Terézváros önkormányzata is benevez a Nyugati pályaudvar mögötti értékes fejlesztési területért folyó versenybe. Saját zsebből hozná létre azt a parkot, ami korábban Lázár Jánosnak is szívügye volt – írta meg a Népszava.
Mint ismeretes, a kormány kiemelt nemzetgazdasági érdekre hivatkozva 99 évre magánkézbe adná a pályaudvarokon lévő történelmi csarnokokat, illetve a mögöttük elterülő, összesen 90 hektárnyi értékes fővárosi fejlesztési területet.
„Az állam ki akar vonulni a területek fejlesztéséből, fenntartásából, és a területeket magánkezekbe vándoroltatná” – közölte a tervek ismeretében Soproni Tamás, Terézváros ellenzéki polgármestere, aki azt feltételezi, hogy a piaci érdekek vezérelte befektetők az utolsó négyzetméterig beépítik az így megkaparintott területeket. Zöld legfeljebb akkor lesz, ha belépti díjat szedhetnek, az önkormányzatoknak pedig semmi beleszólásuk nem lesz abba, hogy mi épül majd a pályaudvarok mögé. Levelet is írt a javaslat ötletgazdájának, Lázár Jánosnak, de erre választ nem kapott, noha az Országgyűlés decemberben már az erről szóló rendelkezést is megszavazta.
„Terézváros önkormányzata is indul a Nyugati Pályaudvar és környéke állomásfejlesztési koncepciójának kidolgozására kiírt pályázaton” – válaszolta most a Népszava kérdésére Soproni Tamás. Mint mondta: több jó okuk is van erre. Egyrészt a kerület hiába vet be minden törvény adta eszközt a hozzájárulások kiadásának megtagadásától a változtatási tilalomig, a kormány mindet megkerülheti. Másrészt az ellenzéki kerületvezetés évek óta harcol azért, hogy a Podmaniczky út túloldalán park létesüljön. Már évekkel ezelőtt bejelentkeztek a tervvel a Lázár János vezette minisztériumhoz, amely kezdetben együttműködőnek tűnt. Úgy tűnt, a tárcavezető is szívén viseli a park ügyét, hiszen saját miniszteri biztosa lett a Podmaniczky Ligetnek Kovács Balázs személyében, aki később Soproni kihívójaként indult a tavalyi önkormányzati választáson.
A cikk írója, Szalai Anna felidézi, hogy a kerület zöldfelületének jelentősebb mértékű növelésére kiváló és gyakorlatilag egyetlen lehetőség a Nyugati pályaudvar 44 hektár kiterjedésű rozsdaövezetének átalakítása. Az egykoron kormányzati negyed számára kijelölt - Ferdinánd híd, Podmaniczky utca, Teréz körút és a Nyugati pályaudvar által határolt – terület zömében állami tulajdonban van, a vágányokat felszedték, az épületeket kiürítették. A kerület 2023 tavaszára elkészíttette a park létrehozásához szükséges döntés-előkészítő tanulmányt is, amelyben a tulajdonviszonyok mellett felmérték a terület környezeti állapotát, közlekedési helyzetét, illetve közműellátottságát, felbecsültették a közpark kialakításának és működtetésének költségeit. Ez jó alapot jelent a most beadandó önkormányzati pályázathoz.
„A kialakítandó funkcióktól függően 100 millió-1 milliárd forint közötti költséggel kialakítható lenne a park. A működtetés pedig a határoló épületekben elhelyezhetőszínpadból, éttermekből és egyéb szolgáltatásokból származó bevételekből közel nullszalldósra kihozható. Mindez a jelenlegi pénzügyi peremfeltételek mellett kigazdálkodható a kerületi költségvetésből” – állítja Soproni Tamás. Bár a belvárosi kerületnek idén már 2 milliárd forintot kell szolidaritási hozzájárulásként befizetnie az államkasszába, de az egyéb bevételekből még futja önerős fejlesztésekre. Azt viszont Soproni a lap kérdésére sem titkolta, hogy az esetleges talajcsere már nem férne bele a büdzsébe, de erre talán az állam is áldozhatna valamicskét. A korábbi felméréseik alapján azonban abban bízik, hogy a Nyugati esetében nem kell jelentős szennyezéssel számolni. (A Nyugati Pályaudvar acélvázas csarnokát nemrég hozták rendbe 14,2 milliárd forintért.)
A park egyébként nem foglalná el a kiírás szerinti teljes vasútüzemi területet: a történelmi csarnok, illetve az Eiffel irodaháztól a Ferdinánd hídig húzódó részen terülne el, onnantól a Dózsa György útig még jelentős hely maradna egyéb fejlesztésekre. A kerület korábban 20 évre vette volna át a területet, de a 99 évnek még jobban örülnek, hiszen ez akár véglegessé teheti a park kialakítását.
A beadandó pályázat részleteiről az önkormányzat következő ülésén döntenek, az ajánlatok leadási határideje január 31.