetből. Javaslatukat a BM azzal az indokkal utasította el, hogy az „ellentétes a jogszabály céljával”. A tankönyvhasználat korlátozása ellen a Történelemtanárok Egylete és a Magyartanárok Egyesülete is tiltakozott, állásfoglalásuk szerint a diákoknak is az az érdekük, hogy a számukra leginkább használható szakmai anyagok segítségével tanulhassanak.
A PSZ még további hét javaslatot fogalmazott meg a tervezettel kapcsolatban, a szaktárca az összeset elutasította. Gosztonyi Gábor PSZ-alelnök a Népszavának azt mondta: a társadalmi egyeztetés lényegében csak színjáték.