Tiborcz István elárulta, kikéri-e Orbán Viktor véleményét üzleti döntéseihez
Orbán Ráhel és Tiborcz István (Fotó: Instagram/Orbán Ráhel)

A politika és az üzlet összefonódása természetes és nem magyar sajátosság, jó példa erre Elon Musk beavatkozása Donald Trump kampányába – mondta a Forbesnak adott interjújában Tiborcz István, aki másodjára szerepel a lap milliárdoslistáján. Orbán Viktor veje 151,5 milliárd forintos becsült vagyonával a 15. lett, egy év alatt megduplázta vagyonát.

A BDPST Group tulajdonosa, Tiborcz István bő tíz éve szerepel a nyilvánosságban, de eleinte a cégeiben sem jelent meg tulajdonosként, és nem ad túl gyakran interjút. Vagyonos szombathelyi családból származik, egyik ágról orvos, másik oldalról ügyvéd és bíró felmenőkkel rendelkezik. Ezzel kapcsolatban azt mondta: „A jobboldaliság nekünk az anyatejjel jött. „A kilencvenes évek elején már Olaszországba jártunk síelni, meg mindenfelé utaztunk a világban. Akkor is szerettem a szállodákat, mindig mindenhol szállodákba mentünk”. Gyerekkorában nem érdekelte a politika, ám mindenki vállalkozott körülötte, és nem volt kérdés, hogy egyszer ő is vállalkozó lesz. 

Tiborcz István a húszas évei elejétől fogott saját vállalkozásba, mellette pedig először a debreceni jogi karra, aztán a Károlira járt. Első fontosabb vállalkozásában Németországból importáltak transzformátorokat. Az Eliost 2009-ben alapította, aminek 2010 és 2013 között a Közgép volt a többségi tulajdonosa. „Simicskával talán kétszer találkoztam életemben, de a Közgép akkoriban már nagy és profi cég volt” – fogalmazott. Ha Simicska Lajostól nem is, a menedzsmenttől sokat tanult arról, hogyan kell egy szerteágazó cégcsoportot irányítani. Az Elios elleni OLAF-eljárást (Európai Unió Csalás Elleni Hivatala) politikai indíttatásúnak tartja, ami szerinte mindenféle valóságalapot nélkülözött. Tiborcz 2014-ben eladta az Eliosban lévő részesedését.

Ezek után 2015-ben az ingatlanfejlesztés piacára lépett, amit még sok évvel ezelőtt azzal indokolt, hogy ez a terület nincs kapcsolatban állami és önkormányzati tenderekkel. A Forbes ugyanakkor kiemelte, hogy állami vagy állam közeli bankoktól viszont kapott kedvezményes hitelt több projektje. „Az idő a jó cégek legjobb barátja, a rossz cégeknek meg a legnagyobb ellensége. Nézd, ha én ezt az épületet el akarnám adni, már most nagyon sok pénzt tudnék keresni vele” – mondta Tiborcz István, aki szerint az ingatlanbizniszben nem sprintet futnak, hanem maratont, ő hosszú távon gondolkodik. Az interjúban többször is hangsúlyozta, hogy a maga lábán áll, és nem a család vagyonából akarja elindítani a vállalkozásait.

Az üzletember azt is hangsúlyozta, hogy a befektetési célpontok felderítésén egy önálló akvizíciós csapattal dolgoznak, ami kiegészül egy állandó jogi csapattal, de körülbelül 15 százalékban van olyan, hogy ők kezdeményezik egy akvizíciós célponttal a tárgyalásokat. Szóba került a politika és az üzlet összefonódása: ezt természetesnek és nem magyar sajátosságnak tartja,errre hozta fel példának Elon Musk beavatkozását Donald Trump kampányába.

Személyes üzleti imidzsét leginkább a hotelbiznisz, a luxusipar határozza meg. Míg a felvásárolt stratégiai cégekben (mint a Gránit Bank vagy a Waberer’s) hagyja a menedzsmentet dolgozni, addig szállodáinak tervezésébe a legapróbb részletekig belefolyik. Az összefonódásokat nemcsak a nyilvánosságban szeretné kerülni, hanem a családi találkozókon is. Állítása szerint az üzleti döntésekben nem kéri ki apósa véleményét, hiszen amikor Orbán szerdán Hszi Csin-pinggel, pénteken Donald Trumppal tárgyal, és a kettő között még Erdogannal, „akkor a vasárnapi ebédnél nem jut eszembe az üzleti dolgaimmal terhelni”. A cikkből végül az is kiderül, hogy szabadideje eltöltésére új hobbit talált: heti két alkalommal zongoraórákat vesz.