
Cikkünk frissül
Megszavazta a fideszes többségű parlament, hogy az Alkotmánybíróság tagjai közé válasszák Polt Péter egykori legfőbb ügyészt és Hende Csaba kormánypárti politikust. Erről az Országgyűlés titkos szavazáson döntött. Összesen 153 képviselő vette fel a szavazólapot, közülük Polt Péterre 150-en szavaztak, ebből egy volt érvénytelen. Igent 136-an mondtak Poltra, míg nemet 13-an, tartózkodás nem volt. Ami Hendét illeti, rá szintén 150-en szavaztak. Érvénytelen szavazatból itt is egy volt, érvényesből 149, amiből igennel 136-an, nemmel 13-an szavaztak, tartózkodás itt sem volt. Az érintettek a szavazás eredményének ismertetése után le is tették esküjüket.
A DK előzetesen jelezte: nem vesznek részt a szavazáson. – A Demokratikus Koalíció egyszer és mindenkorra világossá teszi: nem fogunk részt venni fideszes pártkatonákról döntő parlamenti szavazásokon, legyen szó az Alkotmánybíróságról vagy más testületekről, ahol csakis Orbán Viktor jelöltjei lehetnek megválasztva. Baloldali, demokratikus pártként nem asszisztálunk az áldemokratikus színjátékhoz és elutasítjuk a jobboldali egypártrendszert, mert meggyőződésünk, hogy Magyarországnak független, az emberek érdekeit védő intézményekre van szüksége – indokolták döntésüket. Úgy tudjuk, Momentum politikusai sem vettek részt a szavazáson. A párt képviselőinek egy részét ugyan kitiltottak a parlamentből, miután nemrég füstgyertyával tiltakoztak a gyülekezési jog szűkítése ellen, de a titkos szavazáson részt vehettek volna – ám ennek ellenére sem kívántak élni a lehetőséggel, inkább kivonultak a parlamentből.
A szintén kitiltott Hadházy Ákos ugyanakkor részt vett a szavazáson – ám ennek aligha örülhettek a kormánypártok. A politikus közösségi oldalára feltöltött képei szerint ugyanis szavazócédulájára olyan üzeneteket írt, minthogy „a lónak a f*szát”, „nincs alkotmány” és felemlegette többek közt az Elios-ügyet és a trafikbotrányt. Hadházy így írt az ügyről: „Bemehettem a parlament ruhatárába szavazni Polt (és valami Hende) »alkotmánybírói« pozíciójáról. Kevés ennél abszurdabb körülményt lehetne elképzelni, de ez szerencsés, hiszen kevés abszurdabb személyi döntést hozott eddig a »parlament«, mint Polt megválasztását »alkotmánybírónak« . Eltekintve attól, hogy nincs is valódi, konszenzuson alapuló alkotmányunk, egy olyan ember fogja azt őrizni, aki bűnsegédként segített pl. A Tiborcz-ügy, a trafik-ügy, a Híd a munka világába-ügy, a Rogán-Völner-Schadl-ügy, a Microsoft-ügy stb. nyomozásának elszabotálásában.