Eléggé visszafogottan reagáltak az ellenzéki pártok arra, hogy az egykor még Orbán Viktor kormányában miniszteri posztot is vállaló Pálinkás József pártot alapított és lényegében bejelentkezett a miniszterelnök-jelölti előválasztásra. A Magyar Hang mind a hat párt véleményét megkérdezte, de senki sem jelezte, hogy kifejezetten támogatná a professzort. A Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció volt az egyetlen, amely nem is válaszolt.
Ma aligha lehet mást mondani – így fogalmazott lapunknak Pálinkás József annak kapcsán, hogy amennyiben újonnan alapított pártja, az Új Világ Néppárt megméretteti magát a miniszterelnök-jelölti előválasztáson, ő lesz-e a jelöltjük. Pálinkás József fizikus professzor 2008 és 2014 között volt a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, még korábban, az első Orbán-kormányban pedig oktatási miniszteri posztot viselt 2001-től 2002-ig. Az utóbbi időben azonban rendszeresen bírálja a kormányt, szerinte a jobboldalról is „valakinek föl kellett állni végre”, és azt mondani, hogy akkor ez pártként is jelenjen meg.
Mit szólnak a pártok?
Az ellenzéki pártok között már jó ideje zajlik egyfajta együttműködés, az utóbbi hónapokban ez pártelnöki találkozókon is megnyilvánult. Abban teljes az egyetértés, hogy közös miniszterelnök-jelölttel kell nekivágniuk a 2022-es országgyűlési választásnak, mégpedig egy előválasztás után.
Azt lényegében mindenki el is fogadta, hogy ezen rajtuk kívül más is megmérettesse magát. – Támogatjuk, hogy minél több valódi, kompetens jelölt induljon az előválasztáson és mérettesse meg magát – igaz ez Pálinkás Józsefre is – közölte a Momentum. A Jobbik is azt válaszolta, hogy mindenkinek támogatják az indulását, aki a „valódi néppárti Jobbikhoz hasonlóan Magyarország jólétét, a magyar emberek boldogulását szem előtt tartja”. Az MSZP is ehhez hasonlóan azt a célt tűzte ki, hogy a közös ellenzék miniszterelnök-jelöltje minél szélesebb kínálatból, minél szélesebb réteget bevonva, minél intenzívebb versenyből kerüljön ki, és meggyőzően tudja képviselni azt a közös programot, amelyet a kormányváltó szövetség pártjai közös munkával kidolgoznak. Az LMP célja pedig – mint írták –, hogy az előválasztáson legyen olyan zöld értékek mellett elkötelezett miniszterelnök-jelölt, aki személyében képes megjeleníteni a zöldszavazókat.
Beállnának mögé a kampányban is?
Miközben az ellen egyetlen párt sem fogalmazott meg kritikát, hogy Pálinkás József is elindulna az előválasztáson, az még kérdéses, hogy bármilyen formában támogatnák-e. A szocialisták legalábbis kategorikusan kijelentették, hogy baloldali, szociáldemokrata pártként egy baloldali, szociáldemokrata jelöltet, és a szociális demokrácia programját képviselő jelöltet támogatnak majd. Mindezt azért, mert helyre kell állítani a demokráciát és a jogállamot, meg kell teremteni az esélyegyenlőséget és a szociális biztonságot, és meg kell védeni természeti kincseinket.
A többi formáció – így a Jobbik, a Párbeszéd és az LMP – azzal hárította erre vonatkozó kérdésünket, hogy az nem időszerű. A Momentum még azt is hozzáfűzte, hogy ők még nem döntöttek miniszterelnök-jelölt indításáról vagy esetleg más támogatásáról.
Mindenesetre az biztosnak tűnik, hogy ha Pálinkás József megnyerne egy ilyen megmérettetést, akkor elfogadnák őt. – Természetesen elfogadjuk az előválasztás eredményét, bármi is lesz az, és támogatni fogjuk a közös miniszterelnök-jelöltet abban, hogy legyőzze Orbán Viktort – írta a Momentum. Ezzel egybecsengően reagált az MSZP és a Párbeszéd is: „aki győz a miniszterelnök-jelölti előválasztáson, annak a legitimációja megkérdőjelezhetetlen lesz”. A Jobbik is úgy vélte, bárki legyen a győztes, közös érdek a személyét elfogadni.
Pálinkás József múltja előny vagy hátrány?
Pálinkás József a múltját tekintve igencsak eltér az eddig a miniszterelnök-jelölti posztra esetlegesen felmerült nevektől, hiszen oktatási miniszterként már dolgozott együtt korábban Orbán Viktorral. Ráadásul 2006-ban fideszes országgyűlési képviselőként került be az Országgyűlésbe.
Az MSZP és a Párbeszéd egyaránt úgy reagált erre, hogy „nem a név és az eddigi karrierút a fontos, hanem a feladat és annak megoldása”. A Jobbik is azt közölte, hogy mindenkit partnernek tekintenek, akiknek valódi, deklarált célja az Orbán-kormány leváltása. – Az első nyilatkozatokból számunkra az derült ki, hogy Pálinkás Józsefék elképzelései nem állnak távol a keresztényszociális, néppárti Jobbik világlátásától – fűzték hozzá. A Momentum ugyanakkor egyáltalán nem minősítette a professzor eddig életútját, szerintük az előválasztás pontosan arra van és azért jó, mert ezeket a döntéseket közvetlenül a választók hozhatják meg.