Tényleg itt a nyár: hőségriasztást adtak ki
Napsütés (Forrás: Pixabay)

Csütörtök nulla órától egészen vasárnap éjfélig másodfokú hőségriasztást adott ki az országos tisztifőorvos, hiszen az elkövetkező napokban a megszokottnál jóval melegebb időjárásra kell számítani. A tartós hőség pedig nemcsak kellemetlen, hanem komoly terhet is ró a szervezetünkre, különösen a kisgyermekekre, az idősekre, a krónikus betegekre és a várandósokra.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ, illetve az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság azt javasolja, hogy a legmelegebb időszakban – 11 és 15 óra között – az emberek lehetőleg húzódjanak árnyékba vagy hűvös helyiségbe, kerüljék a megterhelő fizikai munkát. A nagy melegben a szervezetnek a megszokottnál több folyadékra van szüksége, javasolt a víz, a tea, a cukormentes, szénsavmentes italok, de jó választás lehet a paradicsomlé, a joghurt, a kefir vagy egy tál hűsítő leves is. Kerülni érdemes viszont az alkoholt, a koffeintartalmú italokat és a cukros üdítőket, mert ezek tovább fokozhatják a dehidratációt. A szabadban tartózkodva javasolt a világos, jól szellőző, természetes anyagból készült ruha, széles karimájú kalap, napszemüveg, és megfelelő fényvédő krémet. Kiemelten fontosnak nevezték, hogy a kisbabákat ne vigyék sétálni a hősében és ők is csak árnyékos helyen levegőzzenek. 

Arra is felhívták a figyelmet, hogy soha senki se hagyjon gyermekeket vagy háziállatokat parkoló autóban egyetlen percre sem, mert a napon az autó belső hőmérséklete akár 70 Celsius-fokra is emelkedhet. Ha bárki ilyet észlel, hívja 112-es segélyhívót. A lakosság számára elérhetők az országos hőségriasztások a katasztrófavédelem által üzemeltetett, ingyenesen letölthető VÉSZ applikáción keresztül is, amely azonnali értesítést küld az aktuális riasztásokról, annak időtartamáról és fokozatáról. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ és a katasztrófavédelem azt kéri: „figyeljünk oda egymásra – különösen azokra, akik egyedül élnek, idősek, vagy mozgásukban korlátozottak. Egy pohár víz, egy rövid telefonhívás, vagy néhány árnyékos perc felajánlása is életet menthet”.