Hogyan érdemes viselkedni egy interjún? Milyen kérdésekre kell válaszolni? Mikor kell sajtótájékoztatót tartani?” – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az Andrássy Egyetem hallgatói, akik hamarosan médiatréning-képzéseken is részt vesznek. A német nyelvű képzést alapvetően a jövő külügyeseinek szánják, hogy megfelelő módon tudjanak nyilatkozni, és „professzionálisan kezelhessék a média képviselőit” – de azt is megtanulhatják, hogyan nyilatkozzanak.
Az alapokat a német Deutsche Welle magazin vendégoktatói tartják, méghozzá igen csak borsos áron. A Közbeszerzési Értesítőből derült ki, hogy az Andrássy Egyetem négy évre, összesen 52,5 millió forint értékben szerződött a kiadóval, ami ennek fejében összesen négy tréninget tart – évadonként 28, negyvenöt perces tanórával. A kurzust uniós forrásból finanszírozza az egyetem, melynek keretében közel félmilliárd forintot költhetnek fejlesztésre és különféle képzésekre. A Deutsche Welle négy oktatóval – köztük két, szakmailag elismert alvállalkozóval –tanítja a külügyes hallgatókat, az alvállalkozók pedig a teljes összeg 40 százalékát kapják.
A szerződéses keret azonban így is kimagaslónak tűnik. Főként a hazai árszabáshoz hasonlítva: lapunk több, médiaismereteket is oktató újságírót megszólaltatott, akik elhűlve szembesültek az összeg nagyságával. „Én médiaszakosoknak tartottam szerkesztőségi gyakorlatot. Vagy 12 óra és fél év után kaptam 100 ezer forintot” – mondta egyik, névtelenséget kérő nyilatkozónk; egy másik, korábban az MCC-n tanító újságíró saját bevallása szerint mintegy 130 ezer forintot tartott tíz vendégóra után. Óriásinak nevezte a Deutsche Welle munkadíját egy szintén névtelenül nyilatkozó médiakutató is. „Azért nehéz erről biztosat mondani, mert a vendégoktatók elszállásolása, utaztatása is sokba kerülhet, ezek a részletek pedig nem ismertek. Az viszont tény, hogy ez a díjszabás kiemelkedően magasnak tűnik, még az uniós fizetési viszonyok ismeretében is” – mondta kérdésünkre.
Kilenc munkanap jutott a pályázatra
A közbeszerzési dokumentumokból pedig további érdekes részletek derülnek ki: az egyetem nyílt eljárás keretében hirdette meg a médiatréning-pályázatot, ám csak 9 munkanapot hagytak a jelentkezőknek – a tendert 2023. szeptember 28-án hirdették meg, és október 10-én már le is zárták. Ebben a viszonylag szűkös időkapuban „eszmélt” a Deutsche Welle, és küldött be egyedüli jelentkezőként pályázati anyagot, ami aztán megfelelőnek is bizonyult.
Lapunk írásban kérdezte az Andrássy Egyetemet a médiatréning kapcsán – kíváncsiak voltunk, hogy ők nem érezték-e túlzónak a Deutsche Welle díjszabását, és hogy miért csak ilyen szűkös időkeretet hagytak a pályázóknak. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy a tréninget befejező hallgatók milyen oklevelet, tanúsítványt kapnak – a pályázat leírása szerint ugyanis a képzés oklevél átadásával zárul. Az egyetem nem válaszolt kérdéseinkre, ha később reagálnak, frissítjük cikkünket.
Andrássy Egyetem: ez már a negyedik pályázat volt
Frissítés! Cikkünk megjelenése után reagált kérdéseinkre az Andrássy Egyetem. Mint írták, amédiatréningre 2023 júniusa és szeptembere között négy alkalommal is pályázatot írtak ki, ám különböző okok miatt csak a negyedik teljesült. Júliusban például egy pályázati anyagot kaptak, de azt éppen azért kellett elutasítaniuk, mert csak egy érvényes ajánlat érkezett. Végül, a negyedik kiírás esetében - mikor a Deutsche Welle küldte jelentkezését - a vonatkozó szabályok értelmében már azt is elfogadhatták. Az egyetem hangsúlyozta, az uniós forrás felhasználása miatt kötelezően teljesíteniük kellett a médiaképzésre vonatkozó "projektelemet" - mint a nemzetközi tanulmányok szak egyik kiegészítő programját. Az intézmény azt is hangsúlyozta, hogy a tréning Deutsche Welle-tanúsítványt is ad a hallgatóknak.
A közalapítványi fenntartású Andrássy Egyetem az egyetlen olyan Németországon kívüli felsőoktatási intézmény, ami német akkreditációval is rendelkezik. 2002 óta működik nálunk, és fenntartását öt partnerállam – Németországon kívül, Ausztria, Baden-Württemberg, Bajorország és Magyarország – biztosítja. A CEU-val ellentétben, a magyar kormány sosem tett kísérletet arra, hogy az Andrássy Egyetemet száműzze, bár a német intézmény kifejezetten baráti kapcsolatot tartott fent a Soros György által finanszírozott intézménnyel, és már 2017-ben kiálltak budapesti megmaradásáért.